Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Geek Girls Carrots rusza na podbój Krakowa

05 listopada 2012
Geek Girls Carrots rusza na podbój Krakowa
O planowanym w Krakowie spotkaniu Geek Girls Carrots oraz o zainteresowaniu kobiet branżą IT rozmawiam z Anna Błaszczyk organizatorką pierwszego krakowskiego spotkania Geek Girls Carrots.

Czym jest Geek Girls Carrots?

Obecnie Geek Girls Carrots to prężnie działająca, ale wciąż intensywnie rozwijająca się społeczność kobiet związanych z sektorem IT. Tworzą ją programistki, graficzki, project managerki, strtauperki, właścicielki firm, jak również specjalistki od użyteczności, mediów społecznościowych, komunikacji w internecie, a także studentki kierunków technicznych i związanych z IT. Nie jest istotna branża, w jakiej działają uczestniczki spotkań, to co je łączy, to zamiłowanie do nowych technologii i pasja z jaką działają w życiu prywatnym i zawodowym.

Jak wyglądają takie spotkania GGC?

Obecnie comiesięczne spotkania odbywają się w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Białymstoku. A już od listopada będą odbywać się także w Krakowie, na Śląsku, Trójmieście i Poznaniu. Każda lokalizacja ma swoją specyfikę i klimat, nie narzucamy organizatorkom scenariusza spotkań. Atmosferę tworzą wszystkie geek kobiety, które uczestniczą w spotkaniach. Niemniej jednak ideą spotkań są wystąpienia zaproszonych prelegentek - kobiet, które odniosły już pierwsze sukcesy w swoich dziedzinach i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Nieodłącznym punktem programu jest sesja networkingowa, podczas której dziewczyny poznają się, wymieniają kontaktami, nawiązują relacje biznesowe oraz wspólne wyjście na piwo.

Skąd pomysł zorganizowania spotkania w Krakowie?

Pomysł zrodził się we Wrocławiu, gdzie cyklicznie uczestniczę w spotkaniach Geek Girls Carrots. Pierwsze spotkanie, które miało miejsce w czerwcu odwiedziła założycielka oraz pomysłodawczyni przedsięwzięcia – Kamila Sidor. Inspiracje i przyjaźnie jakie pojawiły się w trakcie wydarzenia, od razu zrodziły chęć zorganizowania takich spotkań w Krakowie.

Co jest najtrudniejsze w organizacji takiego wydarzenia?

Najtrudniejszą sprawą jest zbudowanie atmosfery społeczności, z którą ludzie będą chcieli się utożsamiać. Staramy się, by spotkania Geek Girls Carrots były inspirujące oraz aby uczestniczki mogły dowiedzieć się jak najwięcej o branży IT i biznesie. Przygotowanie spotkania to duży wysiłek organizacyjny i spore wyzwanie, bo tylko przy dobrze dopracowanych szczegółach i interesujących gościach, można liczyć na powodzenie przedsięwzięcia.

Dlaczego warto się pojawić na GGC Kraków?

Spotkaniom Geek Girls Carrots przyświeca prosta zasada: pokażmy się – pochwalmy się – bądźmy widoczne. Kobiety w branżach technologicznych są obecne i działają kreatywnie, tworzą fajne projekty i biznesy. Czasem niestety w rozproszeniu. Jestem przekonana, że w Małopolsce jest dużo takich kobiet, a krakowskie spotkania GGC pozwolą im się spotkać. Dzięki spotkaniom mogą działać i rozwijać swoje pomysły jeszcze aktywniej. Wymiana doświadczeń, wiedzy, a może nawet pomysłu na wspólny biznes, to zdecydowanie wartość dodana.

Jak duże jest zainteresowanie u kobiet nowymi technologiami i startupami?

Branża nowych technologii rozwija się niezwykle dynamicznie. Coraz więcej kobiet studiuje na kierunkach technicznych oraz pracuje w sektorach związanych z IT. Jak już wspomniałam wcześniej, przekrój profili zawodowych, jakie reprezentują uczestniczki, jest naprawdę szeroki. Łączy je natomiast wspólny mianownik – zamiłowanie do nowych technologii. Podczas sesji networkingowej panie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami – to pozwala im na nawiązanie owocnych kontaktów, również tych biznesowych.

GGC bardzo szybko się rozrasta (aktualnie 7 miast) jakie są dalsze plany?

Nasza społeczność jest bardzo aktywna – prócz cyklicznych spotkań chcemy organizować szkolenia z umiejętności miękkich i technicznych. W Warszawie w dniach 23-25 listopada, odbędzie się pierwsza edycja Django Carrots - warsztatów tworzenia aplikacji internetowych w języku Python z użyciem frameworku Django. Dziewczyny z naszej społeczności będą również reprezentować nas na najbliższym HAckWAW. Zdecydowanie Geek Girls Carrots to inicjatywa, która inspiruje kobiety w branży IT oraz promuje ich dokonania. Chciałybyśmy również pokazać wachlarz możliwości i perspektywy rozwoju sektora IT tym kobietom, które stoją przed wyborem, w którym kierunku chcą się rozwinąć. Badania „Gender Research”, przeprowadzone w 2009 roku na zlecenie Cisco, pokazały, że dziewczyny lubią informatykę, jednak często rezygnują z podejmowania nauki na studiach technicznych. Chciałybyśmy zatem zachęcać je do podejmowania studiów i pracy w IT, bo kobiety w tej branży odnoszą sukcesy, dlaczego więc nie miałoby być ich więcej? ---- Więcej szczegółów na temat Geek Girls Carots w Krakowie.Blog - najnowsze wpisy