18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki"/> 18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki" />
Logo Crossweb

Podsumowanie konferencji IT Academic Day UJ 2016

31 października 2016
Podsumowanie konferencji IT Academic Day UJ 2016

18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami byli Microsoft, Grupa FAIS.NET oraz Koło Studentów Informatyki UJ, a my pojawiliśmy się tam jako partner wydarzenia. Organizatorzy maksymalnie wykorzystali te 8 godzin!

Konferencja skierowana była zarówno do osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w branży IT, jak i tych posiadających wiedzę i umiejętności na bardziej zaawansowanym poziome. W jej ramach odbyło się 6 zróżnicowanych tematycznie wystąpień oraz spotkania z przedstawicielami firm, a także konkursy z nagrodami i networking przy pizzy.

Prelekcja otwierająca, prowadzona przez Elżbietę Zwolak z BiznesTUBE, była przyjemnym wstępem do dalszych wykładów. Zdolność zarządzania sobą i swoim czasem jest niezwykle ważna dla każdego, kto chce prowadzić firmę i pracować na własny rachunek - nie tylko w  branżach związanych z technologiami. Słuchając o znaczeniu tych umiejętności w biznesie, uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o 7 kluczowych czynnikach, które mają wpływ na sukces zawodowy oraz jak dopasowywać do nich swoje działania. Za najważniejsze z wymienionych można uznać:

  • odwagę w podejmowaniu ryzyka
  • zorientowanie na działanie z wykorzystaniem metod SMART i SMARTER
  • kreatywność i wychodzenie poza ramy
  • oraz ciągłe dodawanie wartości do swojej działalności.

Definicja przedsiębiorcy, która padła na wykładzie, opisująca go jako osobbę ciągle szukającą nowych rozwiązań, świetnie opisuje właśnie miłośników IT, którzy zebrali się tego dnia zarówno jako słuchacze, jak i prelegenci w auli wydziału.

Business Intelligence - po prostu, po ludzku to z kolei temat omówiony przez Artura Jadwidzica JCommerce. Wbrew obiegowej opinii, analityka biznesowa to nie tylko SQL i formatki z Excela, ale konieczność stałej obserwacji całego środowiska wewnątrz i na na zewnęątrz firmy. Poruszone zostały problemy stopnia precyzyjności pozyskiwanych danych, ich odpowiedniej interpretacji oraz późniejszego wykorzystania w strategii działania. Podsumowaniem tej wypowiedzi może być stwierdzenie, że tylko łączenie danych z różnych źródeł pozwoli nam wiedzieć więcej i wyprzedzać konkurencję.

Ciekawostką z pewnością była prelekcja Michała Czyża z firmy Selleo, która w większości opierała się na live codingu. Uczestnicy na własne oczy mogli zobaczyć, jak za pomocą kilku narzędzi (głównie Firebase i Ember.js) powstaje aplikacja webowa w technologii real-time. Gotowym narzędziem była lista zadań, którą użytkownicy mogą rozwijać poprzez dodawanie kolejnych elementów, a także określać ich priorytet na zasadzie głosowania. Pod koniec pokazu widzowie otrzymali dostęp do aplikacji, a ich działania mogliśmy przez chwilę obserwować na umieszczonym w auli ekranie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się dwa ostatnie wystąpienia. Pierwsze z nich było poświęcone praktykom inżynieryjnym, podczas którego Katarzyna Czekaj Sabre przybliżała tajniki Extreme Agile Programming. Drugie było wisienką na torcie w oczach wszystkich, którym marzy się kariera firmie ze światowej czołówki. Na spotkaniu z Denise Moore i Vladimirem GrozmanemMicrosoftu padło wiele pytań, m.in. o specyfikę pracy dla giganta oprogramowania oraz warunki, jakie trzeba spełnić, aby się tam dostać. Pod koniec znalazł się także czas na rozmowę o procesie rekrutacyjnym oraz konsultacje CV.

IT Academic Day UJ 2016 już za nami, ale z ciekawością czekamy na kolejna edycję. Intensywne, jednodniowe konferencje to dobra metoda na przyswojenie dużej ilości wiedzy, a także szansa nawiązania nowych znajomości. Mamy nadzieję, że kolejny IT AD UJ również przyciągnie tłumy!

fot. Igor Strzałka

——— podstawowe dane o tym wydarzeniu: nazwa wydarzenia: IT Academic Day UJ 2016 data: 18.10.2016 miejsce: Kraków


Blog - najnowsze wpisy

7 mitów związanych z pracą w IT
Ania Knap, 27 listopada 2022

Chyba każda osoba pracująca w branży IT spotkała się z takimi stwierdzeniami jak np. ,,Nie każdy może być programistą",

HackYeah 2022 - stoisko Crossweb
Ania Knap, 26 listopada 2022

Ostatni weekend nasz zespół spędził w Krakowie na HackYeah - największym hackathonie w Europie. Zapraszamy Was na małe p

UX Poland 2022 - relacja z wydarzenia
Katarzyna Petlic (admin), 14 października 2022

Tegoroczna edycja UX Poland była pierwszą, w której miałam okazję uczestniczyć. Konferencja odbyła się w Warszawie w dni