en

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
<< przejdź do listy wydarzeń
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Styczniowy Klub Informatyka 2021: Robot i Psyche

Wydarzenie:
Styczniowy Klub Informatyka 2021: Robot i Psyche
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
AI
Data:
19.01.2021 (wtorek)
Godzina:
18:30
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Online Event
Adres:
On your computer
Strona www:
Opis:

Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 19 stycznia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem będzie Psychologia Robotów. Wystąpią dwaj prelegenci związani obecnie z warszawskim Uniwersytetem SWPS: Konrad Maj oraz Paweł Zarzycki.


Inteligentne roboty społeczne, zwłaszcza humanoidalne, wzbudzają duże zainteresowanie, nie tylko konstruktorów, ale również badaczy relacji społecznych. Nastały czasy, w których człowiek znalazł (tzn. sam stworzył) partnera do rozmów i współpracy poza swoim gatunkiem. W ostatnich latach w nauce rozwinęła się mocno dziedzina Human-Robot-Interaction (HRI) czyli obszar badań nad interakcją ludzi i robotów. Badania psychologiczne prowadzone w tym nurcie potwierdziły silną tendencję do antropomorfizacji inteligentnych maszyn, ale też występowanie różnych lęków i obaw. W wielu badaniach wykryto m.in., że akceptacja robotów jako obiektów współpracujących z człowiekiem jest zależna od stopnia podobieństwa do niego samego (Uncanny Valley effect) - tu i ówdzie proponowany polski termin to dolina niesamowitości. Badacze stawiają również ważne pytania o to, jakie miejsce w społeczeństwie zajmą roboty społeczne. Po stronie nadziei należy zapisać z kolei możliwości wsparcia robotów społecznych w opiece, leczeniu czy edukacji.


Naukowcy coraz częściej dostrzegają również, że analiza interakcji z robotami pozwala lepiej zrozumieć nasze własne, ludzkie zachowania oraz sposoby nabywania wiedzy. Robotyka społeczna to bez wątpienia obszar, w którym specjaliści od technologii oraz ludzkiej psychiki powinni ze sobą blisko współpracować, tak aby nie spełniły się czarne wizei z udziałem robotów, znane nam wszystkim z filmów s-f.


Klub będzie nagrywany a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Adres URL wydarzenia dla uczestników Klubu, na platformie Webex, znajduje się poniżej. Powinna wystarczyć dowolna przeglądarka internetu i w miarę sprawny prywatny komputer. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (d)


https://zg-pti.webex.com/zg-pti/onstage/g.php?MTID=ecebccc79549b6006b79cf0b90313ba51


Profile prelegentów (pełne profile dostępne są na stronie: http://mazowsze.pti.org.pl/13,aktualnosci/article:359):


dr Konrad Maj - psycholog społeczny, twórca i Kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech w Uniwersytecie SWPS, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej i Osobowości Uniwersytetu SWPS.


Paweł Zarzycki - założyciel oraz CEO spółki SmartLife Robotics. MBA, MsC, ekspert sztucznej inteligencji (AI), nagrodzony w grupie „50 najbardziej kreatywnych ludzi biznesu w Polsce” 2015, finalista SingularityU Global Impact Challenge 2018.

Widzisz błąd w wydarzeniu? Wydarzenie jest nieaktualne? Poinformuj nas o tym! >>

Podobne wydarzenia