[224][PL] Wrocław Jug - Tomasz Melcer, Jakub Nowosielski && Paweł Zajączkowski

1. Temat: Dane jako surowiec, dane jako produkt
Abstract:
Zaczęło się niewinnie. Dział programowy chciał zobaczyć oglądalność nowego serialu, ale tylko wśród długoterminowych użytkowników streamingu. Nic trudnego dla zdolnego inżyniera, prosty JOIN i raport gotowy. Potem… próśb było więcej, filtrów i źródeł danych przybywało. Nie trwało długo zanim nikt nie chciał dotknąć… nie samych raportów! Bano się systemów produkujących dane źródłowe, bo nikt nie wiedział, jak zmiany wpłyną na raporty.
Historia znana? Pewnie tak, bo jako branża IT mierzymy się z podobnymi problemami od ponad pół wieku, z lepszym lub gorszym skutkiem. Na wystąpieniu opowiemy o naszych doświadczeniach ze świadomym kierowaniem procesem rozwoju systemu o znacznej złożoności wynikającej wprost z liczby i wielkości zbiorów danych. Poruszymy tematy organizowania zbiorów danych, śledzenia zależności (będzie demo naszej instancji DataHuba!), ale też potrzebnych zmian programistyczno-organizacyjnych.
Język: PL
Prelegenci: Tomasz Melcer i Jakub Nowosielski
Tomasz Melcer: Pracuję z komputerami dłużej niż chciałbym przyznać. A jednak wciąż to lubię! Skupiam się na sposobach przechowywania dużych danych, przetwarzania dużych danych i (raczej klasycznego) uczenia maszynowego. Kiedy nie zajmuję się IT, zazwyczaj gram w gry planszowe lub uczę się języków obcych.
Jakub Nowosielski: Programista z zamiłowaniem do gier planszowych. Po kilku stanowiskach pracy zaczynam odnajdywać się jako Inżynier ds. platformy, gdzie zajmuję się integracją DataHuba - narzędzia do katalogowania i zarządzania metadanymi.
2. Temat: S, BB, X, Y, Z, a – plejada pokoleń w IT
Abstract:
Konflikt pokoleń to temat odwieczny. Zawsze istnieli ci starsi – mądrzy i doświadczeni – oraz ci młodsi – roszczeniowi, naiwni i niewychowani. A może raczej: starsi – zgrzybiali i hamujący postęp – oraz młodsi – kreatywni, odważni i zmieniający świat.
Ale czy jest tak naprawdę? Czy różnice pokoleniowe to zwyczajnie mity i szkodliwe stereotypy – czy jednak może fakty przydatne do rozwiązywania konfliktów i budowania produktywnej współpracy, a nawet lepszego świata?
A zatem – czym (i czy w ogóle) różnią się od siebie pokolenia Gordona Moore’a, Billa Gatesa, Elona Muska, Marka Zuckerberga i Grety Thunberg? Czym jest kultura zagadkowych dzieci i odwrotny mentoring? Czy historia zatacza koła o średnicy 80 lat? Co zawdzięczamy cichemu pokoleniu, a najprawdopodobniej co kryje przyszłość? Oraz przede wszystkim– jak to wszystko wpływa na rynek pracy i świat IT? Usiądź i posłuchaj.
*Może zawierać śladowe ilości Gwiezdnych Wojen, żaglówek oraz szyderczych memów
Język: PL
Prelegent: Paweł Zajączkowski
Paweł siedzi we Wrocławskim IT od 2009. Rozgrzebywał kod w fińskim telecomie, niemieckiej logistyce, szwajcarskim banku, fabryce aut, podróżniczym startupie, brytyjskim compliance oraz wynajmie willi.
Aktualnie zszedł na ciemną stronę mocy i zajmuje się opieką nad stadkiem programistów i team leaderów, programem mentoringowym, gildiami oraz wtykaniem wszędzie swojego nosa.
Prywatnie lubi czytać, grać w planszówki, RPG papierowe i komputerowe, trenuje trójbój siłowy oraz kolekcjonuje stare Lego Technic. Gdy najdzie go wena, pisze o technologii, ludziologii i smokach.