Wszyscy ♥ Scala

Ida Bzowska, 4 sierpnia 2014
scala-camp

Scala, pośród języków funkcyjnych, niezmiennie wiedzie prym. Świetnym odzwierciedleniem zjawiska, jest mnogość wydarzeń, poświęconych temu tematowi: konferencja Scalar, cykl Scalania – tworzony przez warszawską LaScalę, działalność grupy Silesia Scala User Group czy też ScalaCamp, organizowane w ramach działalności Kraków Scala User Group.

Kraków Scala User Group powstała jako odłam Polish Java User Group, przy wsparciu firmy VirtusLab, TypeSafe oraz Akademii Górniczo – Hutniczej. Spotkania zakładały wystąpienia programistów, którzy kształtują szybko rozwijające się środowisko języka, często byli to goście spoza granicy Polski.

Pierwszy ScalaCamp odbył się na początku 2013 roku. Spotkanie inaugurujące poruszało, przede wszystkim, zagadnienia związane z zastosowaniami Scali w projektach. Głos zabrali Jerzy Müller, Henrik Engstrom, Konrad Malawski i Rafał Pokrywka.
Dwa miesiące później, Jon Pretty wypowiadał się na temat biblioteki Rapture.I/O, Adam Szlachta konfrontował Scalę z Haskellem, a Piotr Kukiełka przedstawił livecoding z tworzenia gry za pomocą Akka i Play.
W maju 2013 roku, trzecie spotkanie rozpoczęła dyskusja na temat przyszłości Scali, Grzegorz Kossakowski mówił o Scalac, Vojin Jovanovic przedstawił uczestnikom bibliotekę Yin-Yang, Piotr Gabryanczyk poruszył temat testów.
Po dłuższej przerwie, w listopadzie, na czwartym ScalaCamp, Łukasz Szwed wypowiedział się o GILT, a Marcin Jarząb przedstawił narzędzie Apache Kafka.
W maju 2014 roku po raz kolejny wystąpił Grzegorz Kossakowski, tym razem przedstawiając użyteczność Akka w kontekście programowania iBeaconów, Iulian Dragos mówił o debuggowaniu aplikacji.

Szósty odcinek ScalaCamp, w lipcu tego roku, z powodu nieobecności Heiko Seeberger’a, należał w całości do Konrada Malawskiego. Konrad, najpierw od strony teoretycznej, poruszył zagadnienie Akka Persistence i DDD, następnie zaprezentował, na żywo, tworzenie serwisu działającego na Akka cluster. Mimo deszczowej pogody i nieobecności jednego z prelegentów, frekwencja dopisała. Klimatyczne miejsce, jakim jest Barka Alrina, dodało wartości spotkaniu. Prezentacja do krótkich nie należała – omówienie zagadnień speakerowi zajęło półtorej godziny. Legendarna staje się wytrzymałość Konrada na stres i zmęczenie w trakcie wystąpień – warsztaty, które prowadził w trakcie Warsjawy 2013 trwały ponad dziesięć godzin. Prelegent szybko odnalazł nić porozumienia z słuchaczami, stąd bogaty dialog, miało miejsce wiele wtrąceń i sugestii.

ScalaCamp#6 była owocna nie tylko w wiedzę, pozyskiwaną poprzez dodatkowe pytania uczestników, ale także w networking – pojawiło się wiele nowych twarzy, z spotkania na spotkanie publiczność jest coraz liczniejsza. Oznacza to, że społeczność lokalna takich wydarzeń po prostu potrzebuje i oby było ich jak najwięcej, nie tylko w Krakowie czy Warszawie. Żywimy nadzieję, że kolejna okazja do rozmów, na temat języków funkcyjnych, zdarzy się wcześniej, niż przy okazji LambdaDays 2015.

Tym, którzy pragną być na bieżąco w Scalowym świecie, polecamy tygodnik Scala Times.

Autor wpisu: Ida Bzowska


  • Dominika

    Najbliższy ScalaCamp najprawdopodobniej już we wrześniu, a przed LambdaDays będą kolejne okazje do spotkania :)

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

wydarzenia-2016
Krzysztof Hostyński, 1 stycznia 2017

Zakończony roku to dobry moment na podsumowania i odrobinę statystyk. Podobnie jak rok temu zebrałem wydarzenia, cykle i prelegentów, których strony w Crossweb odwiedziło w 2016 roku najwięcej użytkowników.  Dodatkowo poniżej załączam dane odnośnie ilości wydarzeń w poszczególnych miesiącach.

WUDKRK World Usability Day w Krakowie
Iwona Kaczmarczyk, 30 listopada 2016

Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego designu. 12 prelekcji i 7 warsztatów zapewniły porządną dawkę wiedzy na tematy, które na różne sposoby poruszają zagadnienie odpowiedzialnego projektowania. Opowiemy Wam o kilku z nich!

Crossweb.pl - IT Academic Day 2016na UJ - relacja z wydarzenia.
Iwona Kaczmarczyk, 31 października 2016

18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami byli Microsoft, Grupa FAIS.NET oraz Koło Studentów Informatyki UJ, a my pojawiliśmy się tam jako partner wydarzenia. Organizatorzy maksymalnie wykorzystali te 8 godzin!

startkrkup2016
Krzysztof Hostyński, 28 października 2016

W dniach 3.11 – 9.11.2016 odbędzie się w Krakowie START #KRK UP, czyli tydzień startupów organizowany przez Miasto Kraków i krakowską społeczność startupową.

nowa-oferta-pracy
Asia Hostyńska, 12 października 2016

Mamy świetną wiadomość! Już są! Przygotowaliśmy całkowicie nowy wygląd ofert pracy w Crossjob. Więcej parametrów, więcej informacji, większa precyzja. Mamy nadzieję, że spodobają Wam się oraz dostarczą dużo przydatnych informacji o pracy na danym stanowisku.