QuaKe #4 czyli jak testerzy zmagali się z obcą cywilizacją!

Ola Krasnowska, 27 stycznia 2016
QuaKe4

W czwartek, 21. stycznia, odwiedziliśmy kolejną (już czwartą!) edycję QuaKe.To wydarzenie – organizowane przez Base Lab w Tech Space w Krakowie – jest jednym z najbardziej wyróżniających się spotkań dla testerów w Małopolsce. Organizatorzy dbają o każdy szczegół, co owocuje nie tylko świetną atmosferą podczas samego eventu, ale także zwiększającym się zainteresowaniem w
świecie QA, a nawet poza nim!

Temat ostatniego spotkania brzmiał niezwykle tajemniczo: QuaKe #4 – An Alien Artefact. Opis również zachęcał do przybycia (chyba wszyscy mamy sentyment do Odysei Kosmicznej, prawda?), a na miejscu czekało więcej niespodzianek – między innymi czarna skrzynka z nagrodami dla zwycięzców. Spotkanie przybrało formę konkursu, zachęcając uczestników do zdrowej rywalizacji o to, kto pierwszy skontaktuje się z obcą cywilizacją. “Kosmici” komunikowali się za pomocą protokołu HTTP, podsyłając ochotnikom kolejne zadania, podzielone na trzy rundy. Ich rozwiązywanie przybrało formę tworzenia „interaktywnej dokumentacji”.

Pierwszym z wyzwań było zarejestrowanie swojego dwuosobowego zespołu na stronie, podanej przez organizatorów – co nie sprawiło nikomu żadnej trudności. Następne zagadki były coraz bardziej złożone – uczestnicy zaczęli od rozszyfrowania wiadomości zapisanej kodowaniem Base64, później zmagali się z nietypową odpowiedzią serwera: 418, co jest kodem HTTP na „Teapot”. Po krótkiej przerwie, w której każdy mógł zaspokoić głód i powymieniać się wrażeniami, rozpoczęła się runda druga, a w niej – pytania. Kolejne odpowiedzi sugerowały odkrycie Strefy 51. Już na tym etapie, jeden z zespołów znacznie wyprzedził pozostałych. W ostatniej rundzie pojawiły się pytania o stałe
kosmiczne, które zwracały części cytatu Carla Sagana – „Keep looking up” oraz zadanie, w którym jeden endpoint zwracał odpowiedź na pytanie tylko jeśli aktualna sekunda jako Unix timestamp była podzielna przez 20. Za rozwiązanie każdego zadania można było zdobyć kolejno: 6, 4, 2 oraz 1 punkt, dopóki nie minął czas na jego wykonanie. Artefakt obcej cywilizacji trafił do Przemka i Kamila, którzy ocenili wyzwania jako dobrą zabawę, raczej na spostrzegawczość, niż wiedzę. Oni też dzielnie tłumaczyli mi kolejne zadania, które musieli wykonać – tak, by były one zrozumiałe nawet dla laików.

Spotkanie było świetną okazją do poćwiczenia swoich szarych komórek pod koniec tygodnia, nawet dla tych, którzy na co dzień nie są testerami. Będziemy bacznie obserwować kalendarz wydarzeń w Tech Space i wypatrywać kolejnego spotkania, którego już nie możemy się doczekać!

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

nazwa wydarzenia: QuaKe #4
data: 21.01.2016
miejsce: Kraków

Autor wpisu: Ola Krasnowska


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

wydarzenia-2016
Krzysztof Hostyński, 1 stycznia 2017

Zakończony roku to dobry moment na podsumowania i odrobinę statystyk. Podobnie jak rok temu zebrałem wydarzenia, cykle i prelegentów, których strony w Crossweb odwiedziło w 2016 roku najwięcej użytkowników.  Dodatkowo poniżej załączam dane odnośnie ilości wydarzeń w poszczególnych miesiącach.

WUDKRK World Usability Day w Krakowie
Iwona Kaczmarczyk, 30 listopada 2016

Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego designu. 12 prelekcji i 7 warsztatów zapewniły porządną dawkę wiedzy na tematy, które na różne sposoby poruszają zagadnienie odpowiedzialnego projektowania. Opowiemy Wam o kilku z nich!

Crossweb.pl - IT Academic Day 2016na UJ - relacja z wydarzenia.
Iwona Kaczmarczyk, 31 października 2016

18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami byli Microsoft, Grupa FAIS.NET oraz Koło Studentów Informatyki UJ, a my pojawiliśmy się tam jako partner wydarzenia. Organizatorzy maksymalnie wykorzystali te 8 godzin!

startkrkup2016
Krzysztof Hostyński, 28 października 2016

W dniach 3.11 – 9.11.2016 odbędzie się w Krakowie START #KRK UP, czyli tydzień startupów organizowany przez Miasto Kraków i krakowską społeczność startupową.

nowa-oferta-pracy
Asia Hostyńska, 12 października 2016

Mamy świetną wiadomość! Już są! Przygotowaliśmy całkowicie nowy wygląd ofert pracy w Crossjob. Więcej parametrów, więcej informacji, większa precyzja. Mamy nadzieję, że spodobają Wam się oraz dostarczą dużo przydatnych informacji o pracy na danym stanowisku.