Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

#18 Meetup ŁuczniczQA - Techniki testowania w rękach świadomego testera

18-meetup-luczniczqa-techniki-testowania-w-rekach-swiadomego-testera
Wydarzenie:
#18 Meetup ŁuczniczQA
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
08.02.2020 (sobota)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
UTP
Adres:
Kaliskiego 7
Agenda:

#AGENDA

"Testowanie w środowisku TIA portal" - Tomek Barnaś

Podczas mojej prelekcji chciałbym pokazać, jak pisze się program na sterownik PLC. Będzie kilka słów na temat dostępnych języków programowania. Ci, którzy nigdy nie interesowali się programowaniem takich "rzeczy" przekonają się, że jest to proces niemalże identyczny, jak programowanie w językach pochodnych C/C++ oraz Pascal. Przejdziemy przez testy modułowe, testy z wykorzystaniem jarzma testowego. Omówimy też sposoby automatyzacji testów. Opowiem też o tym jak nauka testowania w tym szczególnie Sylabus zmienił moje podejście do programowania. Przebieg prezentacji to głównie eksperymenty z użyciem sterownika i przedstawienie poszczególnych technik testowania.


"Co mogą nam dać techniki projektowania testów" - Adam Roman

Teoria testowania zna bardzo wiele formalnych technik testowania. Metody te często traktowane są z rezerwą. Niektórzy uważają je za nieprzydatne ze względu na ich formalny, teoretyczny charakter. Inni sądzą, że techniki takie jak testy eksploracyjne czy techniki oparte na wymaganiach są wystarczające i bardziej efektywne. Jeszcze inni nie stosują technik formalnych, bo ich po prostu nie znają. Są też i tacy, którzy nie znając ich, nieświadomie stosują niektóre z nich w praktyce.

Podczas wystąpienia chciałbym omówić kilka takich technik, pokazać podstawy teoretyczne za nimi stojące, a następnie zaprezentować praktyczne korzyści z nich płynące. Źródła takie jak np. sylabusy ISTQB dostarczają co prawda informacji na temat niektórych technik testowania, ale czynią to często w sposób uproszczony, czasem niemal trywializujący te metody. Na spotkaniu meetup'owym chcę pokazać, że techniki testowania są bardzo potężnym narzędziem w ręku świadomego testera. Co ciekawe, zyski z ich stosowania można dostrzec… jeszcze przed wykonaniem testów!

Opis:

8 lutego (sobota) spotykamy się wyjątkowo na UTP przy ulicy Kaliskiego 7. Będziemy czekać na Was w sali 4 w budynku A. Meetup rozpocznie się o 18:15 i potrwa do ok. 21:00. Tomasz Barnaś opowie o swoich początkach w świecie testowania, które połączył z pasją do sterowników PLC. Nasz drugi prelegent - Adam Roman pokaże, że techniki testowania są bardzo potężnym narzędziem w ręku świadomego testera, a zyski z ich stosowania można dostrzec… jeszcze przed wykonaniem testów!


#PRELEGENCI

Adam Roman | Linkedin 

Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie informatyki. Wieloletni wykładowca oraz trener szkoleń związanych z testowaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania. Jego zainteresowania naukowe w tym zakresie to przede wszystkim: techniki projektowania testów, testowanie mutacyjne, testowanie oparte na modelu, modele predykcji defektów. Autor podręcznika "Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia" (PWN, 2015) oraz monografii "Thinking-Driven Testing" (Springer, 2018). Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (współpraca nad standardem ISO 29119 - Software Testing Standard, 2014) oraz Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Certyfikowany tester (ISTQB Full Advanced) oraz inżynier jakości oprogramowania (ASQ Certified Software Quality Engineer).


Tomasz Barnaś | Linkedin

Programowaniem interesuję się od bez mała 25 lat. Odkąd napisałem pierwszą linijkę kodu w języku Basic czy Pascalu wiedziałem że jest to coś co chciałbym robić! Życie jednak pisze scenariusze, które nie do końca sprzyjają realizacji marzeń. Moja droga do realizacji tego planu wiedzie krętą ścieżką, a doświadczenia w tym czasie zdobyte utwierdziły mnie w przekonaniu, że aby osiągnąć cel potrzeba czasu, uporu oraz pracy, pracy... :) Aktualny projekt który prowadzę już od ponad 11 lat to moja firma wagibydgoszcz.pl. Zajmuję się usługami z zakresu obsługi przemysłowych systemów ważenia. Od około 3 lat powróciłem do mojej ulubionej dziedziny czyli programowania. W ofercie pojawiły się usługi projektowania oprogramowania na sterowniki PLC Siemens. W zeszłym roku postanowiłem poszerzyć wiedzę z zakresu testowania. Aktualnie posiadam certyfikat ISTQB CTFL. Posiadam też certyfikaty programisty sterowników PLC Siemens oraz Mitsubishi.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia