Allegro Tech Talks #5 Kraków
- 18:00 - 18:30 - Rejestracja + piwo
- 18:30 - 19:00 - Modele detekcji, a wyszukiwarka Allegro - Marcin Tuszynski, Janusz Tracz (PL)
- 19:00 - 19:30 - Zrób tak, żeby było dobrze - czyli jak w czasie rzeczywistym agregować 10K+ zdarzeń na sekundę - Mariusz Wojakowski (PL)
- 19:30 - 20:00 - Wycieczka po współbieżności w Javie - Tomasz Nurkiewicz (PL)
- 20:00 - 21:00 - networking
To nie prima aprilis... w kwietniu ponownie widzimy się na Allegro Tech Talks w Krakowie :))) Zapraszamy na 3 prezentacje: o wyszukiwaniu obrazkowym, o przetwarzaniu strumieniowym, oraz o współbieżności w Javie.
All talks will be delivered in Polish.
WYMAGANA REJESTRACJA
MA MEETUP PRZYJDŹ Z PRZYGOTOWANYM QRCODEM (otrzymasz go na maila po rejestracji).
Miejsce: BARKA, Podgórska 16, 31-052 Kraków
1. Modele detekcji, a wyszukiwarka Allegro - Marcin Tuszynski, Janusz Tracz (PL)
Kluczowym etapem w procesie zakupowym jest odnalezienie produktu. Na platformie takiej jak Allegro odbywa się w oparciu o frazę wpisaną przez użytkownika. Często jednak opis słowny to za mało, żeby odpowiednio zdefiniować kryteria wyszukiwania. Wychodząc naprzeciw takim problemom chcemy umożliwić użytkownikom wyszukiwać produkty przy użyciu zdjęć.
Podczas naszej prezentacji omówimy jeden z etapów, z których składa się proces wyszukiwania obrazkowego (visual search). Przedstawimy zagadnienie znajdowania obiektów na zdjęciach i omówimy zastosowania detektorów w wyszukiwarce obrazkowej. Podzielimy się zdobytym doświadczeniem przy trenowaniu takich modeli i opowiemy o klasycznych problemach związanych z wykrywaniem obiektów (oraz jak je rozwiązać).
2. Zrób tak, żeby było dobrze - czyli jak w czasie rzeczywistym agregować 10K+ zdarzeń na sekundę - Mariusz Wojakowski (PL)
Programiści lubią nowe technologie, biznes lubi nowe funkcjonalności. Pomimo tego że połączenie tych 2 rzeczy może nastręczać problemów, zdecydowaliśmy się zaryzykować. W tej prezentacji podzielę się doświadczeniami naszego zespołu. Wykorzystaliśmy nową technologię, Kafka Streams, aby w czasie rzeczywistym grupować zdarzenia w możliwie dokładny sposób. Wybrane podejście umożliwiło przetwarzanie o rząd wielkości danych więcej oraz pozwoliło na ponowne wykorzystanie kluczowego komponentu istniejącej architektury.
3. Wycieczka po współbieżności w Javie - Tomasz Nurkiewicz (PL)
Podczas prezentacji poznamy najważniejsze mechanizmy realizacji współbieżności w Javie. Kiedy się sprawdzą i jakie są ich słabe strony. Na początek przyjrzymy się konstrukcji pul wątków by zakończyć na aktorach, agentach, pamięci transakcyjnej, reaktywnych strumieniach i najnowszym (reaktywnym) Springu. Wiele powiemy o wygodzie i perspektywie utrzymania wielowątkowego kodu, głównie z perspektywy analizy problemów oraz monitorowania. Po tej godzinie nie poznacie odpowiedzi, który mechanizm jest najlepszy (podpowiedź: żaden), ale będziecie znali możliwości Javy w zakresie skalowalnego przetwarzania.