Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania #6

Event:
Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania #6
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
14.11.2018 (wednesday)
Time:
16:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Politechnika Śląska, aula C na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Address:
ul. Akademicka 16
Description:
  • TWORZENIE OPROGRAMOWANIA — JAK ZACZĄĆ, BY CHĘTNIE KONTYNUOWAĆ?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zacząć pracę nad projektem, by po chwili nie wiedzieć, jak go dalej rozwinąć? Czy kiedykolwiek napisałeś/aś program, do którego wolałbyś/aś już nie wracać?


Podczas prelekcji Tomek przedstawi, jak dobre podejście do rozpoczęcia pracy nad projektem pomaga w zrealizowaniu założonych wymagań. Opowie o najczęstszych błędach popełnianych na początku drogi Inżyniera Oprogramowania oraz o wynikających z nich konsekwencjach. Pokaże, w jaki sposób stosowanie złych praktyk rzutuje na utrzymywalność kodu i stan aplikacji. Postara się także przedstawić różnice pomiędzy specyfikacją zadań akademickich a pracą w firmie i jak wpływają one na odmienne podejście do rozpoczęcia pracy.


Prelegent: Tomasz Depta


  • BUDUJ SWÓJ SOFTWARE NA SOLIDNYCH FUNDAMENTACH

Co wspólnego mają ze sobą budowanie domu i tworzenie oprogramowania? Z pewnością są to solidne fundamenty, dobra architektura, przemyślana funkcjonalność oraz użyteczność dopasowana do indywidualnych potrzeb.


O tym, jak jedno i drugie zrobić dobrze, Marcin opowie podczas wystąpienia poświęconego zasadom SOLID. Prelekcja dedykowana jest wszystkim, którzy myślą, że programowanie obiektowe jest łatwe.


Prelegent: Marcin Bałda


  • RZECZY, O KTÓRYCH NIE WIEDZIAŁAM, ZANIM ZOSTAŁAM QA

W czasie wykładu dowiecie się czym, oprócz czepiania się, zajmuje się tester oprogramowania w projekcie IT oraz kto może nim zostać. Asia spróbuje odpowiedzieć także na pytanie, czy naprawdę każdy tester marzy o tym, by w przyszłości zostać programistą.


Prelegent: Joanna Pawełek


  • RXJS – PROGRAMOWANIE Z UŻYCIEM STRUMIENI W APLIKACJACH WEBOWYCH

RxJS uważa się często za następcę Promise’ów bądź po prostu za lodash dla asynchronicznych danych. Ile jest w tym prawdy? Czy RxJS jest wart nauki?


Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, Piotr przedstawi podstawy tej biblioteki wykorzystywanej w świecie JavaScript. Wyjaśni koncepcje programowania reaktywnego oraz czym są Observable. Ponadto zaprezentuje, jak RxJS może przyczynić się do zwiększenia wydajności aplikacji. Przedstawi także, w jaki sposób można rozwiązać z pozoru złożone problemy za pomocą strumieni. Na podstawie własnych doświadczeń, Piotr opowie, jak ustrzec się przed najpopularniejszymi błędami i złymi praktykami przy tworzeniu kodu z wykorzystaniem RxJS. Pokaże również kilka trików z zakresu „wiedzy tajemnej”, które w bardzo efektywny sposób mogą pomóc w rozwoju aplikacji.


Prelegent: Piotr Klejnowski


  • PODRÓŻE W CZASIE Z GITEM

Czy podróż w czasie z kodem jest możliwa? Odpowiedź brzmi „tak”. Co więcej okazuje się, że można cofać się zarówno w tył, jak i… w przód!


W czasie prelekcji Tomka posłuchacie o wykorzystaniu systemów kontroli wersji do zarządzania prostym, jednoosobowym projektem. Dowiecie się także, czym są odgałęzienia kodu i po co się je stosuje. Na koniec Tomek opowie co nieco o konfliktach na poziomie kodu w wieloosobowych projektach oraz jak im zaradzić, aby wszyscy wyszli z tego żywi.


Prelegent: Tomasz Herud



O DPTO:

Jak zacząć pracę w branży IT? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w czasie cyklu wykładów i warsztatów Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania (DPTO). Zajęcia prowadzone przez specjalistów z gliwickiej firmy Future Processing to doskonała okazja, by poznać tajniki w rzeczywistych projektach developerskich. Każdy z cykli DPTO składa się na dwa bloki: pierwszy — zimowy oraz drugi — wiosenny. Najbliższe spotkania odbędą się we wtorek 13 listopada 2018 roku na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz w środę 14 listopada 2018 roku na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zapisy na www.dpto.pl. Zapisy dostępne są poprzez formularz na www.dpto.pl. 


W czasie I bloku cyklu 2018/2019 uczestnicy dowiedzą się m.in. jak zacząć pracę z projektem, na czym polega programowanie obiektywowe, kim jest tester oprogramowania oraz na czym polega jego praca, jak RxJS może przyczynić się do zwiększenia wydajności aplikacji oraz jak wykorzystać system kontroli wersji do zarządzania prostym, jednoosobowym projektem. Pełna agenda wydarzenia dostępna jest na stronie wydarzenia.


Po zakończeniu wykładów, uczestnicy cyklu będą mieli możliwość zapisania się na warsztaty, które odbędą się w sobotę 24 listopada 2018 roku w siedzibie firmy Future Processing w Gliwicach. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, pierwszeństwo udziału w warsztatach będą miały osoby, które uczestniczyły w wykładach I bloku DPTO i jednocześnie w najciekawszy sposób uzasadnią chęć swojego uczestnictwa w szkoleniu. Zapisy na warsztaty ruszają 15 listopada i potrwają do 21 listopada 2018 roku, również za pośrednictwem strony www.dpto.pl.


Wszystkie bieżące informacje dotyczące cyklu DPTO, w tym informacje o rejestracji na poszczególne bloki, przesyłane są za pośrednictwem newslettera: www.dpto.pl/#newsletter.


Organizatorem konferencji Future Dev Day jest gliwicka firma Future Processing zajmująca się tworzeniem wysokiej jakości oprogramowania i dostarczająca zaawansowanych technologicznie rozwiązań poprawiających komfort życia, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców miast, czy zapobiegających marnowaniu wody i żywności. W portfolio Future Processing znajdują się m.in. badawczo-rozwojowy projekt ECONIB, który ma na celu zwiększenie skuteczności diagnostyki i leczenia nowotworów, oraz CIVICO — rozwiązanie, które pozwala zamienić tradycyjny monitoring w System Inteligentnej Analizy Obrazu, wykrywający niebezpieczne i niepożądane sytuacje, tj. wandalizm czy samochody jadące pod prąd.


Future Processing jest także jedną z trzech śląskich firm wchodzących w skład konsorcjum FP Space, które tworzy rozwiązania pod kątem zaawansowanych misji kosmicznych oraz przetwarzania danych satelitarnych z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Firma jest także organizatorem ogólnopolskiej konferencji Quality Excites oraz Future Dev Day.



Similar events