Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

Spotkanie PJUG - 'Bare metal Java' oraz 'JVM Iceberg... we need to go deeper'

Event:
Spotkanie PJUG - 'Bare metal Java' oraz 'JVM Iceberg... we need to go deeper'
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
16.02.2023 (thursday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Techie's
Address:
Na Zjeździe 11
Description:

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie Polish Java User Group w 2023r.

Spotykamy się na żywo w Techie's space ul. Na Zjeździe 11 już 16 lutego (czwartek) od godz. 18:00.

Naszymi prelegentami będą Jarek Pałka oraz Artur Skowroński. Na spotkaniu wysłuchamy dwóch prezentacji po polsku.

Sponsorem spotkania zostało Techie' Space powered by Codete https://www.facebook.com/techieskrk, za co serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy do przyjścia zarówno osoby, które dobrze nas znają, jak również nowe - będzie czas i miejsce żeby się poznać!

Na zakończenie spotkania przewidziano konkurs z nagrodami, a po nim małe after-party, gdzie będzie można też porozmawiać o nowych pomysłach na działanie naszego JUG'a.

Poniżej kilka słów o Techie's Space, a także opisy prezentacji i Prelegentów.


Techie's Space

Zapraszamy wszystkich entuzjastów IT do dołączenia do Techie's Space Community! Organizujemy & hostujemy eventy w naszym resto-barze Techie's w Krakowie.

Po więcej informacji i inspiracji koniecznie zaobserwuj nas na meetup.com i facebook.com.


Bare metal Java

Java, a tak naprawdę JVM, cieszy się zasłużoną sławą platformy nieprzyjaznej dla sprzętu, a co za tym idzie, nikt poważny (oprócz Apache Kafka, Elastic, Cassandra i Neo4j) nie będzie budował baz danych, kolejek i innych rozwiązań gdzie "mechanical sympathy" jest kluczowe. Celem tej prezentacji jest odczarowanie tych mitów i pokazanie jak wiele wysiłku ostatnio idzie ostatnio w uczynienie JVM bardziej przyjaznego dla sprzętu. Będzie o API których są jeszcze w fazie inkubacji (choć niektóre jeszcze nie dojrzały do tego, a niektóre są już stabilne). API których, być może nigdy w życiu nie zobaczycie, a które będą w przyszłości stanowić fundament baz danych, czy kolejek. Zaczniemy od Unsafe, by nadać rys historyczny. By potem pokazać, foreign memory access, czyli jak bezpiecznie pracować z pamięcią poza stertą oraz foreign functions interface, czyli jak wywołać C z Java ( i w drugą stronę ). Wszystko polane sosem OpenJDK skompilowanego na pięć minut przed prezentacją.


Jarek Pałka

Od ponad 20 lat w branży IT jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.

Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk - z tym samym zawsze skutkiem. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz, ważne byś robił to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i przy użyciu właściwych narzędzi, które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideom TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL. Porzuciłem je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą, jaką niesie ze sobą „metafora” oraz by odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.

Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce.


JVM Iceberg... we need to go deeper

Pewnie każdy słyszał o Valhalli czy Loomie, ale:

  • czy mówią Wam coś Project Leyden, CRaC, Liliput czy Lanai?
  • wiecie, że Java ma standard API dla uczenia maszynowego?
  • znacie narzędzia takie jak jKube czy jReleaser?
  • wykorzystujecie możliwości, jakie daje uruchomienie pełnego JVM-a na GraalVM za pomocą Truffle?

O tym wszystkim opowiem w formacie “iceberg”, w którym zacznę od ogólnie znanych faktów, a później popłyniemy już tylko głębiej i głębiej...Obiecuje zerowy poziom wiedzy, którą wykorzystacie następnego dnia w projekcie, ale maksimum zabawy z odkrywania tego, co wydarzyło się w Javie w ciągu roku z kawałkiem.


Artur Skowroński

W tym roku stuknęła mu dycha w branży. Tę dekadę spędził przy bardzo różnych projektach - takich, które startowały od zera, jak i grubo starszych od niego. Całe życie walczy o to, żeby nie musieć klepać CRUD’ów… nawet jeśli oznacza to dłubanie w systemach legacy. Po trzech latach fascynującej (bez ironii) przygody w ponad czterdziestoletniej architekturze, aktualnie pracuje w VirtusLab, prowadząc projekt Vived, platforma z kuracją najlepszych treści dla developerów. Od ponad dwóch lat, co tydzień publikuje autorskie przeglądy wydarzeń w świecie JVM.


Profile of employers

Similar events