Technologie mobilne na stałe zagościły w naszym życiu i wydaje się, że już nikt nie wyobraża sobie dnia spędzonego bez smartfona. Korzystamy z tych urządzeń świadomie i aktywnie, a samo mobile stało się zjawiskiem społecznym. Polska jest ważnym rynkiem, jeśli chodzi o tematykę mobilną, dlatego obok wydarzeń takich jak Mobile Trends Conference nie można przejść obojętnie.
Pierwszy dzień konferencji był skierowany do developerów i miał spełniać zadanie najbardziej „technicznego”, w porównaniu z pozostałymi (Inspiration Day oraz Business Day). Jednak ci, którzy oczekiwali dużej dawki czystego kodu, mogli czuć się rozczarowani, ponieważ niewielkie fragmenty pojawiły się zaledwie w kilku prezentacjach.

Konferencja rozpoczęła się od prelekcji na temat technologii rzeczywistości rozszerzonych. Maciej Schmidt starał się przekonać słuchaczy, że AR proponuje wiele ciekawych rozwiązań – może być wykorzystywana w architekturze, reklamie, czy jako interaktywny katalog produktów (np. IKEA). Z drugiej jednak strony trzeba być świadomym złożoności tej funkcji i zagrożeń, które czekają na tych, którzy będą używać AR w sposób nieprzemyślany.
Jako, że Kraków słynie z tego, że jest swego rodzaju zagłębiem beaconów, nie zabrakło również prezentacji poruszającej ów temat. Szymon Niemczura (CEO i współzałożyciel krakowskiego startupu Kontakt_io) w interesujący sposób opowiadał o działaniu i użyteczności tej technologii (działającej na zasadzie Bluetooth Smart), podając zróżnicowane przykłady jej zastosowania np. w muzeach, sklepach czy restauracjach. Dodatkowo beacony mogą zawierać inne sensory mierzące np. temperaturę, czy wilgotność. Zagadnienie jest z pewnością fascynujące, ale też wzbudza wiele kontrowersji. Czy faktycznie otaczające nas przedmioty wkrótce staną się smart?
Wystąpienia, które także przykuwały uwagę to: prezentacja Tomasza Koniecznego na temat „ubieralnych” aplikacji na Android Wear (czyli tzw. Smart Watch), czy wystąpienie Tomasza Pawlisiaka dotyczące RWD.

Dużym plusem było samo ułożenie prelekcji, ponieważ niejako przechodziły od tematów najbardziej przystępnych treściowo, do tych bardziej skomplikowanych. Stanowiło to dobre rozwiązanie, ponieważ wystąpienia były zrozumiałe zarówno dla geeków, jak i dla osób związanych z mobilem z innej strony, niż developerska.
Można zatem powiedzieć, że Development Day był czymś pomiędzy specjalistyczną konferencją, a spotkaniem osób luźno zainteresowanych technologiami mobilnymi. Jednak to, co tworzy wyjątkową atmosferę podczas wydarzenia, to nie tylko ciekawe prelekcje, ale również inspirujące rozmowy toczące się podczas przerwy kawowej, którym nie było końca.


Żyjemy w czasach technologii mobilnych, dlatego konferencja taka jak Mobile Trends, która zwraca uwagę na bieżące trendy, przyczynia się do popularyzowania i szerzenia potrzebnej wiedzy na ten temat.
Zdjęcia:
Andrzej Wieser
———
podstawowe dane o tym wydarzeniu:
nazwa wydarzenia:
Mobile Trends Conference!
data: 11 - 13.2.2015
miejsce: Kraków
Blog - najnowsze wpisy
Ania Knap, 25 maja 2022
Dobre zarobki, możliwość pracy zdalnej, bogaty pakiet benefitów i elastyczność to tylko nieliczne zalety pracy w IT. Z r
Ania Knap, 09 maja 2022
Jesteś programistą_ką? Zajmujesz się testowaniem aplikacji mobilnych? Programujesz poza granicami kraju i chciałbyś_abyś
Ania Knap, 29 marca 2022
Pisaliśmy już o Konferencjach IT i Hackathonach, w których warto wziąć udział w 2022 roku. Przyszła pora by zaprezentowa
Katarzyna Petlic (admin), 18 lutego 2022
Jak wygląda międzynarodowa praca nad wspólnym projektem w przypadku różnych kultur biznesowych? Jakie trudności i wyzwan
Ania Knap, 11 lutego 2022
Szukasz hackathonów? Chcesz wziąć udział w maratonie programistycznym by sprawdzić swoje umiejętności i zmierzyć się z i
Ania Knap, 28 stycznia 2022
Kalendarz wydarzeń na ten rok sukcesywnie się zapełnia. Konferencje IT to doskonały sposób na zdobycie wiedzy, podn