Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

7 mitów związanych z pracą w IT

Ania Knap, 27 listopada 2022
7 mitów związanych z pracą w IT

Chyba każda osoba pracująca w branży IT spotkała się z takimi stwierdzeniami jak np. ,,Nie każdy może być programistą", ,,Masz 30 lat więc już za późno na naukę" czy ,,Wezmę udział w bootcampie i to wystarczy żeby programować". Wiele z tych mitów, wynikających najczęściej z niewiedzy, bywa krzywdzące i wpływa na negatywne postrzeganie całej branży, a co za tym idzie, powstrzymuje niektórych ludzi przez pójściem ścieżką programisty.


Dlatego dziś weźmiemy pod lupę siedem najpopularniejszych mitów, dotyczących pracy w IT.


Żeby zostać programistą, trzeba skończyć studia

Nie bez powodu wspominam o tym w pierwszej kolejności. To najczęściej słyszany mit z jakim spotykają się programiści. Jak to właściwie jest z tymi studiami? Są potrzebne czy nie? Otóż opinie są podzielone. Wielu programistów dość wcześnie zaczęło swoją przygodę z programowaniem. Niektórzy próbowali swoich sił w programowaniu już w szkole podstawowej czy w gimnazjum, kontynuując naukę w technikum informatycznym lub na studiach. Niektóre osoby, skończyły kierunki niezwiązane z IT i są samoukami. Studia są ważne, ale należy pamiętać, że w zawodzie programisty liczy się przede wszystkim wiedza i umiejętności praktyczne. Nie bez znaczenie pozostaje też portfolio. Wiedza przekazywana na uczelniach nie zawsze przydaje się, w życiu zawodowym i zdarza się, że jest niewystarczająca. Biorąc jednak pod uwagę aspekt kariery i tego, że w przyszłości będziesz mógł/mogła awansować, dyplom z uczelni wyższej może okazać się niezbędny do rozwoju dalszej ścieżki kariery.


Każdy może zostać programistą

W tym przypadku bez wątpienia, same chęci nie wystarczą. Potrzebne jest jeszcze zainteresowanie programowaniem i determinacja. Nie należy zapominać też o systematyczności i odpowiednim nastawieniu. Nawet jeśli jesteś po studiach humanistycznych, to jeśli tylko masz chęci do rozwoju i czas na naukę, możesz zostać programistą. Jeśli Twoim jedynym celem są pieniądze, to możesz szybko się wypalić!


Bootcamp wystarczy by rozpocząć karierę jako programista/-tka

W Internecie roi się od ogłoszeń pt. ,,Zostań programistą w X tygodni". Wiąże się to najczęściej z wydaniem niemałej kwoty na kurs. Zanim zdecydujesz się na bootcamp czy inne szkolenie, warto przekonać się czy programowanie jest dla Ciebie. Zacznij od darmowych źródeł wiedzy. Znajdź mentora lub skorzystaj z darmowych materiałów w Internecie. Jest w czym przebierać - podcasty, blogi, filmiki na YT. Jeżeli nie jesteś w stanie zmotywować się do nauki, to zastanów się czy bootcamp jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Bez chęci i determinacji nic z niego nie wyniesiesz.


Ścieżka awansu w IT jest dość szybka

Zależy co rozumiemy przez to wyrażenie. Dla niektórych awans po 2-3 latach to szybko. Na pewno nie wygląda to tak, że po bootcampie wysyłasz CV i dostajesz się na wymarzone stanowisko, otrzymując na start mityczne 15k (choć dzisiaj, ze względu na inflację mówi się już o 25k ;)). Jak wspominałam wcześniej, już samo znalezienie pierwszej pracy w branży nie należy do najłatwiejszych m.in. ze względu na dużą konkurencję na rynku pracy. Jeśli jednak nie znajdziesz pracy przez miesiąc, dwa lub trzy, nie warto się zniechęcać. W czasie poszukiwań pracy warto się rozwijać i realizować kolejne projekty. Przy tak dużej konkurencji na rynku, dobre wrażenie na rekruterach zrobi Twój projekt i próbki kodu.


Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie istnieje

Jeśli pracujesz zdalnie, zachowanie work-life balance może być wyzwaniem. Oczywiście nie jest to niemożliwe. Znam wiele osób z IT, które potrafią oddzielić życie prywatne od pracy. Mają hobby, uprawiają sport, dużo podróżują. Praca w IT bardzo często jest elastyczna i pozwala zaplanować godziny pracy tak, by mieć czas na życie prywatne ;) Pracownicy zdalni mogą również pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Więcej o workation przeczytacie w naszym wpisie na blogu.


Jeśli jesteś po 30tce to już za późno na naukę programowania

Tak jest z każdym zawodem. ,,Masz 40 lat i chcesz się przebranżowić? Zwariowałeś/-aś!". IT jest nie tylko dla 20-latków. W branży pracują zarówno osoby przed 30 rokiem życia jak i te w wieku 50-60 lat. Niezależnie od wcześniejszego doświadczenia, ścieżka do zostania programistą jest otwarta dla każdego, kto ma nieugięta wolę odniesienia sukcesu. Biorąc udział w wydarzeniach IT, można zresztą zaobserwować, że branża jest znacznie bardziej zróżnicowana pod względem wieku.


W IT nie ma miejsca dla kobiet

Kolejny dość popularny mit. Branża IT jest zdominowana przez mężczyzn, co jednak nie oznacza, że nie ma tutaj miejsca dla kobiet. Obecnie w Polsce kobiety stanowią 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w branży IT (raport firmy HRS-IT z 2022 roku). Na przestrzeni lat powstało dużo organizacji, zajmujących się wspieraniem kobiet w tej branży jak np. Women In Tech. Organizacje te zachęcają i wspierają kobiety do przełamywania stereotypu mężczyzny-informatyka.


Podsumowanie

Mity mogą być szkodliwe. Osoba, która nie zna realiów branży, może zniechęcić się znalezionymi w sieci informacjami, które narobią jej złudnych nadziei czy spowodują wyrzucenie pieniędzy w błoto. Tak jak w przypadku każdej innej ścieżki kariery, aby zostać programistą, potrzeba ciężkiej pracy i determinacji. Jeśli nie brakuje Ci tego, to nie bój się i zacznij działać! :)


Co jeszcze dodalibyście do naszej listy? Z jakimi mitami dotyczącymi pracy w IT spotkaliście się w swojej karierze?
Blog - najnowsze wpisy