Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send

Spotkanie Polish JUG - współbieżność oraz java.util.concurrent na bogato

spotkanie-polish-jug-wspolbieznosc-oraz-java-util-concurrent-na-bogato-maj-2025
Event:
Spotkanie Polish JUG - współbieżność oraz java.util.concurrent na bogato
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
07.05.2025 (wednesday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
HEVRE
Address:
ul. Meiselsa 18
Strona www:
Description:

Słońce, odpoczynek i pyszności na grillu... tak więc i my przygotowaliśmy spotkanie JUG'a na którym będzie bardzo dużo mięska (tego programistycznego).

Zapraszamy na spotkanie Polish Java User Group, które odbędzie się już 7 maja 2025 roku (środa) od 18:00 w Hevre na Kazimierzu!


Będziemy gościć dwóch bardzo dobrze Wam znanych prelegentów - Krystiana i Jarka.

  1. Krystian Zybała odpowie na pytanie "Czy współbieżność to konieczność"? Zastanowimy się nad tym w jaki sposób Java radzi sobie z wielowątkowością oraz asynchronicznym przetwarzaniem.
  2. Jarek Pałka zabierze nas w wycieczkę "java.util.concurrent: Przez Multiwersum Wątków". Celem prezentacji będzie poznanie "concurrency primitives", które są jak klocki Lego, z których podczas
  3. prezentacji zbudujemy kilka ciekawych rozwiązań.


Obie prezentacje zostaną wygłoszone w j. polskim.

Spotkanie odbędzie się w Hevreul. Beera Meiselsa 18, na pierwszym piętrze.

Jak zawsze, przewidujemy przerwę na networking.

Poniżej opis prelegentów i prezentacji.


Do zobaczenia!


Czy współbieżność to konieczność?

W dzisiejszym świecie aplikacje działają w coraz bardziej złożonych i rozproszonych środowiskach. Wzrastająca ilość danych i wymagań dotyczących wydajności sprawiają, że programiści stoją przed wyzwaniem – jak skalować, przyspieszać i jednocześnie utrzymywać czytelność kodu. W prelekcji „Czy współbieżność to konieczność?” przyjrzymy się, w jaki sposób Java – zarówno w zastosowaniach lokalnych, jak i w systemach rozproszonych – radzi sobie z wielowątkowością oraz asynchronicznym przetwarzaniem. Omówimy podstawowe mechanizmy wbudowane w Javę (np. Thread, Executor, Future) i popularne biblioteki wspierające pracę z wieloma wątkami (Reactor, Spring WebFlux, Quarkus). Pokażemy, dlaczego „klasyczne” podejście do wielowątkowości czasem nie wystarcza oraz jak programowanie asynchroniczne wpływa na projektowanie aplikacji. Rozważymy także, gdzie kończy się optymalizacja kodu, a zaczynają wyzwania organizacyjne w architekturze rozproszonej – takie jak problemy z koordynacją, spójnością danych czy odpornością na awarie. Podczas prelekcji podzielimy się dobrymi praktykami, wzorcami projektowymi oraz przestrogami płynącymi z lat pracy z kodem wielowątkowym i rozproszonym, by ostatecznie odpowiedzieć na pytanie: czy w dzisiejszych projektach współbieżność naprawdę jest koniecznością, czy raczej narzędziem, po które należy sięgać rozważnie i celowo?


java.util.concurrent: Przez Multiwersum Wątków

Współbieżność to ta gałąź naszej dyscypliny, którą straszy się niegrzecznych juniorów, seniorzy opowiadają zatrważające historie z kolejnych awarii a architekci unikają jak ognia, bo kto by się przejmował, dołoży się zasobów na klastrze k8s. Wielu programistów Java słyszało o ReentrantLock czy ArrayBlockingQueue, ale pakiet java.util.concurrent oferuje znacznie więcej narzędzi, które – odpowiednio użyte – pozwalają pisać bezpieczny, skalowalny i wydajny kod współbieżny (tutaj miejsce na sarkastyczny i demoniczny śmiech z zaświatów). Celem tej prezentacji jest poznanie "concurrency primitives", które skrywa pakiet java.util.concurrent, pokazując praktyczne wykorzystanie mniej znanych komponentów takich jak Phaser, Exchanger, Semaphore, CountDownLatch czy różne implementacje kolejek. "Concurrency primitives" to klocki Lego, z których podczas prezentacji zbudujemy takie rozwiązania jak cache, object pool, batch executor, actor system czy map reduce. Będzię też trochę o Java Memory Model, w ujęciu praktyczny, bez gnębienia ludzkości teoretycznymi rozważaniami, oraz o narzędziach i metodyce testowania kodu współbieżnego.

Similar events

Profile of employers