Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Jak wykorzystać wydarzenia IT do poszukiwania pierwszej pracy?

Iwona Karczmarczyk, 24 stycznia 2020
Jak wykorzystać wydarzenia IT do poszukiwania pierwszej pracy?

Jak to jest z tą pracą w IT — trudno czy łatwo ją znaleźć? Z jednej strony, zdecydowanie możemy mówić o rynku pracownika — to oni coraz częściej dyktują warunki i stawiają pracodawcom wymagania. Z drugiej, próg wejścia do branży nie jest niski — kandydatów jest wielu, coraz więcej osób stawia na przebranżowienie i próbuje swoich sił jako programiści i programistki. Aby przebić się przez konkurencję — zwłaszcza na stanowiska juniorskie — nie można być biernym. Zobacz, jak wykorzystać wydarzenia IT w walce o wymarzoną pracę!


Targi pracy — wiele możliwości w jednym miejscu


Pierwsza praca w IT może czekać na Ciebie na targach. Targi pracy skierowane do branży technologicznej odbywają się regularnie w największych polskich miastach. Są organizowane zarówno przez prywatne firmy, jak i uczelnie.


Na Targach pracy zawsze znajdziesz sporo firmowych stoisk, gdzie pracownicy firm chętnie odpowiedzą na pytania i pokażą aktualne oferty. To jednak nie wszystko — wiele takich wydarzeń oferuje także różnorodne konsultacje czy warsztaty z pisania CV, dzięki którym dowiesz się, jak przekonać do siebie rekruterów.


Pierwsza praca w IT? Poznaj pracodawcę!


Wiele firm technologicznych organizuje meetupy z prelekcjami. Dzięki takim spotkaniom możesz dowiedzieć się, nad jakimi projektami pracują i z jakich technologii korzystają. To pozwoli Ci poznać firmę dużo lepiej niż na podstawie opisu firmy na stronie. Prawda jest taka, że według informacji w sieci niemal wszyscy są innowacyjni i korzystają z najnowszych technologii. W rzeczywistości bywa różnie, więc aby trafić do ciekawych projektów, warto zaangażować się w poznanie firmy od kuchni.


Po wystąpieniu zawsze możesz podejść też do prowadzącego i zapytać o aspekty związane z pracą w ich firmie, które Cię interesują.


Nauka, nauka i jeszcze raz nauka


Konferencje, spotkania i warsztaty to szansa na zdobycie solidnej dawki wiedzy i umiejętności, które zwiększą Twoją szansę na rynku pracy. Pozwalają nauczyć się nowych rzeczy, zyskać świeże spojrzenie na wiele zagadnień i dowiedzieć się o rzeczach, o których być może wcześniej nie słyszałeś/ słyszałaś.


Dobra wiadomość jest taka, że aby korzystać z dobrodziejstw takich eventów, nie są potrzebne duże nakłady finansowe. Wiele z nich jest bezpłatna, a płatne często mają bardzo duże zniżki dla studentów. Na początku najlepiej poszukać czegoś w swoim lub sąsiednim mieście, a jeśli polubisz taką formę rozwoju – wybrać się gdzieś dalej. Wszystkie wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę, znajdziesz w naszej bazie wydarzeń.


Odwiedzaj stoiska pracodawców


Pierwszą pracę w IT możesz znaleźć również na stoiskach pracodawców. Niemal na każdym większym wydarzeniu IT można znaleźć stoliki przedstawicieli firm, którzy są tam właśnie po to, by nadać tempa rekrutacji do swoich zespołów. Są przygotowani, by udzielić wyczerpujących informacji oraz przedstawić oferty — warto podchodzić, pytać i rozmawiać.


Nawet jeśli za pierwszym czy drugim razem nie dostaniesz odpowiedzi na aplikację, zdobędziesz cenną wiedzę m.in. o tym, jakie firmy najczęściej szukają programistów języka, który znasz, na co zwracają szczególną uwagę i czego warto się jeszcze nauczyć.


Cenne kontakty


Podczas meetupów i warsztatów możesz nawiązać cenne znajomości. Rozbudowana sieć kontaktów przydaje się na późniejszych etapach kariery – pomaga zmienić pracę, angażować się w ciekawe przedsięwzięcia i dowiadywać o wartych uwagi nowinkach.


O znajomości z ludźmi z branży należy dbać również po to, by w razie potrzeby móc zasięgnąć opinii o firmach – czy warto w nich pracować? Jak przebiega rekrutacja? Jak wygląda ścieżka kariery? Jeśli będziesz znać ludzi, którzy nam pracują, dużo łatwiej będzie znaleźć rzetelne odpowiedzi na takie pytania.


Solidna dawka motywacji


Jeśli choć raz byłeś/ byłaś na konferencji technologicznej, pewnie już to wiesz. Jeśli nie, uwierz – takie spotkania dają nieziemską motywację do działania! Gdy zobaczysz, jak fantastyczne rzeczy robią niektórzy programiści, poczujesz, że chcesz tak samo. Wewnętrzna motywacja jest dużo bardziej skuteczna niż obietnica wysokich zarobków czy branżowej sławy. Daje siłę i chęć do pracy, kształcenia się i poznawania nowych zagadnień. A pracodawcy cenią zaangażowanie – dużo trudniej nauczyć się pozytywnego podejścia do pracy niż najtrudniejszej technologii.


--

Zdjęcie pochodzi z naszego Spotkania dla Organizatorów wydarzeń

Blog - najnowsze wpisy