Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

#276 Ł. Szóstek "Posmakuj Value-Based Decisions"

276-l-szostek-posmakuj-value-based-decisions
Event:
#276 Ł. Szóstek "Posmakuj Value-Based Decisions"
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
10.07.2023 (monday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
DXC Technology Warszawa
Address:
Prosta 67
Description:

UWAGA: Jest to warsztat stacjonarny. Spotykamy się w DXC Technology przy ul. Prosta 67 (przy metro: Rondo Daszyńskiego).


Na warsztat mogą wejść osoby, które:


mają imię i nazwisko w profilu na meetup

odpowiedzą na ankietę [patrz: info w opisie]

Prosimy o pojawienie się 15 minut wcześniej w recepcji budynku z dokumentem tożsamości.


***

„Posmakuj Value-Based Decisions"


Dlaczego "posmakuj"? Bo w tak krótkim czasie nie damy rady się bardzo zagłębić. Ale posmakowania będzie wystarczająco dużo, żeby dało się zacząć używać VBD w praktyce.


A do czego służy VBD?

Do priorytetyzacja prac, wyboru działań, wyboru alternatywnych rozwiązań… słowem to jest narzędzie skrojone pod pracę Product Ownera, Product Managera i podobnych ról.

Najbliższe pokrewne narzędzie to Impact Mapping -- nieco łatwiejsze w użyciu, ale dużo mniej precyzyjne więc warto znać oba i dobierać sobie jedno z nich do kontekstu.


Więcej informacji o VBD można znaleźć tu:

VBD w pigułce | Value-based Decisions


Co zabrać na warsztat:


  • swój własny temat / kontekst / backlog do przewałkowania (sprawdzimy ankietą!). VBD służy do priorytetyzacji lub wyboru tematów / rozwiązań / alternatyw. Ważne, żeby na warsztat przyjść już z tymi tematami i to najlepiej własnymi, prawdziwymi i aktualnymi. Na sztucznym przykładnie trudniej poczuć moc VBD. Jeśli jesteś PO, backlog się nada, jeśli jesteś SM, na pewno masz sporo pomysłów dla zespołu, jeśli zastanawiasz się nad dużą zmianą w życiu to taki kontekst też zadziała. W razie pytań piszcie w komentarzu pod Meetupem i postaram się dopowiedzieć.
  • weź kartki i długopis [będą potrzebne]
  • zabierz dobry humor


Jest to warsztat dla:

VBD przyda się nie tylko w tych rolach decyzyjnych tj. Prezesa, Lidera jakiegoś obszaru czy Dyrektora, PM/PO. VBD się przydaje wszystkim (P.S. mam feedback od Scrum Masterów, że to fajne narzędzie dla nich) a sposób myślenia, który stoi za VBD jest bardzo generyczny. Pomaga nawet w życiu prywatnym.


***

Poznaj prowadzącego:

Zwinność pierwszy raz zobaczyłem… gdzieś koło roku 2000. Pracowałem wtedy w Philips Research w Holandii, gdzie taki sposób działania był jedynym sensownym. Niespecjalnie wiedziałem wtedy, że to nie jest "normalny" sposób pracy. Po (r)emigracji do Polski dowiedziałem się, że to ma nazwę, że z tego się szkoli, że to jakaś większa i wcale nieoczywista sprawa. Fajnie, ale czegoś mi w tym brakowało aż do konferencji Agile by Example w 2013 roku. Tam Tom Gilb dał prezentację pt. "Agility is the Tool, not the Purpose" i klocki powpadały na swoje miejsce: zwinność jest o tym "jak robimy" a temat "co robimy" można zaadresować oddzielnie.


LinkedIn podpowiada mi, że od 2012 roku jestem (w miarę) niezależnym konsultantem. "W miarę", bo czasem podziałam z jakąś firmą dłużej. Zaczynałem od "wprowadzania zwinności" ale, że lubię podchodzić do pracy kompleksowo, żeby coś faktycznie się zmieniło, więc nie przywiązuję się bardzo do jakichś konkretnych metod, metodyk i framework-ów. Zdecydowanie wolę uszyć albo wybrać coś pod konkretną sytuację. Widziałem już od wewnątrz wielkie banki, wielkie telekomy, startupy, scale-up'y, hierarchiczne i oparte na współpracy… nie wierzę, że istnieje uniwersalne rozwiązanie dla tak różnych organizacji.

Gdzieś w okolicach 2018 roku wyżelowało mi w głowie VBD: takie bardziej analityczne wsparcie dla intuicji gdy odpowiedź na pytanie "co robić" nie jest oczywista. Opiera się mocno na pomysłach Toma Gilba ale jest na tyle różne, że uznaję je za narzędzie autorskie. Tom się nie sprzeciwia :)


***

ZAPISY :

Warsztat stacjonarny, bez limitu miejsc [hura!], ale obowiązuje ankieta. Jak zwykle pierwszeństwo będą miały osoby, które nie "marnują" miejsc, czyli jak się zadeklarują to przychodzą.


Logistyka:


zapisy na listę oczekujących zbieramy do godziny 10:00 w czwartek 06.07,

aktualizacja statusu na meetup czy idziesz — w piątek 07.07

***

Zapraszamy do zapoznania się z naszym FAQ

Profile of employers

Similar events