Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Relacja z webinaru „Jak budować kulturę organizacyjną sprzyjającą leadershipowi kobiet?”

Aleksandra Szumiec, 22 czerwca 2021
Relacja z webinaru „Jak budować kulturę organizacyjną sprzyjającą leadershipowi kobiet?”

„Jak budować kulturę organizacyjną sprzyjającą leadershipowi kobiet?” – to pytanie było tematem przewodnim podczas środowego webinaru z okazji zbliżającego się zakończenia programu Lead IT, Lady!.


Krótko o programie Lead IT, Lady!


Projekt jest realizowany od ostatnich 9 miesięcy. Za jego opracowanie i przebieg odpowiada Women in Technology – ogólnopolskie stowarzyszenie kobiet z obszarów IT i nowych technologii – we współpracy z firmą technologiczną Grand Parade. 


Autorki i autorzy inicjatywy wzięli sobie za cel wzmocnienie pewności kobiet w podejmowaniu ról liderskich w świecie nowych technologii. Ponadto, dzięki zaangażowaniu licznej grupy ekspertek i ekspertów, budują społeczności tech-liderek oraz wspierają je w rozwoju ich kompetencji.


Program składa się z 4 modułów, podczas których uczestniczki mają okazję poszerzać swoje umiejętności i wiedzę – zarówno dzięki sesjom warsztatowym, jak i bezpośrednio podczas rozmów z mentorkami oraz mentorami.


Wnioski i rekomendacje


Rozmowa brała pod uwagę kilka perspektyw. Uczestniczka programu, Eweliny Hojdys podzieliła się swoimi doświadczeniami na temat budowania własnej ścieżki i pozycji liderskiej w Grand Parade. Co więcej, w spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Grand Parade, czyli mentorka Eweliny – Olga Wizny, Senior Software Engineering Manager; Daria Płona, HR Manager i Bartłomiej Gerlich, Head of Engineering oraz Beata Mosór-Szyszka, Co-Owner & Managing Partner w Project: People.


Uczestnicy spotkania potraktowali edycję programu Lead IT, Lady! jako case study, z którego wnioski przekuli w rekomendacje. Ewelina wyodrębniła swoje:

  • Ryzykuj.
  • Nie bój się.
  • Nie obawiaj się oceny.
  • Dziel się ze swoim otoczeniem tym, do czego chcesz dążyć.
  • Próbuj!

Jeśli chodzi o sam udział w programie, dla Eweliny największą wartością była przede wszystkim okazja do poznania osób prowadzących warsztaty oraz wysłuchanie inspirujących opowieści ekspertów i ekspertek.


Co ważne, Daria Płona otwarcie wspomniała, że pierwsze reakcje na temat programów wspierających kobiety spotkały się z oporem: „kobiety nie chcą czuć się jak grupa, która potrzebuje specjalnej opieki”.


Z drugiej strony, przed podjęciem działań aktywizujących, sytuacja nie ulegała zmianie. Dopiero one spowodowały, że kobiety zaczęły obejmować pierwsze stanowiska liderek technicznych w Grand Parade. 


Bartłomiej Gerlin zauważył również, że z powodu niewielkiej ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych, brakuje kobiecych wzorców. Powiedział również o bardzo dużych wymaganiach kobiet względem siebie oraz o ich silnej potrzebie udowadniania samym sobie, że rzeczywiście zasługują na swoje miejsce na stanowiskach technicznych. Dodał, że dewaluacja swoich umiejętności ma miejsce już na poziomie kształcenia licealnego. Z perspektywy całej organizacji Bartłomiej doradził, by przeznaczać kredyt zaufania osobom o zaniżonym poziomie własnej wartości, co pozwoli tym samym uwolnić ich potencjał.


Olga Wizny podzieliła się, że przez całą karierę zawodową miała wokół siebie mentorki i mentorów. Często także sami nieświadomie mentorujemy innych w swoim otoczeniu. Uważa, że korzystanie z pomocy bardziej doświadczonych jest ważne choćby z powodu zaoszczędzonego czasu. 


Uświadomienie sobie, że nie jesteśmy sami ze wszystkim to część naszego rozwoju. Mogę pójść do kogoś, komu ufam i wspólnie spróbować rozwiązać problem”.

~ Olga Wizny, Senior Software Engineering Manager w Grand Parade


Beata Mosór-Szyszka zmieniła delikatnie kierunek rozmowy. Zaleciła kobietom, by nie traktować obecnej sytuacji jako wojny i przestać walczyć ze stereotypami – zarówno jeśli chodzi o pozycje liderskie, jak i o miejsce w zespołach składających się głównie z mężczyzn.


W kontekście biznesu wspomniała o podejściu evidence-based, by zarządzać tym, co mierzymy, czyli faktami i liczbami, a nie opiniami i stereotypami. Dzięki temu możemy edukować i wspierać otoczenie. Na koniec Beata odniosła się także do języka polskiego, którym możemy się posługiwać w taki sposób, aby podkreślać kobiecość jako siłę, a nie ułomność.


Co powstrzymuje kobiety przed rozwojem kariery?


Z pewnością bariery utrudniające osiąganie sukcesów zawodowych i obejmowanie stanowisk kierowniczych przez kobiety tworzą nie tylko firmy oraz środowisko, w którym pracujemy. My, kobiety również pozwalamy sobie tkwić w stereotypach, które ograniczają i powściągają nas przed zgłaszaniem się do ról liderek.


Wiele badań wskazuje, że kobiety często uważają swoją funkcję w organizacji za jedynie wspierającą, pomimo tego, że pełnią one w firmie role kierownicze. Brak pewności i wiary w siebie, lęk przed zajmowaniem kierowniczych stanowisk, brak asertywności oraz odwagi do formułowania i wyrażania własnych potrzeb, a także skromność to przeszkody, które wyraźnie oddzielają kobiety od najwyższych szczebli kariery. 


U źródeł dyskryminacji kobiet w życiu zawodowym nie leżą zatem tylko przyczyny formalne, takie jak przepisy czy zarządzenia. Nierównoprawne traktowanie obu płci ma miejsce również w naszych głowach – same siebie nie postrzegamy jako przywódczyń. Jednym z głównych aspektów, z którymi potrzebujemy się więc zmierzyć, to kody kulturowe oraz wynikające z nich przekonania, które przenikają do mentalności kobiet i mężczyzn.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto link do nagrania z webinaru:

https://www.facebook.com/WiTPoland/videos/1014693452681788

Blog - najnowsze wpisy