Jak obchodzi się Word Usability Day w Krakowie? Podsumowanie WUD Kraków2016

Iwona Kaczmarczyk, 30 listopada 2016
WUDKRK World Usability Day w Krakowie

Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego designu. 12 prelekcji i 7 warsztatów zapewniły porządną dawkę wiedzy na tematy, które na różne sposoby poruszają zagadnienie odpowiedzialnego projektowania. Opowiemy Wam o kilku z nich!

Konferencja trwała praktycznie cały dzień i, jak na wydarzenie o zrównoważonym designie przystało, była naprawdę świetnie zorganizowana. Przestrzeń Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha została dobrze przystosowana do liczby gości zarówno w kwestii sali z prelekcjami, jaki i przestrzeni na przerwy i relaks. Dobór prelegentów, tematyki wystąpień i sposobu prowadzenia imprezy to również strzał w dziesiątkę.

Twoja designerska praca powinna być nudniejsza!

Łukasz Tyrała z miastologia.pl  wystąpił jako pierwszy, by opowiedzieć nam, z jakimi problemami mierzą się designerzy wyspecjalizowani w nowych technologiach. W naszych (i często również ich) wyobrażeniach praca projektanta to pasmo ciągłych wyzwań, emocji i kreowania coraz to nowych, rewolucyjnych rozwiązań. Taka niekończąca się przygoda. W rzeczywistości jednak nie jest to nieustający rollercoaster i nawet designer może, a nawet powinien, czasem się ponudzić. Łukasz wyjaśnił, jak ważne jest zrozumienie wszystkich tych nudnych podstaw, którymi powinno się kierować przy współpracy z klientem, szefem czy członkami zespołu. Designer powinien mieć świadomość tego, jak wielka odpowiedzialność spoczywa w jego rękach i dlaczego zrównoważone projektowanie jest w dzisiejszych czasach tak ważne. Mimo, że ludzie często nie czują i nie widzą UX, jest on ważną częścią dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, a projektanci robią, co mogą, by żyło nam się lepiej.

WUDKRK 2016 - prelekcja Łukasza Tyrały. WUD Kraków

Jak zmienić świat w 5 dni? Sprintem!

Ocado Team na WUD Kraków przedstawili swój sposób na design sprint. To dobra metoda na szybkie rozwikłanie problemów projektowych oraz aktywizację wszystkich członków zespołu. Dzięki kilku dniom intensywnego zaangażowania można zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze, dlatego tryb ten polecany jest do pracy przy wymagających projektach. Prelegenci pokazali, jak krok po kroku wygląda praca nad projektem, podzielona na 5 dni tygodnia i wykonana według ściśle ustalonego planu. A w skrócie wygląda właśnie tak:

Word Usability Day - Design sprint z Ocado Team. WUD Kraków

Projektowanie miejsca pracy, czyli Employee Experience

Niezwykle ciekawy punkt widzenia projektowania przestrzeni do pracy przedstawił na WUD Kraków dr hab. Jacek Gądecki. Na przykładach nowoczesnego biurowca oraz trybu work from home opowiedział o różnicach w dostosowaniu poszczególnych rozwiązań do komfortu pracownika oraz przenikaniu się dwóch rodzajów estetyki. Biura coraz częściej upodobniają się do naszych domów, gdzie znajdziemy osobną kuchnię, miejsca do wypoczynku oraz biurka, przy których robimy projekty i odwrotnie – pracując z domu często podkradamy biurowe rozwiązania i adaptujemy je do swojego wnętrza. Dr Gądecki poruszył także drażliwą tematykę projektowania przestrzeni pracy, gdzie większą uwagę niż do pracowników, przykłada się do osób z zewnątrz, które tę przestrzeń widzą – np. klientów. Odbieranie komfortu pracowników na rzecz lepszego (czy na pewno?) wizerunku przed osobami trzecimi na dłużą metę może przynieść więcej szkody niż korzyści, jednak przemyślana architektura wnętrza często potrafi przynieść niemałe oszczędności. Czy wiedzieliście, że otwarta przestrzeń potrafi zmniejszyć koszty o nawet 20%, a hotdesking – zaoszczędzić do 30% miejsca?

.

WUD Kraków – co jeszcze?

To, co charakteryzowało tegoroczny WUD Kraków, to bardzo wysoki poziom merytoryczny. Poza opisanymi tutaj, wystapiło jeszcze kilkanaście innych osób z niemniej inspirującymi prelekcjami, o których więcej możecie dowiedzieć się na stronie wydarzenia w Crossweb.pl oraz na stronie wudkrakow.pl. Serdecznie polecamy Wam ten cykl i mamy nadzieje, że zobaczymy sie tam z Wami równiez za rok!

.

fot. www.facebook.com/WudKrakow

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

link do wydarzenia: http://crossweb.pl/wydarzenia/wud-krakow-2016/
data: 05.11.2016
miejsce: Kraków

Autor wpisu: Iwona Kaczmarczyk


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

wydarzenia-2016
Krzysztof Hostyński, 1 stycznia 2017

Zakończony roku to dobry moment na podsumowania i odrobinę statystyk. Podobnie jak rok temu zebrałem wydarzenia, cykle i prelegentów, których strony w Crossweb odwiedziło w 2016 roku najwięcej użytkowników.  Dodatkowo poniżej załączam dane odnośnie ilości wydarzeń w poszczególnych miesiącach.

Crossweb.pl - IT Academic Day 2016na UJ - relacja z wydarzenia.
Iwona Kaczmarczyk, 31 października 2016

18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami byli Microsoft, Grupa FAIS.NET oraz Koło Studentów Informatyki UJ, a my pojawiliśmy się tam jako partner wydarzenia. Organizatorzy maksymalnie wykorzystali te 8 godzin!

startkrkup2016
Krzysztof Hostyński, 28 października 2016

W dniach 3.11 – 9.11.2016 odbędzie się w Krakowie START #KRK UP, czyli tydzień startupów organizowany przez Miasto Kraków i krakowską społeczność startupową.

nowa-oferta-pracy
Asia Hostyńska, 12 października 2016

Mamy świetną wiadomość! Już są! Przygotowaliśmy całkowicie nowy wygląd ofert pracy w Crossjob. Więcej parametrów, więcej informacji, większa precyzja. Mamy nadzieję, że spodobają Wam się oraz dostarczą dużo przydatnych informacji o pracy na danym stanowisku.

ready_sopa2016
Ola Krasnowska, 14 czerwca 2016

W dniach 2.-3. czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się największa konferencja dotycząca contentu. Zarówno warsztaty, jak i wykłady, pełne były unikatowej wiedzy, z której część chcę Wam przekazać.