Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

#4 Spotkanie Gdańsk Embedded Meetup

4-spotkanie-gdansk-embedded-meetup-styczen-2020
Event:
#4 Spotkanie Gdańsk Embedded Meetup
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
07.01.2020 (tuesday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Inkubator STARTER
Address:
Lęborska 3B
Agenda:

18.00 Grzegorz Ficht - "Roboty Humanoidalne grające w piłkę nożną"

18.50 Przerwa na pizzę

19.10 Maciej Kraszewski - "Wizualizacja danych w systemach embedded za pomocą technologii webowych"

Description:

Czwarte spotkanie gdańskiego meetupu embedded odbędzie się we wtorek 7 stycznia o godzinie 18.00. Miejscem spotkania będzie Inkubator STARTER, ul. Lęborska 3B.


Partnerzy spotkania:

Apator Telemetria: https://www.facebook.com/apatortelemetria/

Solwit: https://solwit.com/

Hackerspace Trójmiasto: https://hs3.pl/

Jetbrains: https://www.jetbrains.com/


Na pierwszym spotkaniu po Nowym Roku odwiedzi nas nie byle kto - jeden z niewielu Polaków, którzy mogą poszczycić się tytułem Mistrza Świata w Piłce Nożnej. Mistrzostwo zdobywał jednak w barwach drużyny Niemiec. Nie jest to jednak Podolski ani Klose. Grzegorz Ficht pracuje nad robotem NimbRo, który wielokrotnie wygrał Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Robotów Humanoidalnych.

Podczas drugiej prezentacji Maciej Kraszewski opowie nam o wizualizacji danych na przeglądarkach. W dobie IoT i rozproszonych systemów kontrolno-pomiarowych taka wiedza jest coraz częściej potrzebna. Maciej realizował już tego typu projekty i podzieli się swoimi doświadczeniami w temacie.


Prezentacja 1:

  • Temat: "Roboty Humanoidalne grające w piłkę nożną"

Opis:

Dlaczego granie w piłkę nożną jest bardziej złożone niż może się wydawać? O tym i o problemach związanych z projektowaniem robotów i rozwojem oprogramowania do ich autonomicznego działania dowiecie się z mojej prezentacji. Przybliżę wam działanie naszego robota humanoidalnego NimbRo-OP2X, zaczynając od ogólnego opisu budowy osprzętu, aż po szereg komponentów składających się na nasz otwarty framework oparty o ROS (Robot Operating System).


O sobie:

Grzegorz Ficht - Doktorant na Uniwersytecie w Bonn, konstruktor robotów, wielokrotny mistrz świata w piłce nożnej robotów humanoidalnych, ojciec dwóch córek. Przy nadmiarze czasu: biegam, interesuję się japońskimi grami retro i gram w StarCrafta.


Prezentacja 2:

  • Temat: "Wizualizacja danych w systemach embedded za pomocą technologii webowych"

Opis:

Wykorzystanie technologii webowych do tworzenia interfejsów użytkownika i wizualizacji różnego rodzaju danych wydaje się coraz bardziej zyskującym na popularności rozwiązaniem. Wyposażenia aplikacji w interfejs w formie aplikacji webowej pozwala tworzyć łatwo przenośny kod i korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych języków programowania. Pewną uciążliwością w pisaniu tego typu aplikacji jest "bezstanowość" protokołu HTTP oraz oparcie go o schemat pytanie klienta - odpowiedź serwera. Alternatywą jest protokół WebSockets umożliwiający przeniesienie inicjatywy wysłania danych na serwer, który możemy postawić na naszym systemie wbudowanym.

Podczas prezentacji chciałbym pokazać przykład wykorzystania protokołu WebSockets do napisania łatwego w obsłudze systemu wizualizacji w przeglądarce internetowej danych zbieranych przez zdalny system pomiarowy.


O sobie:

Zawodowo pracuję jako inżynier, menedżer oraz nauczyciel akademicki. Z wykształcenia jestem elektronikiem - obroniłem doktorat z elektroniki na Wydziale ETI Politechniki Gdańskiej. Pracowałem tam też przez kilka lat realizując i kierując projektami badawczymi z zakresu optoelektroniki oraz prowadząc zajęcia ze studentami.

Od ostatnich pięciu lat pracuję w firmie OptiNav ze Słupska należącej do grupy kapitałowej Carl Zeiss. Kieruję tam zespołem inżynierów R&D rozwijających systemy widzenia maszynowego dla potrzeb metrologii przemysłowej. W obecnym miejscu pracy cenię dobrą atmosferę i możliwość realizacji projektów R&D z dużą dozą interdyscyplinarności.

Oprócz tego prowadzę wykłady na temat uczenia maszynowego i data science Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Moje główne zainteresowania zawodowe to metody przetwarzania sygnałów i obrazów cyfrowych oraz kierowanie zespołami inżynierów (zwłaszcza w stylu Agile).


Profile of employers

Similar events