Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

Warszawa #35 O horyzontalnych strukturach i tradycyjnych mechanizmach demokracji

Event:
Warszawa #35 O horyzontalnych strukturach i tradycyjnych mechanizmach demokracji
Event type:
Meetup
Category:
Topic:
Date:
31.03.2023 (friday)
Time:
10:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Online
Address:
On-line
Description:

Warszawskie Śniadania wracają z propozycją czerpania z praktyk demokratycznych w różnych aspektach!

W tym cyklu spotkamy się trzy razy, co 2 miesiące, z dr Katarzyną Anną Klimowicz, polityczką i filozofką.

Widzimy się na zoom z opowieścią i wymianą myśli.

Spotkanie #1

Regeneracja horyzontalnych struktur i tradycyjnych mechanizmów demokracji bezpośredniej na obszarach wiejskich na przykładzie Kantabrii

Concejos Abiertos (pol. Otwarte Rady) i *Juntas Vecinales (*pol. Zgromadzenia Sąsiedzkie), to tradycyjne struktury i mechanizmy w regionie Kantabria (północna Hiszpania), które od wieków umożliwiają mieszkańc/kom terenów wiejskich podejmowanie kolektywnych decyzji i działań. Są one doskonałymi przykładami form samozarządzania i demokracji bezpośredniej, które rozwinęły się w odizolowanych górskich wsiach i miasteczkach. Dzięki nim identyfikowane są rzeczywiste potrzeby, debatowane pomysły i opracowywane rozwiązania problemów przez ludzi mieszkających w małych wspólnotach. Podobne tradycje demokratyczne można odnaleźć również w innych krajach europejskich, np. w Polsce (rady sołeckie) czy w Niemczech (Ortschaftsräte). Działają one w podobny sposób, ale mają jedynie funkcję doradczą, tzn. ich decyzje nie są wiążące. Aby utrzymać te tradycyjne zgromadzenia przy życiu i zwiększyć ich wpływ, konieczne jest odświeżenie ich struktur i wyposażenie w nowoczesne narzędzia (np. partycypacyjne narzędzia cyfrowe) oraz bardziej holistyczne sposoby myślenia. W czasie spotkania będzie można dowiedzieć się, jak we współpracy z organizacjami obywatelskimi i instytucjami publicznymi, wspierać tradycyjne praktyki demokratyczne z wykorzystaniem metod facylitacji i moderacji oraz wdrażając standardy modelu demokracji partycypacyjno-deliberatywnej.

dr Katarzyna Anna Klimowicz – aktywistka, filozofka polityki, wykładowczyni związana m.in. z uczelniami Collegium Civitas w Warszawie oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koordynowała m.in. projekty European Democracy Network i Democratic Innovations in Youth Work, oraz współpracę międzynarodową w organizacji Citizens For Europe w Berlinie. Policy Fellow w Democracy Lab w Das Progressive Zentrum.


Profile of employers

Similar events