en

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Spring – szybkie tworzenie nowoczesnej aplikacji webowej

Iwona Karczmarczyk, 31 sierpnia 2017
Spring – szybkie tworzenie nowoczesnej aplikacji webowej

W pewną sierpniową sobotę na krakowskim Zabłociu odbyło się spotkanie programistów Java zafascynowanych możliwościami Springa. Czy warto było poświęcić 8 godzin wakacyjnego weekendu na udział w warsztatach programowania? Sprawdźcie sami!

Warsztaty pod wszystko mówiącym tytułem “Spring – szybkie tworzenie nowoczesnej aplikacji webowej” zostały zorganizowane wspólnymi siłami organizatora - społeczności Stacja IT - oraz sponsora - firmy Metrosoft. Wydarzenie poprowadził Piotr Łaskawiec, software architect w tejże firmie.

W pierwszej części uczestnikom została wyjaśniona ogólna koncepcja Springa. Prowadzący wytłumaczył zasady, na jakich działa core’owa część frameworka oraz przedstawił je na przykładzie wspólnie budowanej miniaturowej wersji kontenera. Piotr zaprezentował też magię projektu Spring Boot - również z naciskiem na to, jak działa on “pod spodem” i w czym tkwi jego siła. Po tym wstępie wszyscy byli gotowi, by przejść do następnych tematów.

Drugim, głównym segmentem spotkania, było wykorzystanie znajomości Springa podczas pisania prostej aplikacji webowej. W czasie budowy, krok po kroku, dodawano kolejne funkcjonalności, w oparciu o feature’y oferowane przez wykorzystywaną technologię. Uczestnicy mogli pokrótce zaznajomić się z takimi elementami, jak kontrolery, walidacja danych, warstwa dostępu do danych, dokumentacja API oraz wysyłanie notyfikacji z serwera. Pod koniec warsztatów każdy, na swoim lokalnym środowisku, posiadał działającą aplikację webową, która była dowodem na to, jak przyjemnym i użytecznym narzędziem jest Spring.

Spring_warsztaty.png

Przykład wykorzystania technologii Spring MVC i SSE (server-sent events) na warsztatach. Otwierający aplikację subskrybował strumień generowanych losowo pixeli.

Zajęcia przeprowadzono w mocno praktycznej formie, kładąc duży nacisk na naukę poprzez działanie. Uczestnicy dopisywali linijki kodu do wcześniej dostarczonego szablonu równocześnie z prowadzącym, który na bieżąco tłumaczył ich sens i przeznaczenie. Trafiły się też małe zadanka do samodzielnego wykonania, a całe programowanie było przeplatane slajdami z wprowadzeniem do kolejnych zagadnień. Prowadzący zachęcał do zadawania pytań i chętnie pomagał w razie problemów. Warsztaty zakończyły się na szybkim przedstawieniu dokąd zmierza framework w nadchodzącym releasie.

Organizacja wydarzenia stała na wysokim poziomie. W zajęciach uczestniczyło ponad 30 osób, a całość odbywała w się w nowoczesnej, klimatyzowanej sali. Odpowiadając na pytanie postawione na początku - było to dobrze spędzone 8 godzin, z których uczestnicy wynieśli sporo wartościowych informacji.

---

fot. Paulina Zimoń, Metrosoft

szczegóły wydarzenia:
Blog - najnowsze wpisy

Prasówka HR od Crossweb #7
Krzysztof Hostyński, 07 lipca 2020

Pierwsza lipcowa prasówka HR od Crossweb! Dziś przeczytacie m.in. o tym, jak łączyć pracę zdalną z biurową oraz jak przy

Prasówka HR od Crossweb #6
Krzysztof Hostyński, 30 czerwca 2020

Przed nami wakacje, ale wcale nie zwalniamy tempa! Mamy dla Was już 6. prasówkę HR, a niej takie tematy, jak onbarding,

Podcasty UX, których warto słuchać
Iwona Karczmarczyk, 24 czerwca 2020

Podcasty UX to dobry sposób, aby poszerzyć swoją wiedzę bez konieczności siedzenia w książkach. Zebraliśmy dla Was kilka

Prasówka HR od Crossweb #5
Krzysztof Hostyński, 23 czerwca 2020

Dziś w prasówce m.in. o tym, jak zwalniać pracowników, jakie książki czytać, gdy pracuje się w HR, jak się mają kobiety

Kilka słów o uwierzytelnianiu
Magdalena Rega, 19 czerwca 2020

Bezpieczeństwo danych logowania na stronach internetowych to zagadnienie, którego nie można pominąć. W czasach, gdy codz

Prasówka HR od Crossweb #4
Krzysztof Hostyński, 16 czerwca 2020

W dzisiejszej prasówce wiele ciekawych tematów — Employer Branding, analityka w HR, talenty i test Gallupa oraz temat tr