Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

10 dobrze płatnych zawodów w IT, które nie wymagają umiejętności programowania

Ania Knap, 25 maja 2022
10 dobrze płatnych zawodów w IT, które nie wymagają umiejętności programowania

Dobre zarobki, możliwość pracy zdalnej, bogaty pakiet benefitów i elastyczność to tylko nieliczne zalety pracy w IT.

Z roku na rok, branża technologii informacyjnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób, wykonujących inne zawody i mających odmienne wykształcenie, chciałoby przebranżowić się i zacząć swoją przygodę w IT. Czy jest to możliwe bez umiejętności programowania? Oczywiście. Praca w sektorze IT, to nie tylko zawody czysto techniczne.


Jak dostać pracę w branży IT nie będąc programistą?


Nie umiesz programować, a chciałbyś_abyś zacząć swoją przygodę z IT? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Niezależnie od tego czy myślisz o karierze w startupie czy w dużej korporacji, masz możliwość wyboru między kilkoma stanowiskami które cieszą się dużą popularnością i nie wymagają kodowania! :)


Przedstawiam Wam 10 zawodów w IT bez konieczności programowania.


1. Tester Manualny

Tester Manualny zajmuje się ręcznym wykonywaniem testów, które mają na celu kontrolę jakości i użyteczności oprogramowania. Tworzy szczegółowe scenariusze, naśladując użytkowników aplikacji i wyszukuje błędy a następnie raportuje je deweloperom pracującym nad danym produktem. Osoba aplikująca na to stanowisko, powinna posiadać wiedzę z zakresu technologii takich jak JavaScript, HTML, Selenium oraz GIT.


2. Project Manager

Project Manager jest odpowiedzialny za planowanie, nadzorowanie oraz skuteczną realizację projektu. Osoba na tym stanowisku pełni w zespole kluczową rolę, która wymaga zarówno od niej umiejętności przywódczych, kreatywności jak i merytorycznej współpracy z klientami. Aplikując na to stanowisko powinieneś_aś znać technologie i mieć wiedzę o tym co dzieję się po technicznej stronie projektu. Ogromnym plusem będą również umiejętności przywódcze.


3. IT Support Specialist (Helpdesk)

To pierwsza linia wsparcia dla klientów firmy. IT Support Specialist stanowi połączenie technologicznego know-how i obsługi klienta. Jeśli myślisz o pracy na tym stanowisku, powinieneś_aś posiadać umiejętności techniczne potrzebne do diagnozowania i rozwiązywania problemów projektowych. Oprócz tego, na tym stanowisku istotne są umiejętności interpersonalne.


4. UX Designer

To zawód, który z biegiem lat coraz bardziej zyskuje na popularności. Liczy się w nim spojrzenie na technologię cyfrową, oczami zwykłego użytkownika. UX Designer odpowiada za "doświadczenie użytkownika", czyli za interakcję użytkownika końcowego z produktem. UX Designerzy dbają o to, by osoby mające styczność z aplikacją lub stroną, w szybki i łatwy sposób uzyskiwały potrzebne informacje. Chociaż samo projektowanie UX nie wymaga umiejętności programowania, projektanci powinni wiedzieć jak pracować z Pakietem Adobe czy narzędziami takimi jak Figma, InVision lub Sketch. Ważne na tym stanowisku będą zdolności twórcze, wyobraźnia oraz umiejętność rozwiązywania problemów.


5. UI Designer

UI Design to część zagadnienia, jakim jest User Experience. Mimo, że UX i UI Designerzy ściśle ze sobą współpracują a ich zadania bardzo się pokrywają, należy pamiętać że dziś są to wręcz osobne zawody. User Interface Designerzy tworzą projekty wizualne i interfejsy m.in. dla stron internetowych lub aplikacji mobilnych, tak aby zapewnić lepsze wrażenia użytkownikom. Osoba na tym stanowisku skupia się przede wszystkim na samym interfejsie, podczas gdy UX Designer koncentruje się na doświadczeniu użytkownika końcowego.


6. Data Analyst

Data Analyst zajmuje się zbieraniem, interpretowaniem i przekształcaniem danych w informacje, które pomagają w usprawnieniu biznesu i mają znaczący wpływ na produkt. Najprościej mówiąc: wyniki pozyskane z surowych danych, pomagają pracodawcom lub klientom w podejmowaniu ważnych decyzji. Na tym stanowisku liczą się umiejętności matematyczne i analityczne oraz znajomość takich narzędzi do wizualizacji danych jak Excel czy Tableau.


7. SEO Specialist

To kolejne stanowisko, gdzie nie musicie martwić się o umiejętność programowania. Specjaliści SEO współpracują z programistami i projektantami stron internetowych. Do ich podstawowych obowiązków należy generowanie ruchu na stronach internetowych klientów. Jako specjalista SEO powinieneś_aś mieć wiedzę dotyczącą tego, jak działają wyszukiwarki internetowe.


8. Dziennikarz Technologiczny

Dziennikarze technologiczni piszą artykuły o branży technologicznej dla gazet, stron internetowych czy telewizji. Niektórzy dziennikarze recenzują produkty. Osoba na tym stanowisku powinna doskonale orientować się w tematach związanych z najnowszymi technologiami a także cechować się analitycznym i przekrojowym myśleniem. Dziennikarz technologiczny może pracować w wydawnictwach naukowych lub magazynach internetowych.


9. Rekruter HR

Specjaliści ds. rekrutacji to pierwsza linia kontaktu potencjalnego pracodawcy z pracownikiem. Rekruterzy techniczni przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na stanowiska IT. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać podstawową wiedzę na temat konkretnych stanowisk i ich zakresu obowiązków a także znać podstawowe technologie.

Ważne na tym stanowisku są także doskonałe umiejętności komunikacyjne oraz pewność siebie.


10. Scrum Master

Pracując na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny_a za stosowanie odpowiednich technik zwinnych i metodologii Scrum w zespole i utrzymaniu wysokiej jakości procedur dostarczania produktów w projektach. Rola ta zapewnia sprawne funkcjonowanie zespołu i całej organizacji. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się empatią i po prostu lubić ludzi :) W końcu jako Scrum Master będziesz kierować zespołami, ułatwiać dyskusję, podejmować decyzje i rozwiązywać ewentualne konflikty.


O czym warto pamiętać, przed rozpoczęciem pracy w IT

Jak widzisz, nie wszystkie stanowiska w IT wymagają od Ciebie umiejętności programowania. Poza praktycznymi umiejętnościami, wymaganymi w danym zawodzie, pracodawcy zwracają również dużą uwagę na kompetencje miękkie takie jak elastyczność, komunikatywność czy zdolność do pracy zespołowej.


Niezależnie od tego jaki zawód wybierzesz na początku swojej kariery w branży IT, jedno jest pewne - jest ona jedną z najbardziej wymagających i cechuje się dużą dynamiką. Zanim postawisz swoje pierwsze kroki w branży, warto wcześniej poznać jej specyfikę.


Szukasz pracy w branży IT? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy.


____

Zdjęcie pochodzi ze strony pexels.com
Blog - najnowsze wpisy