Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

45. spotkanie Toruń JUG

Wydarzenie:
45. spotkanie Toruń JUG
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
31.10.2018 (środa)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Wydzial Matematyki i Informatyki UMK
Adres:
ul. Chopina 12/18
Opis:

Serdecznie zapraszamy na czterdzieste piąte spotkanie Toruń Java User Group, które odbędzie się w środę, 31 października 2018 roku, w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).


Wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana - pomiędzy spotkaniami nie ma żadnych zależności, do naszej społeczności można dołączyć w dowolnym momencie. Już teraz zachęcamy Was do kliknięcia w RSVP - osoby, które zapiszą się i przybędą na to spotkanie wezmą udział w losowaniu kilku cennych upominków (pamiętajcie o podaniu adresu email). Do rozdania mamy:


2 × roczna licencja na dowolny produkt od JetBrains (https://www.jetbrains.com/)

2 × ebook od wydawnictwa Manning (https://www.manning.com)


Nagrywanie spotkania sponsorowane jest zaś przez firmę Simplito (https://simplito.com) i dzięki Nim będziecie mogli zobaczyć je na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG)


Jak zwykle, już po wszystkim zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Parter - Whisky Vodka Cocktail Bar. Będzie to świetna okazja do tego aby poznać się lepiej, porozmawiać o spotkaniu i miło wspólnie spędzić wieczorny czas :-)


  • " Massive concurrency - model aktorów w świecie multi-core na przykładzie języka Erlang"


Prawo Moora ("średnio co dwa lata ilość tranzystorów w procesorach zwiększa się dwukrotnie") traktowane dosłownie przestaje działać. W praktyce jednak utrzymuje się ono w mocy - "moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące". Wynika to z tego, że od dłuższego czasu zauważamy zmianę trendu i zamiast nacisku na przyspieszanie rdzeni, zwiększamy w procesorach ich ilość.


Renesans technik programowania funkcyjnego, zabawy z immutable data i modelowaniem obliczeń równoległych są tego efektem. W Javie biblioteki standardowe typu Java Concurrency wzbogacane są o immutable data, a o strumieniach i funkcyjnym podejściu do obliczeń nie trzeba nawet wspominać. Scala i model aktorów implementowany przez toolkit Akka zyskuje coraz większą popularność. Inspiracją dla tych narzędzi był język Erlang, w którym pojęcie procesu i komunikacja między procesami z użyciem "message passing" są wbudowane w podstawy jezyka i jego wirtualnej maszyny.


Podczas prezentacji w praktyczny sposób omówię model procesu, komunikacji między procesami oraz pokażę jak może to ułatwić życie podczas projektowania, implementowania i przede wszystkim utrzymania software dla systemów wielordzeniowych.


O prelegencie:


Sebastian Smyczynski - projektant software, algorytmik, developer. Współzałożyciel i od 11 lat team leader w zespole programistycznym Simplito. Miłośnik i praktyk programowania funkcyjnego, w szczególności Erlanga. Pasjonat i nauczyciel tanga argentyńskiego.


  • "Zwinna architektura na przykładach"


Agile i architektura to słowa, które na pozór nie pasują do siebie. Gdzie tu czas na zastanawianie się nad architekturą systemu, gdy zwinne podejście nakazuje jak najbardziej koncentrować się na dowiezieniu najbliższego sprintu? Jednakże "Zwinna Architektura" to pojęcie, które od około dekady zaczęło nabierać swojego niezależnego i unikalnego sensu. W tej prezentacji postaram się pokazać, jak zaskakująco odmienne jest zwinne podejście do architektury od tego tradycyjnego.


O prelegencie:


Sławomir Piotrowski - programista, architekt z doświadczeniem w branży płatnościowej, bankowej i ubezpieczeniowej. Certyfikowany Scrum Master. Kontrybutor open-source.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia