161. spotkanie Wrocławskiej Grupy .NET
Zapraszamy na 161. spotkanie Wrocławskiej Grupy .NET
Wydarzenie odbędzie się we wtorek 25 marca o 18:30 w siedzibie firmy Spyrosoft (plac Nowy Targ 28, 50-141 Wrocław),
Sponsorem wydarzenia jest firma Spyrosoft oraz Księgarnia internetowa i wydawnictwo Helion.
[PL] LLM Local Awareness - naucz AI kodować jak Twój zespół!
Chcesz, aby LLM generowały kod idealnie dopasowany do Twojego projektu? Ta prezentacja pokaże Ci, jak to osiągnąć! Wyjaśnię, w jaki sposób technologia LLM Local Awareness umożliwia modelom językowym przestrzeganie specyficznych konwencji nazewniczych, stosowanie zasad (IoC), efektywne wykorzystywanie istniejących serwisów oraz dziedziczenie po klasach bazowych. Dzięki temu zyskasz spójniejszy kod, zmniejszysz redundancję i sprawisz, że AI stanie się pełnoprawnym członkiem Twojego zespołu programistów!
Arkadiusz Mąkosa
Od 11 lat obracam się w świecie kodu .NET. Swoją karierę zaczynałem ze środowiskiem SharePoint, ale z czasem skupiłem się na tworzeniu kodu, który jest nie tylko wydajny i czytelny, ale przede wszystkim dobrze zaprojektowany. Na co dzień jestem szczęśliwym mężem i ojcem dwojga dzieci (lat 2 i 4 – ciągle w fazie beta testów). Po godzinach zajmuję się składaniem PC-tów, grzebaniem w serwerach oraz programowaniem mikrokontrolerów. Dodatkowo, pasjonuję się motocyklami i chętnie eksploruję nowe trasy.
Serverless jest świetnym pomysłem, ale to kontenery zaoszczędziły nam 75% kosztów
Czy serverless to zawsze najlepsze rozwiązanie? Rok temu przejęliśmy typowy projekt .NET oparty na Azure Functions i Service Bus. Brzmiało obiecująco, ale koszty szybko zaczęły rosnąć. Przez ostatni rok udało mi się zaproponować zmiany, które obniżyły miesięczne wydatki o 75%, przenosząc system na kontenery w Azure. Alternatywny tytuł prelekcji mógłby brzmieć: "o tym, jak klient mnie pokochał", więc jest to też historia o tym, że otwarty umysł, znajomość Azure i słynne "umiejętności miękkie" mogą być niezwykle pożyteczne i dla klienta i dla nas, programistów.
Marcin Kern
Moje 12-letnie doświadczenie zawodowe obejmuje projektowanie i tworzenie rozwiązań chmurowych, aplikacji webowych oraz desktopowych, z głównym naciskiem na .NET. Poza pracą jestem szczęśliwym tatą 4-letniego synka, mężem i miłośnikiem gier, zwłaszcza Path of Exile i Diablo. W wolnym czasie oddaję się malowaniu cyfrowemu, eksperymentuję ze sprzętem audio, a kiedy ciekawość bierze górę, uczę się języków programowania, ze szczególnym akcentem na programowanie funkcyjne.
Migracja ze Swaggera w .NET 8.0 do OpenAPI w .NET 9.0 – problemy i sprawdzone metody ich rozwiązania
W dziewiątej odsłonie platformy .NET Microsoft wprowadza natywne wsparcie zastępujące popularne rozwiązania oparte na Swaggerze. Na pierwszy rzut oka migracja wydaje się prosta, ale w praktyce można trafić na wiele nieoczywistych problemów. W tej prelekcji podzielę się moimi doświadczeniami z migracji – pokażę napotkane pułapki oraz sprawdzone sposoby ich rozwiązania. Na żywo podniesiemy wersję aplikacji, przechodząc z plików swagger.json na OpenApi/v1.json, analizując przy tym potencjalne problemy i optymalizacje.
Rafał Zięba
Od 18 lat programuję w .NET, zdobywając dogłębną znajomość MSSQL i zahaczając o JavaScript jeszcze w czasach świetności jQuery. Zmiany w technologii wymagały ode mnie ciągłej adaptacji – musiałem porzucić stare nawyki i przyswoić nowe wraz z pojawieniem się .NET Core. Zamiast samodzielnie utrzymywać aplikacje na dedykowanych serwerach, oddałem kontrolę nad infrastrukturą chmurom, takim jak Azure. Choć od dawna moje obowiązki wykraczają poza samo programowanie, wciąż daje mi ono ogromną satysfakcję.