Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Spring – szybkie tworzenie nowoczesnej aplikacji webowej

Iwona Karczmarczyk, 31 sierpnia 2017
Spring – szybkie tworzenie nowoczesnej aplikacji webowej

W pewną sierpniową sobotę na krakowskim Zabłociu odbyło się spotkanie programistów Java zafascynowanych możliwościami Springa. Czy warto było poświęcić 8 godzin wakacyjnego weekendu na udział w warsztatach programowania? Sprawdźcie sami!

Warsztaty pod wszystko mówiącym tytułem “Spring – szybkie tworzenie nowoczesnej aplikacji webowej” zostały zorganizowane wspólnymi siłami organizatora - społeczności Stacja IT - oraz sponsora - firmy Metrosoft. Wydarzenie poprowadził Piotr Łaskawiec, software architect w tejże firmie.

W pierwszej części uczestnikom została wyjaśniona ogólna koncepcja Springa. Prowadzący wytłumaczył zasady, na jakich działa core’owa część frameworka oraz przedstawił je na przykładzie wspólnie budowanej miniaturowej wersji kontenera. Piotr zaprezentował też magię projektu Spring Boot - również z naciskiem na to, jak działa on “pod spodem” i w czym tkwi jego siła. Po tym wstępie wszyscy byli gotowi, by przejść do następnych tematów.

Drugim, głównym segmentem spotkania, było wykorzystanie znajomości Springa podczas pisania prostej aplikacji webowej. W czasie budowy, krok po kroku, dodawano kolejne funkcjonalności, w oparciu o feature’y oferowane przez wykorzystywaną technologię. Uczestnicy mogli pokrótce zaznajomić się z takimi elementami, jak kontrolery, walidacja danych, warstwa dostępu do danych, dokumentacja API oraz wysyłanie notyfikacji z serwera. Pod koniec warsztatów każdy, na swoim lokalnym środowisku, posiadał działającą aplikację webową, która była dowodem na to, jak przyjemnym i użytecznym narzędziem jest Spring.

Spring_warsztaty.png

Przykład wykorzystania technologii Spring MVC i SSE (server-sent events) na warsztatach. Otwierający aplikację subskrybował strumień generowanych losowo pixeli.

Zajęcia przeprowadzono w mocno praktycznej formie, kładąc duży nacisk na naukę poprzez działanie. Uczestnicy dopisywali linijki kodu do wcześniej dostarczonego szablonu równocześnie z prowadzącym, który na bieżąco tłumaczył ich sens i przeznaczenie. Trafiły się też małe zadanka do samodzielnego wykonania, a całe programowanie było przeplatane slajdami z wprowadzeniem do kolejnych zagadnień. Prowadzący zachęcał do zadawania pytań i chętnie pomagał w razie problemów. Warsztaty zakończyły się na szybkim przedstawieniu dokąd zmierza framework w nadchodzącym releasie.

Organizacja wydarzenia stała na wysokim poziomie. W zajęciach uczestniczyło ponad 30 osób, a całość odbywała w się w nowoczesnej, klimatyzowanej sali. Odpowiadając na pytanie postawione na początku - było to dobrze spędzone 8 godzin, z których uczestnicy wynieśli sporo wartościowych informacji.

---

fot. Paulina Zimoń, Metrosoft

szczegóły wydarzenia:

Blog - najnowsze wpisy