Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

SJUG #79 - Jarosław Pałka - Architektura JVM dla zapracowanych programistów

Wydarzenie:
SJUG #79 - Jarosław Pałka
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
19.08.2022 (piątek)
Godzina:
17:30
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Supersam, biuro firmy JAMF
Adres:
ul. Ks. Piotra Skargi 6
Strona www:
Prelegenci:
Opis:

Cześć JUGowcy!


Zapraszamy na 79 spotkanie śląskiego JUG. Tym razem naszym gościem będzie Jarek Pałka!


Abstrakt: Java, Scala, Kotlin, Groovy, Clojure, Frege. Różnią się paradygmatami, systemem typów (lub ich brakiem) czy podejściem do problemów współbieżności. Łączy je jednak środowisko, w którym działają. Poznajcie JVM (Jakże Vspaniała Maszynę). Być może nie jest doskonała, na wyposażeniu leży gruba warstwa kurzu, tryby zardzewiały, a z zewnątrz prezentuję się jak Polonez (dla tych, co nie wiedzą, to samochód z czasów PRL). Jednak mimo wszystkich swoich wad i wieku (ponad 25 lat), najbardziej popularna i (nie boję się tego powiedzieć), zaawansowana maszyna do zadań specjalnych, ale i też tych codziennych i trywialnych.


Celem tej prezentacji jest uchylenie rąbka tajemnicy jak działa JVM. Jeśli nigdy nie zaglądałeś pod maskę, albo może uważasz, że JVM to szczegół implementacyjny, ta prezentacja jest dla Ciebie. Postaram się pokazać absolutne minimum tego co świadomy programista Java powinien wiedzieć o maszynie. Wyjaśnię skróty (OSR,TLAB,TTSP), które często pojawiają się w artykułach i odpowiedziach na StackOverflow. Odczaruję hermetyczne słownictwo i wyjaśnię pewne koncepcje, które leżą u podstaw implementacji HotSpot.


Bio: Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk - z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w Symentis, autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w Radzie Programowej konferencji SegFault.


Zapraszamy!Więcej informacji: https://www.meetup.com/silesia-jug/events/287544238/

Profile pracodawców

Podobne wydarzenia