Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

46. Toruń JUG

Wydarzenie:
46. Toruń JUG
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
28.11.2018 (środa)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Wydzial Matematyki i Informatyki UMK
Adres:
ul. Chopina 12/18
Opis:

Serdecznie zapraszamy na czterdzieste szóste spotkanie Toruń Java User Group, które odbędzie się w środę, 28 listopada 2018, w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18), w sali S9.


Wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana - pomiędzy spotkaniami nie ma żadnych zależności, do naszej społeczności można dołączyć w dowolnym momencie. Już teraz zachęcamy Was do kliknięcia w RSVP - osoby, które zapiszą się i przybędą na to spotkanie wezmą udział w losowaniu kilku cennych upominków (pamiętajcie o podaniu adresu email). Do rozdania mamy:


2 × roczna licencja na dowolny produkt od JetBrains (https://www.jetbrains.com/)

2 × ebook od wydawnictwa Manning (https://www.manning.com)


Nagrywanie spotkania sponsorowane jest zaś przez firmę Simplito (https://simplito.com) i dzięki Nim będziecie mogli zobaczyć je na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG)


Jak zwykle, już po wszystkim zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Parter - Whisky Vodka Cocktail Bar. Będzie to świetna okazja do tego aby poznać się lepiej, porozmawiać o spotkaniu i miło wspólnie spędzić wieczorny czas :-)


  • "(Too) Smart UI? Jak projektować API REST-owe"


Rozwijając aplikacje musimy kiedyś zdecydować, jak będzie wyglądało API wystawione do front-endu (a może nawet publicznie). Ale jak je zaprojektować, żeby było „dobrze”? Które części ogólnego stanu powinny zostać ukryte głęboko w back-endzie, a które zostawione drugiej stronie? Czy backend powinien być przeglądarką do bazy, czy może czymś więcej?


Jeśli nie docenimy złożoności problemu i umieścimy zbyt wiele logiki „na zewnątrz” możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nasz klient będzie musiał robić za dużo. W „Domain Driven Design” Erica Evansa tego typu antywzorzec nosi nazwę "Smart UI".


Pokażę Wam więc jak nie wpadać w tę pułapkę wykorzystując to, co proponuje DDD i dobrze pojęty REST. Będą to wnioski z „placu boju” - projektów, w których brałem udział i które z powodu tego antywzorca miały (lekko mówiąc) poważne problemy.


O prelegencie:


Szymon Janikowski - deweloper i lider o szerokich horyzontach. Wywodzi się ze środowiska Java ale w życiu robił też Front-end, był Scrum Masterem i pełnił obowiązki Project Manager’a. Jego ulubione tematy znajdują się na pograniczu biznesu i IT. Interesuje się Domain Driven Design, architekturą oraz wszelkimi aspektami pracy zespołowej. W tej chwili działa jako konsultant i freelancer pod marką ITLIBRIUM współpracując z Bottega IT Minds.


  • "Pokusy programowania przekrojowego"


Pracując nad dużymi systemami, które często przejmujemy w stanie dużej złożoności lub po prostu wielkiej kuli błota nie zawsze chcemy/możemy robić rzeczy "na piechotę".


Powiem Wam co rozumiem przez "problemy przekrojowe" i jak można je rozwiązać bez wywracania systemu do góry nogami.


Opowiem o drodze jaką przeszedłem od rozwiązań wysokopoziomowych, poprzez rozwiązania niskopoziomowe, kończąc na zakazanych technikach programowania, które zmieniły mój sposób myślenia.


O prelegencie:


Michał Karpiński - programista z zamiłowania, absolwent WMiI UMK. Od 14 lat pracuje przy tworzeniu oprogramowania dla biznesu. Obecnie szef technologiczny projektu Re_Forms 21. W wolnych chwilach żegluje i gra na pianinie.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia