Podsumowanie konferencji IT Academic Day UJ 2016

Iwona Kaczmarczyk, 31 października 2016
Crossweb.pl - IT Academic Day 2016na UJ - relacja z wydarzenia.

18 października uczestniczyliśmy w IT Academic Day, który miał miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami byli Microsoft, Grupa FAIS.NET oraz Koło Studentów Informatyki UJ, a my pojawiliśmy się tam jako partner wydarzenia. Organizatorzy maksymalnie wykorzystali te 8 godzin!

Konferencja skierowana była zarówno do osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w branży IT, jak i tych posiadających wiedzę i umiejętności na bardziej zaawansowanym poziome. W jej ramach odbyło się 6 zróżnicowanych tematycznie wystąpień oraz spotkania z przedstawicielami firm, a także konkursy z nagrodami i networking przy pizzy.

Prelekcja otwierająca, prowadzona przez Elżbietę Zwolak z BiznesTUBE, była przyjemnym wstępem do dalszych wykładów. Zdolność zarządzania sobą i swoim czasem jest niezwykle ważna dla każdego, kto chce prowadzić firmę i pracować na własny rachunek – nie tylko w  branżach związanych z technologiami. Słuchając o znaczeniu tych umiejętności w biznesie, uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o 7 kluczowych czynnikach, które mają wpływ na sukces zawodowy oraz jak dopasowywać do nich swoje działania. Za najważniejsze z wymienionych można uznać:

Definicja przedsiębiorcy, która padła na wykładzie, opisująca go jako osobbę ciągle szukającą nowych rozwiązań, świetnie opisuje właśnie miłośników IT, którzy zebrali się tego dnia zarówno jako słuchacze, jak i prelegenci w auli wydziału.

Business Intelligence – po prostu, po ludzku to z kolei temat omówiony przez Artura Jadwidzica JCommerce. Wbrew obiegowej opinii, analityka biznesowa to nie tylko SQL i formatki z Excela, ale konieczność stałej obserwacji całego środowiska wewnątrz i na na zewnęątrz firmy. Poruszone zostały problemy stopnia precyzyjności pozyskiwanych danych, ich odpowiedniej interpretacji oraz późniejszego wykorzystania w strategii działania. Podsumowaniem tej wypowiedzi może być stwierdzenie, że tylko łączenie danych z różnych źródeł pozwoli nam wiedzieć więcej i wyprzedzać konkurencję.

Ciekawostką z pewnością była prelekcja Michała Czyża z firmy Selleo, która w większości opierała się na live codingu. Uczestnicy na własne oczy mogli zobaczyć, jak za pomocą kilku narzędzi (głównie Firebase i Ember.js) powstaje aplikacja webowa w technologii real-time. Gotowym narzędziem była lista zadań, którą użytkownicy mogą rozwijać poprzez dodawanie kolejnych elementów, a także określać ich priorytet na zasadzie głosowania. Pod koniec pokazu widzowie otrzymali dostęp do aplikacji, a ich działania mogliśmy przez chwilę obserwować na umieszczonym w auli ekranie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się dwa ostatnie wystąpienia. Pierwsze z nich było poświęcone praktykom inżynieryjnym, podczas którego Katarzyna Czekaj Sabre przybliżała tajniki Extreme Agile Programming. Drugie było wisienką na torcie w oczach wszystkich, którym marzy się kariera firmie ze światowej czołówki. Na spotkaniu z Denise Moore i Vladimirem GrozmanemMicrosoftu padło wiele pytań, m.in. o specyfikę pracy dla giganta oprogramowania oraz warunki, jakie trzeba spełnić, aby się tam dostać. Pod koniec znalazł się także czas na rozmowę o procesie rekrutacyjnym oraz konsultacje CV.

IT Academic Day UJ 2016 już za nami, ale z ciekawością czekamy na kolejna edycję. Intensywne, jednodniowe konferencje to dobra metoda na przyswojenie dużej ilości wiedzy, a także szansa nawiązania nowych znajomości. Mamy nadzieję, że kolejny IT AD UJ również przyciągnie tłumy!

fot. Igor Strzałka

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

nazwa wydarzenia: IT Academic Day UJ 2016
data: 18.10.2016
miejsce: Kraków

Autor wpisu: Iwona Kaczmarczyk


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

wydarzenia-2016
Krzysztof Hostyński, 1 stycznia 2017

Zakończony roku to dobry moment na podsumowania i odrobinę statystyk. Podobnie jak rok temu zebrałem wydarzenia, cykle i prelegentów, których strony w Crossweb odwiedziło w 2016 roku najwięcej użytkowników.  Dodatkowo poniżej załączam dane odnośnie ilości wydarzeń w poszczególnych miesiącach.

WUDKRK World Usability Day w Krakowie
Iwona Kaczmarczyk, 30 listopada 2016

Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego designu. 12 prelekcji i 7 warsztatów zapewniły porządną dawkę wiedzy na tematy, które na różne sposoby poruszają zagadnienie odpowiedzialnego projektowania. Opowiemy Wam o kilku z nich!

startkrkup2016
Krzysztof Hostyński, 28 października 2016

W dniach 3.11 – 9.11.2016 odbędzie się w Krakowie START #KRK UP, czyli tydzień startupów organizowany przez Miasto Kraków i krakowską społeczność startupową.

nowa-oferta-pracy
Asia Hostyńska, 12 października 2016

Mamy świetną wiadomość! Już są! Przygotowaliśmy całkowicie nowy wygląd ofert pracy w Crossjob. Więcej parametrów, więcej informacji, większa precyzja. Mamy nadzieję, że spodobają Wam się oraz dostarczą dużo przydatnych informacji o pracy na danym stanowisku.

ready_sopa2016
Ola Krasnowska, 14 czerwca 2016

W dniach 2.-3. czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się największa konferencja dotycząca contentu. Zarówno warsztaty, jak i wykłady, pełne były unikatowej wiedzy, z której część chcę Wam przekazać.