Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

Spotkanie PJUG o event storming'u oraz o podejściu cloud-native

Event:
Spotkanie PJUG o event storming'u oraz o podejściu cloud-native
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
23.03.2023 (thursday)
Time:
18:00
Language:
Polish , English
Price:
Free
City:
Place:
Forte Digital
Address:
Krupnicza 3
Description:

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Polish Java User Group.

Spotykamy się na żywo 23 marca (czwartek) od godz. 18:00 w siedzibie Forte Digital na ul. Krupniczej 3.

Naszymi prelegentami będą Michał Łoziński oraz Jacek Marmuszewski.

Michał wygłosi prezentację pod tytułem "Dividing domains with storms. Event storming as a way to split microservices", a Jacek "Man vs Machine - what’s the real gain of a cloud-native approach". Pełne opisy prezentacji na końcu zaproszenia ;-)

Na spotkaniu wysłuchamy prezentacji po polsku (będzie istniała możliwość wysłuchania ich po angielsku, jeśli będzie taka konieczność).

Sponsorem spotkania została firma Forte Digital https://fortedigital.no/pl, za co serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy do przyjścia zarówno osoby, które dobrze nas znają, jak również nowe - będzie czas i miejsce żeby się poznać!

Na zakończenie spotkania przewidziano konkurs z nagrodami.

Poniżej kilka słów o Forte Digital, a także opisy prezentacji i Prelegentów.


Cześć, jesteśmy Forte Digital!

W naszym DNA znajdziesz pierwiastek polski, skandynawski, technologiczny i designerski. Powstaliśmy w 2017 roku jako owoc udanej współpracy polskich i norweskich założycieli. Od tego czasu z powodzeniem wzajemnie czerpiemy to, co najlepsze ze swoich kultur. Dziś posiadamy biura również w Danii, czy Niemczech i wciąż przyświeca nam skandynawska kultura pracy, w myśl której stawiamy na indywidualne podejście do każdej osoby, autonomiczne zespoły, zaufanie do pracowników, czy zdrowe łączenie życia prywatnego i pracy.

Nasi klienci to w ogromnej większości różnorodne norweskie marki, przede wszystkim z obszaru e-commerce. Wiodącym stackiem są dla nas technologie Microsoftowe, a od niedawna coraz śmielej budujemy swoje kompetencje w Javie.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej kulturze pracy lub projektach – odwiedź: https://fortedigital.no/pl

Michał Łoziński "Dividing domains with storms. Event storming as a way to split microservices."

Wraz z tym, jak nasze systemy ewoluują i rozrastają się o nowe funkcjonalności, możemy zorientować się, że decyzje, które podjęliśmy w przeszłości na temat zakresów odpowiedzialności serwisów, granic kontekstów biznesowych i misji zespołów zamiast nam pomagać, zaczynają działać na naszą niekorzyść, spowalniając nas i komplikując system. Czy jest coś, co możemy z tym zrobić?

W mojej krótkiej prelekcji postaram się pokazać, jak narzędzie, jakim jest event storming, może zostać użyte nie tylko w celu zrozumienia nowej domeny, ale także aby przebudować domenę już istniejącą; jak może nam pomóc podzielić funkcjonalności pomiędzy istniejącymi serwisami, wydzielić nowe, uporządkować zależności, a nawet znaleźć miejsce dla nowego zespołu, jeśli nasza domena za bardzo urośnie. Zapraszam do wysłuchania!


Jacek Marmuszewski "Man vs Machine - what’s the real gain of a cloud-native approach"

Od samego początku ery chmurowej jesteśmy bombardowani obietnicami obniżenia kosztów po przejściu do niej. I tak, nie ma początkowego kosztu zakupu własnych serwerów, ale jeśli wszystko umieścimy w Excelu, na dłuższą metę nie ma to większego sensu… Serwery w chmurze są droższe, mniej stabilne, a cloud-inżynierowie stali się dużo drożsi i trudniejsi do znalezienia niż administratorzy.

Niemniej dzięki architekturze cloud-native można budować szybciej, skalować się na żądanie i znacznie skrócić czas konserwacji. To będzie to wykład teoretyczny, omówione zostaną prawdziwe strategie z realnymi oszczędnościami, na przykład:

  • Spadek miesięcznych kosztów infrastruktury z 200 tys. do 40 tys. EUR/miesiąc,
  • Redukcja kosztów magazynowania długoterminowego z 17 tys. do zaledwie 500 USD/miesiąc,
  • Utrzymanie infrastruktury obsługującej ponad 6000 kontenerów produkcyjnych i ponad 200 baz danych wykonane przez trzyosobowy zespół.


Profile of employers

Similar events