Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Work from home dla początkujących. Jak zorganizować pracę zdalną?

Iwona Karczmarczyk, 13 marca 2020
Work from home dla początkujących. Jak zorganizować pracę zdalną?

Wiele osób z branż technologicznej czy digitalowej miało styczność z pracą zdalną. Jedni korzystają z niej regularnie, inni jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Sama zaczęłam przygodę z work from home 6 lat temu, a od 2 pracuję już wyłącznie w ten sposób. Dla każdego, kto jeszcze nie do końca wie, jak zorganizować pracę z domu, napisałam ten krótki poradnik. Są to subiektywnie wybrane sposoby, które u mnie sprawdziły się najlepiej i którymi chcę się z Wami podzielić.


Miejsce do pracy


Przede wszystkim potrzebne jest odpowiednie miejsce do pracy. W idealnych warunkach będzie to osobny pokój, gdzie nic i nikt nie będzie Cię rozpraszać. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na domowy gabinet. Nie każdy go w ogóle potrzebuje — dotyczy to głównie osób, które z możliwości pracy zdalnej korzystają okazjonalnie.


Jak pracować zdalnie nawet w małym mieszkaniu? Na tymczasowe biuro można zaaranżować fragment pokoju, salonu lub kuchni. Wystarczy biurko lub stół, na którym rozłożysz komputer i niezbędne przedmioty. Dobrze, jeśli uda Ci się odgrodzić regałem lub parawanem, aby wyraźniej oddzielić przestrzeń do pracy.


Umowa z domownikami


Umowa z domownikami to jedna z rzeczy, które bardzo ułatwiają zorganizowanie pracy z domu. Ważne, aby ustalić granice i wyjaśnić, że praca zdalna to taka sama praca, jak ta z biura.


Wytłumacz więc domownikom, że Twoja obecność w domu nie oznacza, że masz wolne. Możecie np. umówić się, że rozmawiacie tylko wtedy, kiedy masz przerwę lub gdy nie masz na uszach słuchawek. Innym rozwiązanie jest ustalenie, że w godzinach pracy nie rozmawiacie o rzeczach, w sprawie których nie dzwoniliby do Ciebie, gdy jesteś w firmie.


Porządek musi być!


Pracując z domu bardzo łatwo o utratę uwagi, więc wszelkie rozpraszacze należy ograniczyć do minimum. Usuń więc z przestrzeni roboczej wszystkie niepotrzebne przedmioty. Upewnij się też, że masz w zasięgu ręki wszystko, co potrzebne do pracy. Posprzątaj więc dziecięce zabawki i talerze po śniadaniu. Na ich miejsce postaw dzbanek z wodą i szklankę, notes czy segregator z dokumentami, które będą Ci potrzebne, aby nie musieć co chwilę wstawać i ich szukać.


Praca zdalna wymaga dobrej organizacji, więc gdy zaprowadzisz porządek na biurku i w jego otoczeniu, czas na porządek w harmonogramie. Ustal, w jakich godzinach będziesz pracować. Następnie zastanów się, jak długo możesz pracować w skupieniu i podziel plan dnia na okresy pracy oraz przerw. Przygotuj listę zadań i skreślaj kolejno te, które już uda Ci się wykonać.


Praca to nie wszystko


Praca z domu — tak samo, jak z biura — wymaga robienia regularnych przerw. Niby oczywista sprawa, jednak podczas work from home łatwo o niej zapomnieć — nie można liczyć na kolegów i koleżanki, którzy proponują kawę lub wyjście na lunch.


Aby praca zdalna był efektywna i komfortowa, trzeb dbać również o odpoczynek. Pomoże w tym specjalna aplikacja lub zwykły budzik oraz Technika Pomodoro. To prosta metoda zarządzania czasem, która polega na wyznaczeniu przedziałów czasowych na pracę i podzielenie ich krótszymi przedziałami na relaks. W klasycznej wersji jest to 25 + 5 minut, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by modyfikować przedziały wedle uznania.


Co robić podczas przerw? Przede wszystkim należy odejść od biurka. Watro się porozciągać i zrobić kilka pajacyków, wyjść na zewnątrz, przejść się po mieszkaniu czy rozwiesić pranie. Przerwy od siedzenia powinny być czasem spędzonym w ruchu.


Przydatne gadżety


Nawet jeżeli nie planujesz pracować z domu dłużej, niż absolutnie musisz, warto zaopatrzyć się w kilka gadżetów. Chodzi o akcesoria, które pozwolą Ci utrzymać prawidłową postawę ciała. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz w domu odpowiednio dopasowanego biurka czy fotela biurowego z regulacją.


Wśród przedmiotów, które warto zamówić, są:


  • Poduszka lub podpórka lędźwiowa do zamocowania na oparciu krzesła
  • Podstawka pod komputer z regulacją kąta nachylenia
  • Podstawka pod stopy z regulacją kąta nachylenia


Twoje plecy Ci za to podziękują!Wszystkich, których interesuje temat pracy zdalnej, zachęcam do śledzenia naszego bloga. Znajdziesz tam m.in. artykuł o tym, jakie pułapki czekają na Ciebie podczas work from home i jak sobie z nimi radzić.


Blog - najnowsze wpisy