Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

JVM: przez dziurkę od klucza

Event:
JVM: przez dziurkę od klucza
Event type:
Workshops
Category:
IT
Topic:
Date:
04.11.2017 (saturday)
Time:
09:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Description:

Już 4 listopada kolejny warsztat JUG - tym razem organizowany we współpracy z Sii Sp. z o.o. Tym razem będzie to podróż w głąb maszyny wirtualnej Javy, w którą zabierze was Jarek Pałka :) 

Warsztat przeznaczony jest dla zaawansowanych i średniozaawansowanych adeptów JVM.

Uwaga: Informacje odnośnie zapisów

  • Na warsztat mogą sie zapisać osoby z uzupełnionym imieniem i nazwiskiem (Settings -> General -> Name -> edit).  
  • Spora liczba pustych miejsc na kilku ostatnich warsztatach w połączeniu z długą listą oczekujących skłania nas do tego aby wyciągać konsekwencje wobec nieusprawiedliwionych nieobecnych. 

Na tę chwilę prosimy  o aktualizacje RSVP niezwłocznie w przypadku braku możliwości pojawienia się. 

O warsztacie:

JVM to złożona maszyna, która napędza nasze systemy. Codziennie w pocie czoła przerzuca terabajty obiektów pomiędzy kolejnymi generacjami w GC, generuje strumienie optymalnego kodu skompilowanego przez jeden z kompilatorów JIT, w międzyczasie próbując dogadać się z systemem operacyjnym. Jednak nie zawsze w naszej maszynowni wszystko przebiega zgodnie z planem. Gdzie szukać informacji? Jak odczytywać i interpretować wartości metryk? Kiedy winny jest JVM, nasza aplikacja, a w jakim przypadku system operacyjny?


  • Za uchyloną kotarą

Podczas tej sesji postaram się pokazać dostępne narzędzia, magiczne przełączniki i dostępne rozwiązania potrzebne w pracy każdego "kryminologa" JVM. Sesja będzie przeznaczona dla osób, które zaczynają przygodę z optymalizacją JVM. Porozmawiamy o zapisywaniu zdarzeń z JVM, narzędziach ukrytych w JDK,w  tym także Java Mission Control i Flight Recorder i zobaczymy jak Java płonie :). Nie zapomnimy też o narzędziach dostępnych w systemie operacyjnym Linux.


  • Przyłapani w akcie

Uzbrojeni w narzędzia i wiedzę, podczas tej sesji spróbujemy przekuć teorię w praktykę. Na naszej drodze staną zasobożerne procesy, wściekle pożerające CPU, RAM i IOOPS naszego systemu. Spróbujemy je odnaleźć i, korzystając z narzędzi, zidentyfikować źródło  problemu. Na dostarczonych serwerach uruchomione będą procesy JVM, a my bez dostępu do kodu źródłowego oddamy się zawiłościom inwestygacji i wkroczymy w świat kryminalistyki JVM.


  • Błogosławieni, którzy ujrzeli maszynę

Ten rozdział poświęcimy JMH (Java Microbenchmark Harness), narzędziu które pozowoli nam pisać testy wydajnościowe naszego kodu. Poznamy API JMH, bogaty zestaw opcji oraz jak konstruować testy  wydajnościowe by nie ulec iluzji, iż wszystko działa poprawnie. To wszystko na kilku przykładach, które między innymi porównają wydajność struktur danych dostępnych w Java SDK.


  • Epilog

Zapraszam Was na podróż w głąb maszyny. Zabierzcie ze sobą terminal, Java 8, ulubione IDE i dziecięcą ciekawość. Warsztaty zakładają, że programujecie w Java na przyzwoitym poziomie, a JVM jest Wam obcy, jednak macie w sobie głód zrozumienia, jak to wszystko działa.


O prelegencie:

Jarek Pałka - od ponad 10 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST, JavaScript i NOSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki "system thinking" i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą "metafora" i odkryć, że rządzą nami te same prawa "natury". Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W chwilach wolnych członek SSEEP i autor bloga na 

Profile of employers

Similar events