Logo Crossweb

Work from home dla początkujących. Jak zorganizować pracę zdalną?

Iwona Karczmarczyk, 13 marca 2020
Work from home dla początkujących. Jak zorganizować pracę zdalną?

Wiele osób z branż technologicznej czy digitalowej miało styczność z pracą zdalną. Jedni korzystają z niej regularnie, inni jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Sama zaczęłam przygodę z work from home 6 lat temu, a od 2 pracuję już wyłącznie w ten sposób. Dla każdego, kto jeszcze nie do końca wie, jak zorganizować pracę z domu, napisałam ten krótki poradnik. Są to subiektywnie wybrane sposoby, które u mnie sprawdziły się najlepiej i którymi chcę się z Wami podzielić.


Miejsce do pracy


Przede wszystkim potrzebne jest odpowiednie miejsce do pracy. W idealnych warunkach będzie to osobny pokój, gdzie nic i nikt nie będzie Cię rozpraszać. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na domowy gabinet. Nie każdy go w ogóle potrzebuje — dotyczy to głównie osób, które z możliwości pracy zdalnej korzystają okazjonalnie.


Jak pracować zdalnie nawet w małym mieszkaniu? Na tymczasowe biuro można zaaranżować fragment pokoju, salonu lub kuchni. Wystarczy biurko lub stół, na którym rozłożysz komputer i niezbędne przedmioty. Dobrze, jeśli uda Ci się odgrodzić regałem lub parawanem, aby wyraźniej oddzielić przestrzeń do pracy.


Umowa z domownikami


Umowa z domownikami to jedna z rzeczy, które bardzo ułatwiają zorganizowanie pracy z domu. Ważne, aby ustalić granice i wyjaśnić, że praca zdalna to taka sama praca, jak ta z biura.


Wytłumacz więc domownikom, że Twoja obecność w domu nie oznacza, że masz wolne. Możecie np. umówić się, że rozmawiacie tylko wtedy, kiedy masz przerwę lub gdy nie masz na uszach słuchawek. Innym rozwiązanie jest ustalenie, że w godzinach pracy nie rozmawiacie o rzeczach, w sprawie których nie dzwoniliby do Ciebie, gdy jesteś w firmie.


Porządek musi być!


Pracując z domu bardzo łatwo o utratę uwagi, więc wszelkie rozpraszacze należy ograniczyć do minimum. Usuń więc z przestrzeni roboczej wszystkie niepotrzebne przedmioty. Upewnij się też, że masz w zasięgu ręki wszystko, co potrzebne do pracy. Posprzątaj więc dziecięce zabawki i talerze po śniadaniu. Na ich miejsce postaw dzbanek z wodą i szklankę, notes czy segregator z dokumentami, które będą Ci potrzebne, aby nie musieć co chwilę wstawać i ich szukać.


Praca zdalna wymaga dobrej organizacji, więc gdy zaprowadzisz porządek na biurku i w jego otoczeniu, czas na porządek w harmonogramie. Ustal, w jakich godzinach będziesz pracować. Następnie zastanów się, jak długo możesz pracować w skupieniu i podziel plan dnia na okresy pracy oraz przerw. Przygotuj listę zadań i skreślaj kolejno te, które już uda Ci się wykonać.


Praca to nie wszystko


Praca z domu — tak samo, jak z biura — wymaga robienia regularnych przerw. Niby oczywista sprawa, jednak podczas work from home łatwo o niej zapomnieć — nie można liczyć na kolegów i koleżanki, którzy proponują kawę lub wyjście na lunch.


Aby praca zdalna był efektywna i komfortowa, trzeb dbać również o odpoczynek. Pomoże w tym specjalna aplikacja lub zwykły budzik oraz Technika Pomodoro. To prosta metoda zarządzania czasem, która polega na wyznaczeniu przedziałów czasowych na pracę i podzielenie ich krótszymi przedziałami na relaks. W klasycznej wersji jest to 25 + 5 minut, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by modyfikować przedziały wedle uznania.


Co robić podczas przerw? Przede wszystkim należy odejść od biurka. Watro się porozciągać i zrobić kilka pajacyków, wyjść na zewnątrz, przejść się po mieszkaniu czy rozwiesić pranie. Przerwy od siedzenia powinny być czasem spędzonym w ruchu.


Przydatne gadżety


Nawet jeżeli nie planujesz pracować z domu dłużej, niż absolutnie musisz, warto zaopatrzyć się w kilka gadżetów. Chodzi o akcesoria, które pozwolą Ci utrzymać prawidłową postawę ciała. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz w domu odpowiednio dopasowanego biurka czy fotela biurowego z regulacją.


Wśród przedmiotów, które warto zamówić, są:


  • Poduszka lub podpórka lędźwiowa do zamocowania na oparciu krzesła
  • Podstawka pod komputer z regulacją kąta nachylenia
  • Podstawka pod stopy z regulacją kąta nachylenia


Twoje plecy Ci za to podziękują!Wszystkich, których interesuje temat pracy zdalnej, zachęcam do śledzenia naszego bloga. Znajdziesz tam m.in. artykuł o tym, jakie pułapki czekają na Ciebie podczas work from home i jak sobie z nimi radzić.

Blog - najnowsze wpisy

7 mitów związanych z pracą w IT
Ania Knap, 27 listopada 2022

Chyba każda osoba pracująca w branży IT spotkała się z takimi stwierdzeniami jak np. ,,Nie każdy może być programistą",

HackYeah 2022 - stoisko Crossweb
Ania Knap, 26 listopada 2022

Ostatni weekend nasz zespół spędził w Krakowie na HackYeah - największym hackathonie w Europie. Zapraszamy Was na małe p

UX Poland 2022 - relacja z wydarzenia
Katarzyna Petlic (admin), 14 października 2022

Tegoroczna edycja UX Poland była pierwszą, w której miałam okazję uczestniczyć. Konferencja odbyła się w Warszawie w dni