Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

InfoMEET Katowice pozytywnie zaskoczył

30 maja 2014

Targi pracy w dziedzinie IT, w związku z ciągłym brakiem programistów, stały się rzeczą powszechną. Obecnie na rynku, firm organizujących tego typu spotkania, jest już kilka. Łatwo z jakości przejść w ilość. Zasada jest prosta, firmy rekrutujące ustawiają standy i starają jak najskuteczniej zaskarbić sobie potencjalnych pracowników. Często powoduje to przerost formy nad treścią, na każdym kroku jesteśmy atakowani materiałami promocyjnymi i wszechobecnym logo korporacji. Takie były moje obawy, gdy w sobotni poranek pojawiłam się w Katowicach. Okazało się, że można inaczej. Na wydarzenie zostali zaproszeni ciekawi prelegenci:
  • Jarek Pałka mówił o wzorcach organicznej architektury. Jak pracować z odziedziczonym kodem i czym jest świadomy refactoring, o tym można było dowiedzieć się w trakcie prezentacji Jarka. Wymienione zostały najczęstsze błędy: brak integracji językowej, niedostosowanie charakteru projektu do zespołu, brak dynamicznej architektury. Bezsensowne jest przepisywanie projektu od nowa czy wdrażanie większej ilości osób w projekt, bo "dużo może więcej". Warto natomiast poznać użytkowników i dowiedzieć się, jak korzystają oni z systemu.
  • Bartek Lenar mówił o sposobach obrony w najnowszym ASP.NET MVC. Jak tworzyć zapytania http, czy pisać scenariusz ciasteczkowy, a przede wszystkim, jak zaprojektować własne zabezpieczenia, można było dowiedzieć się w trakcie prezentacji.
  • Jacek Chmielecki, wraz z Łukaszem Kośnikiem, opowiadali o nowych trendach w rekrutacji. Wciąż tylko 1/4 studentów z branży IT podejmuje pracę w trakcie studiów, a szkoda, bo wcześniejszy start w dorosłe życie gwarantuje zarobki większe o 30%. Jak dobrze przygotować się na rozmowę rekrutacyjną, czym jest elevator pitch czy jak istotny jest chit chat Jacek i Łukasz wyjaśniali w trakcie swojego wystąpienia i warsztatów.
Prezentacje firm rekrutujących były tylko przerywnikiem dla wykładów merytorycznych, stąd warto było wybrać się na InfoMEET, nawet nie poszukując pracy. Negatywne wrażenie wywołały wystąpienia firm. Wygląda na to, że korporacje wciąż nie potrafią zachęcić kandydatów do rekrutowania. Jak mantra powtarzane były formułki o tym, że: "firma jest na rynku X lat, ma X klientów na całym świecie i sprzedaje usługi oraz produkty innym korporacjom. Do dyspozycji pracowników jest ekspres do kawy i bezpłatny parking." Trudno powiedzieć, czy kogoś z potencjalnych kandydatów owe słowa przekonały i zachęciły do podjęcia pracy... Podsumowując: InfoMEET ma w sobie potencjał, który sprawia, że z przyjemnnością uczestniczy się w organizowanych konferencjach. Szkoda, że owym potencjałem nie są obdarzone firmy, które powinny być siłą napędzającą te wydarzenia.

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

 Blog - najnowsze wpisy