en

Zaloguj się

close
Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

InfoMEET Katowice pozytywnie zaskoczył

, 30 maja 2014

Targi pracy w dziedzinie IT, w związku z ciągłym brakiem programistów, stały się rzeczą powszechną. Obecnie na rynku, firm organizujących tego typu spotkania, jest już kilka. Łatwo z jakości przejść w ilość. Zasada jest prosta, firmy rekrutujące ustawiają standy i starają jak najskuteczniej zaskarbić sobie potencjalnych pracowników. Często powoduje to przerost formy nad treścią, na każdym kroku jesteśmy atakowani materiałami promocyjnymi i wszechobecnym logo korporacji. Takie były moje obawy, gdy w sobotni poranek pojawiłam się w Katowicach. Okazało się, że można inaczej. Na wydarzenie zostali zaproszeni ciekawi prelegenci:
  • Jarek Pałka mówił o wzorcach organicznej architektury. Jak pracować z odziedziczonym kodem i czym jest świadomy refactoring, o tym można było dowiedzieć się w trakcie prezentacji Jarka. Wymienione zostały najczęstsze błędy: brak integracji językowej, niedostosowanie charakteru projektu do zespołu, brak dynamicznej architektury. Bezsensowne jest przepisywanie projektu od nowa czy wdrażanie większej ilości osób w projekt, bo "dużo może więcej". Warto natomiast poznać użytkowników i dowiedzieć się, jak korzystają oni z systemu.
  • Bartek Lenar mówił o sposobach obrony w najnowszym ASP.NET MVC. Jak tworzyć zapytania http, czy pisać scenariusz ciasteczkowy, a przede wszystkim, jak zaprojektować własne zabezpieczenia, można było dowiedzieć się w trakcie prezentacji.
  • Jacek Chmielecki, wraz z Łukaszem Kośnikiem, opowiadali o nowych trendach w rekrutacji. Wciąż tylko 1/4 studentów z branży IT podejmuje pracę w trakcie studiów, a szkoda, bo wcześniejszy start w dorosłe życie gwarantuje zarobki większe o 30%. Jak dobrze przygotować się na rozmowę rekrutacyjną, czym jest elevator pitch czy jak istotny jest chit chat Jacek i Łukasz wyjaśniali w trakcie swojego wystąpienia i warsztatów.
Prezentacje firm rekrutujących były tylko przerywnikiem dla wykładów merytorycznych, stąd warto było wybrać się na InfoMEET, nawet nie poszukując pracy. Negatywne wrażenie wywołały wystąpienia firm. Wygląda na to, że korporacje wciąż nie potrafią zachęcić kandydatów do rekrutowania. Jak mantra powtarzane były formułki o tym, że: "firma jest na rynku X lat, ma X klientów na całym świecie i sprzedaje usługi oraz produkty innym korporacjom. Do dyspozycji pracowników jest ekspres do kawy i bezpłatny parking." Trudno powiedzieć, czy kogoś z potencjalnych kandydatów owe słowa przekonały i zachęciły do podjęcia pracy... Podsumowując: InfoMEET ma w sobie potencjał, który sprawia, że z przyjemnnością uczestniczy się w organizowanych konferencjach. Szkoda, że owym potencjałem nie są obdarzone firmy, które powinny być siłą napędzającą te wydarzenia.

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

 


Blog - najnowsze wpisy

Jak było na 4Developers Gdańsk 2018?
Kuba Chrobak, 19 listopada 2018

Interdyscyplinarny festiwal technologiczny dla programistów, który składa się z różnorodnych ścieżek tematycznych prowad

Motywacja, nowe technologie i słodycze
Iwona Karczmarczyk, 30 października 2018

Wejściówki na siłownię, bilety do kina i dodatkowe dni wolne od pracy to już standard w koszyku benefitów w branży IT. S

Miło było Was spotkać na Bitspiration!
Monika Naleźnik, 29 października 2018

18 października na konferencję Bitspiration do Tauron Areny ściągnęli miłośnicy marketingu, branży HR-owej i personal br