Kobiety w technologii istnieją w Krakowie

Ida Bzowska, 16 lipca 2014
czwarte-ewity

Women In Technology zrzesza Kobiety o zainteresowaniach technicznych i informatycznych, pomaga im osiągać swoje cele, organizuje warsztaty i szkolenia zwiększające kreatywność.

WIT to społeczność Kobiet, które łączy jedna wspólna cecha – technologia. Celem grupy jest budowanie opinii, że Kobieta jest pasjonatką i wybitną specjalistką w swojej dziedzinie. Członkinie przełamują stereotypy, pokazują, że przedstawicielki płci piękniej mogą być cenione przede wszystkim za wiedzę.

Grupa zainagurowała swoją działalność 5 lutego 2009 roku, w Warszawie. Od maja 2012 dziewczyny spotykają się także we Wrocławiu, w kwietniu 2014 miało miejsce pierwsze spotkanie WIT na Śląsku – w Gliwicach, 2 czerwca 2014 w Krakowie.

Women In Technology są trzecią, obok Webmuses i Geek Girls Carrots, grupą kobiet, związanych z krakowskim sektorem IT. Skąd mnogość wydarzeń skierowanych do kobiet? Czy wciąż trzeba przekonywać, że płeć piękna odnajduje się w męskim, jak dotychczas myślano, świecie? Niekoniecznie, coraz więcej zespołów dąży do równowagi płciowej. Organizowane, przez panie, wydarzenia, stają się kolejną okazją, do spotkania w wspaniałym towarzystwie, bo porozmawiać na tematy techniczne. Obecność panów nie jest negowana, a wręcz porządana :)

Drugie spotkanie krakowskiego oddziału Women In Technology miało miejsce 10 lipca, w siedzibie Google for Entrepreneurs.

Prezentacje poprzedził wstęp Natalii Stanko, koordynatorki WIT Kraków. Natalia przybliżyła historię WIT oraz przedstawiła działalność oddziału krakowskiego.

Jako pierwsza, prezentację przedstawiła Lidia Hocke, która zaznajomiła uczestników z Dartem.
Dart jest językiem powstałym w 2011 roku. Z poczatku trudno było znaleźć zwolenników tego zorientowanego obiektowo produktu firmy Google (po co komu kolejny JavaScript?). Prosta do przyswojenia składnia, możliwość szybszej kompilacji, uniwersalność zastosowania, sprawiły, że opnia deweloperów szybko uległa zmianie.
Lidia, na krótkich przykładach, prezentowała pracę z Dart. Język jest przyjemny w użytkowaniu i trudno nie podzielać miłości Lidii do Darta. Ciekawych zachęcamy do tutoriala: Avast, Ye Pirates, dobra zabawa gwarantowana.

Paul Stack przedstawił niezwykle uniwersalne narzędzie, jakim jest Vagrant.
Vagrant słóży do ekspresowego tworzenia środowiska programistycznego. Lekkość narzędzia w połączeniu z jego wszechstronnością i łatwością obsługi przemawia do deweloperów. Dzięki Vagrantowi bezproblemowo można przeprowadzać proces continous delivery, ponadto problem working on my machine (u mnie działa) zostaje rozwiązany.
Humorystyczny charakter prezentacji sprzyjał interakcji z publicznością. Tych, którzy czują lekki niedosyt, zapraszamy na kolejne wystąpienie Paula, podczas DevDay 2014.

Podsumowując, spotkanie stało się dowodem na to, że kobiet w IT nie brakuje. Frekwencja dopisała, odczuwalne było to nawet w powietrzu (oj, było gorrrąco, a nikt nie pamietał o tym, aby włączyć klimatyzację:-)

Bardzo miłe jest to, że pomimo sezonu letniego, panie nie zrobiły pauzy w działalności i nieprzerwanie dbają o kalendarz wydarzeń. Społeczność intensywnie się rozwija, dlatego niecierpliwie czekamy na kolejne przejawy aktywności Women In Technology.

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

nazwa wydarzenia: 2. Women in Technology Kraków
data: 10.07.2014
miejsce: Kraków
pozostałe dane o wydarzeniu

Autor wpisu: Ida Bzowska


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

wydarzenia-2016
Krzysztof Hostyński, 1 stycznia 2017

Zakończony roku to dobry moment na podsumowania i odrobinę statystyk. Podobnie jak rok temu zebrałem wydarzenia, cykle i prelegentów, których strony w Crossweb odwiedziło w 2016 roku najwięcej użytkowników.  Dodatkowo poniżej załączam dane odnośnie ilości wydarzeń w poszczególnych miesiącach.

WUDKRK World Usability Day w Krakowie
Iwona Kaczmarczyk, 30 listopada 2016

Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego designu. 12 prelekcji i 7 warsztatów zapewniły porządną dawkę wiedzy na tematy, które na różne sposoby poruszają zagadnienie odpowiedzialnego projektowania. Opowiemy Wam o kilku z nich!

Crossweb.pl - IT Academic Day 2016na UJ - relacja z wydarzenia.
Iwona Kaczmarczyk, 31 października 2016

18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami byli Microsoft, Grupa FAIS.NET oraz Koło Studentów Informatyki UJ, a my pojawiliśmy się tam jako partner wydarzenia. Organizatorzy maksymalnie wykorzystali te 8 godzin!

startkrkup2016
Krzysztof Hostyński, 28 października 2016

W dniach 3.11 – 9.11.2016 odbędzie się w Krakowie START #KRK UP, czyli tydzień startupów organizowany przez Miasto Kraków i krakowską społeczność startupową.

nowa-oferta-pracy
Asia Hostyńska, 12 października 2016

Mamy świetną wiadomość! Już są! Przygotowaliśmy całkowicie nowy wygląd ofert pracy w Crossjob. Więcej parametrów, więcej informacji, większa precyzja. Mamy nadzieję, że spodobają Wam się oraz dostarczą dużo przydatnych informacji o pracy na danym stanowisku.