Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

Silesia JUG #36

Event:
Silesia JUG #36
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
29.01.2019 (tuesday)
Time:
17:30
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Strefa Centralna
Address:
pl. Sejmu Śląskiego 2
Description:

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w 2019 spotkanie z cyklu Silesia JUG!


Meetup będzie wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że jest organizowany we współpracy z grupą Functional Miners https://functional-miners.org w ramach inicjatywy Gruba.IT https://gruba.it


Efektem wspólpracy są aż trzy prelekcje o tematyce na przecięciu functional programming i JVM, które odbędą się w Strefie Centralnej. Liczymy też na dobry, cross-meetupowy networking! :)


O czym będziemy mówić?


# All you need is λ - Tomasz Mańko


## Abstrakt


Dawno, dawno temu, u zarania epoki bitu łupanego z wielkiego plemienia matematyków wyłonił się nowy gatunek, 'homo programmatoris'. Od początku swojej historii dzieliła go wielka schizma na dwa nowe szczepy - funkcyjniaków oraz imperatywów - jednak jedno z nich zaginęło w mrokach dziejów na wiele lat. Niektórzy dopiero teraz dowiadują się o istnieniu funkcyjniaków. Jaka była historia ich rodu? Jakie były tradycje ich szczepu? Czy istnieje nadzieja na pojednanie? Co niesie ze sobą przyszłość? Czym są wolne monady? Ten zajmujący dokument pozwoli wam poznać odpowiedź na te pytania i dowiedzieć się jak programowanie funkcyjne może wam pomóc w Waszej codziennej walce z bugami.


Jeżeli jesteś poważnym programistą pod krawatem i potrzebujesz więcej konkretów, to w ramach tej prezentacji planuję omówić: porównanie archetypu imperatywnego i funkcyjnego oraz praktyczne zastosowani tego ostatniego w postaci: funkcje wyższego rzędu, niemutowalność, kontrola efektów ubocznych, program jako wyrażenie w algebrze wartości pewnych typów, skoro program to algebra, to czy ma jakieś prawa, leniwy przerywnik, program jako... program czyli wolne monady w akcji i jak się odnaleźć.


## Bio


Niektórzy mówią że jesteś tym, czym jesz. Gdyby trochę uogólnić to powiedzenie to prawdopodobnie prezentację prowadziłaby para nawiasów, monoid w kategorii endofunktorów, pionek do 'Scythe', miska ramenu albo kubek kawy. Znany głównie jako 'jaen', ale czasem reaguje też na 'Tomek'. Cudem uratowany ze szpon programowania imperatywnego kiedy na pierwszym roku studiów zajrzał koledze z grupy przez ramię i na pytanie "Co to jest..." usłyszał tajemniczą odpowiedź "xmonad", tiling window manager konfigurowany w Haskell..." (historia prawdziwa). Liczy na to, że kiedyś dominacja programowania imperatywnego dobiegnie końca i rozpocznie się Era Lambdy. Może stanie się to kiedy w końcu przemoże swą tendencję do prokrastynacji i napisze własny język programowania?


# ZIO - dobre programowanie współbieżne i asynchroniczne w Scali - Lech Głowiak


## Abstrakt


Wprowadzenie do funkcyjnego programowania asynchronicznego i współbieżnego. Jako przykładu użyję biblioteki ZIO i Scali, ale istnieje wiele implementacji tego podejścia w różnych językach. Poziom prezentacji - podstawowy.


## Bio


Programista, 9 lat w JVM, 3 w Scali. Podejście do pracy: inżynieria, komunikacja i zdrowy rozsądek.


# ActorRef[Typed] - Andrzej Kopeć


## Abstrakt


Typowane aktory to temat, który od dawna pojawiał się w społeczności Scali. W przeszłości pojawiło się kilka implementacji, jednak żadna nie zyskała większej popularności. Obecna natomiast zdaje się być tą, która zaskoczy: miało miejsce kilka nieformalnych stwierdzeń, że Akka Actors Typed są już gotowe do użycia na produkcji, nie zapowiada się, by API miało się jakoś mocno zmienić, a do tego niedawno został opublikowany kurs na Courserze. W prezentacji pokażę nowe API i rozwiązania często spotykanych problemów.


## Bio


Programista wiecznie szukajacy nowych, lepszych, innych rozwiązań - obecnie korzystając ze Scali @ Scalac. Purysta względem czytelności kodu i automatyzacji pracy.


Uwaga! Tym razem, wyjątkowo nie udostępnimy transmisji na żywo ze względu brak odpowiedniej infrastruktury w Strefie Centralnej. Będzie za to nagranie.


Do zobaczenia!

Profile of employers

Similar events