Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

PyData Bydgoszcz - Meetup #21

pydata-bydgoszcz-meetup-21
Event:
PyData Bydgoszcz - Meetup #21
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
11.01.2024 (thursday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Młyny Rothera
Address:
Mennica 10
Agenda:

18:00-18:10 Wstęp

18:10-18:55 Remigiusz Mrozek: “OpenTelemetry - Nowoczesna telemetria w aplikacjach”

18:55-19:10 Przerwa

19:10-19:55 Franciszek Piszcz: “Zaglądając do czarnej skrzynki - wyjaśnialna sztuczna inteligencja”

19:55-20:05 Konkurs

Description:

Zapraszamy na dwudzieste pierwsze spotkanie grupy PyData Bydgoszcz!


Kiedy: czwartek 11.01.2024, 18:00-20:05 (ROZPOCZYNAMY PUNKTUALNIE!)

Gdzie: Młyny Rothera (Spichrz Zbożowy, 2. piętro, uwaga: WEJŚCIE OD STRONY KAWIARNI “NOWE MIEJSCE”), Mennica 10, Bydgoszcz


Cena: zupełnie za darmo! i do tego konkurs z cennymi nagrodami! I pizza!


O prelegentach:


Remigiusz Mrozek

Architekt w Pionie Energetyki i Gazownictwa Asseco Poland. Na co dzień koduje w C#, prywatnie pasjonat nowych technologii ze szczególnym ukłonem w odmęty Big Data i Machine Learningu.


Franciszek Piszcz

Cześć, jestem Franek, pracuję jako machine learning researcher w RTB House od 3 lat. Skończyłem licencjat z informatyki na MIM-ie, obecnie kończę magisterkę z uczenia maszynowego w Niemczech w Tubingen, koło Stuttgartu. W pracy zajmuję się rozwojem modeli do wyceny powierzchni reklamowej w internecie (real-time bidding, retargeting). Naszymi klientami są sklepy internetowe, dla których prowadzimy kampanie reklamowe w celu zwiększenia sprzedaży. Płacimy za wszystkie wyświetlenia, ale prowizję dostajemy tylko od dokonanych zakupów lub kliknięć, dlatego jakość dopasowania produktów do zainteresowania odbiorców bezpośrednio przekłada się na zysk firmy. Oprócz eksperymentów z modelami zajmuję się tworzeniem narzędzi dla researcherów. Jedno z nich służy do oceny wpływu poszczególnych cech na predykcje modelu za pomocą metody Expected Gradients, o której będę też dzisiaj mówił. Poza pracą moimi pasjami są turystyka zimowa oraz taniec.


O wykładach:


Remigiusz Mrozek: “OpenTelemetry - Nowoczesna telemetria w aplikacjach”

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak naprawdę działa Twoja aplikacja? Jakie przepływy danych zachodzą w trakcie jej działania oraz jakie operacje są najbardziej obciążające? Jeśli tak, to prelekcja o OpenTelemetry jest dla Ciebie. Nie będą to tylko słowa, ale też praktyka z przykładami napisanymi w językach takich jak Python, Kotlin czy C#.


Franciszek Piszcz: “Zaglądając do czarnej skrzynki - wyjaśnialna sztuczna inteligencja”

Wyjaśnialna sztuczna inteligencja (Explainable AI) ma na celu umożliwić "zajrzenie do black-boxa" i zrozumienie działania modeli machine learningowych. Najbardziej podstawowym pytaniem jest: które cechy model bierze pod uwagę przy wyznaczaniu predykcji oraz jaki jest wpływ poszczególnych cech na predykcję modelu (feature attribution). To pytanie można zadać zarówno dla poszczególnych przykładów jak i w ogólności dla wytrenowanego modelu bez określenia konkretnego przykładu. Opowiem o trzech metodach dających odpowiedź na to pytanie. Jedną można zastosować do każdego rodzaju modelu (Kernel SHAP), dwie zadziałają dla modeli które mają gradient (Integrated Gradients, Expected Gradients).

Inne pytania badane w ramach Explainable AI to: jakie są najważniejsze interakcje cech (czyli kiedy jakaś cecha dopiero w połączeniu z inną cechą daje potrzebne informacje, np. waga i wzrost przy liczeniu BMI) oraz jaki jest wpływ poszczególnych przykładów ze zbioru treningowego na predykcje wytrenowanego modelu (training data attribution, influence functions). O tych rzeczach tym razem nie opowiem, ale zainteresowanych Explainable AI zachęcam do zapoznania się. Uważam, że warto wiedzieć jakie narzędzia do wyjaśniania black-boxów daje nam ta dziedzina.


O konkursie:

Chętni uczestnicy naszego spotkania będą mogli wziąć udział w kahoocie. Nagrodami będą:

  • koszulka PyData Bydgoszcz
  • dwie licencje na dowolny produkt JetBrains

Uwaga: konkurs będą mogły wygrać tylko osoby, które zapiszą się na nasze spotkanie na meetup.com. Zależy nam na tym dlatego, że od liczby zapisanych będzie zależała liczba licencji, jakie będziemy w stanie zdobyć dla Was w przyszłości.


O sali:

Tradycyjnie spotykamy się w bydgoskich Młynach Rothera (Spichrz Zbożowy, 2. piętro). Uwaga: do budynku dostaniemy się przez drzwi od strony tarasów przy kawiarni “Nowe Miejsce”. Również tradycyjnie zapraszamy na pizzę! I też tradycyjnie zapraszamy na afterparty, ponownie w Cybermachnie.


Partnerzy

RTB House

Huuuge Games

Młyny Rothera


Serdecznie zapraszamy!

Profile of employers

Similar events