123. spotkanie Data Community Krakow

18:00 – 18:15 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:15 – 19:30 Nowy gracz na rynku Data Lakehouse - Piotr Ostrowski
19:30 – 19:45 Networking
19:45 – 20:45 Microsoft Fabric - hidden gems - Adrian Chodkowski
20:45 – 20:50 Zakończenie spotkania
Zapraszamy na 123. spotkanie Data Coomunity Kraków w nowym roku akademickim i w nowym miejscu - Pubie Hevre dzięki uprzejmości firmy Sofixit. Czeka na Was nie tylko duża dawka praktycznej wiedzy, ale także możliwość porozmawiania przy piwie o praktycznych aspektach prezentowanych rozwiązań.
ABSTRAKTY
Nowy gracz na rynku Data Lakehouse - Prezentacja na temat Ilum, najnowszego gracza na rynku platform typu data lakehouse, zaprojektowanego jako solidna, darmowa alternatywa dla platform takich jak Databricks i Cloudera.
Dlaczego warto wziąć udział?
- Zrozumiesz ograniczenia obecnych platform: omówimy kluczowe wyzwania związane z istniejącymi systemami zarządzania danymi — wysokie koszty, sztywne opcje wdrażania i złożone zadania administracyjne.
- Wprowadzenie do Ilum: dowiesz się o podstawowych funkcjonalnościach Ilum i o tym, jak minimalizuje on obciążenia administracyjne dzięki zautomatyzowanym integracjom z Kubernetesem.
- Kubernetes i zarządzanie danymi: zbadasz w jaki sposób Kubernetes upraszcza operacje na danych, zapewniając automatyczne skalowanie, zdolność do przełączenia awaryjnego i uproszczone zarządzanie klastrami.
- Ewolucja Ilum w kierunku platformy Data Lakehouse: poznasz rozwój Ilum od prostego narzędzia do zaawansowanej platformy Data Lakehouse, wykorzystującej narzędzia open-source, takie jak Jupyter i MLflow, do elastycznych i skalowalnych operacji na danych.
Ta prezentacja jest idealna dla osób zaangażowanych w inżynierię danych, które potrzebują praktycznych i skalowalnych rozwiązań do zarządzania dużymi zbiorami danych bez obciążania się infrastrukturą.
Microsoft Fabric - hidden gems - W trakcie sesji skupimy się na eksplorowaniu mniej znanych, ale wartościowych aspektów platformy Microsoft Fabric. Podczas prezentacji skierujemy uwagę na funkcje, które często pozostają w cieniu, ale mają istotne znaczenie dla efektywności i potencjału innowacyjnego tej platformy.
Poruszymy kwestie związane zarówno z wydajnością samej platformy, jak i również jej automatyzacją, skalowaniem oraz utrzymaniem. Całość zostanie wzbogacona o niezbędną dawkę wiedzy praktycznej, użytecznej przy projektowych zastosowaniach platformy.
BIO:
Piotr Ostrowski- Piotr to doświadczony specjalista z ponad dziesięcioletnim stażem w branży technologicznej. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako Cloud Engineer, a następnie rozwijał umiejętności w rolach Big Data Developer, Technical Leader, Lead Solution Architect, by obecnie realizować się na stanowisku Client Solutions Director.
W trakcie kariery Piotr zdobywał doświadczenie w pracy z różnorodnymi technologiami, z naciskiem na obszary Big Data oraz Blockchain. Pozwoliło mu to na realizację zaawansowanych projektów dla międzynarodowych klientów, ze szczególnym uwzględnieniem rynków azjatyckiego i australijskiego. Jego połączenie wiedzy technicznej z umiejętnościami zarządzania czyni go liderem w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a dotychczasowa kariera jest przykładem dynamicznego rozwoju i zaangażowania w poszukiwanie najlepszych, zindywidualizowanych rozwiązań dla biznesu.
Adrian Chodkowski - Deweloper, konsultant, trener i przede wszystkim pasjonat platformy danych Microsoft. Na co dzień pracuje w charakterze konsultanta z całym przekrojem narzędzi przetwarzających i wizualizujących dane. Uwielbia dzielić się wiedzą dlatego też dużo pisze i mówi na tematy związane z technologiami bazodanowymi i Business Intelligence. Główny organizator i mentor pierwszego hakatonu poświęconego platformie danych Microsoft o nazwie SiriusCoding. Założyciel bloga seequality.net. Prelegent na licznych konferencjach i spotkaniach użytkowników. W sferze zawodowej interesują go wszelkie technologie związane z przetwarzaniem i składowaniem danych.