19 spotkanie Krakowskiej Grupy Użytkowników Power BI & Fabric

- 18:00 - 18:10 - Intro
- 18:10 - 19:00 - Gustaw Dudek - "Wybrane techniki front-endowe w raportowaniu Power BI" [PL]
- 19:00 - 19:30 - Pizza Break & Networking
- 19:30 - 20:20 - Tomasz Kostyrka - "Wstęp do Analytics Engineering z dbt i Microsoft Fabric" [PL]
- 20:20 - 21:00 - Outro & Networking
Cześć.
Zapraszamy na 19 spotkanie użytkowników Power BI.
To kolejne spotkanie w roku akademickim 2024/25.
Zapraszamy osoby pracujące lub zainteresowane technologią Power BI i Fabric czy dopiero rozpoczynające swoją przygodę z Business Intelligence. Dotychczasowe poruszane tematy można zobaczyć na stronie Krakowskiej Grupy Power BI & Fabric (Meetup).
Tym razem spotykamy się 2024-12-11 korzystając z uprzejmości Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Ulica św. Filipa 17. Sala Praga. Start o 18:00.
Bio prelegentów i abstrakty sesji
Gustaw Dudek
Pełni rolę Head of BI w polskiej spółce Enterium. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze analityki danych. Wdraża i dostarcza rozwiązania w zakresie raportowania biznesowego dla różnych branż z wykorzystaniem narzędzi Power BI. Gustaw jest także Certyfikowanym Analitykiem IBCS®, Ekspertem Enterprise DNA Platform i Przedstawicielem Społeczności Microsoft Power BI. Opracował rozbudowane Portfolio Power BI, które zawiera zróżnicowany wachlarz raportów finansowych i operacyjnych, a także różnorodne dashboardy demonstracyjne tworzone w ramach międzynarodowych wyzwań BI. Regularnie dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z PowerBI za pośrednictwem platformy Linkedin, prezentując różnorodne techniki wizualizacji danych.
Abstrakt sesji:
Podczas sesji omówimy temat formatowania warunkowego w Power BI, skupiając się na jego trzech rodzajach: "gradient", "rules" i "field value". Omówimy techniki formatowania warunkowego w kontekście użycia koloru tła, koloru czcionki, pasków danych, ikon i linków - posługując się wybranymi przykładamy analitycznymi, uwzględniając zróżnicowane wizualizacje (karty, wykresy, tabele).
Tomasz Kostyrka
Data Platform Architect w GetInData | Part of Xebia. Od 10 lat w projektach z obszaru Data opartych w większości o platformę Microsoft i chmurę Azure. Częsty prelegent, bloger i były wykładowca akademicki. Swoją karierę zawodową zaczynał od SQLServer oraz pakietu SSIS/AS/RS a obecnie jego wiedza koncentruje wokół chmury Azure oraz platform Databricks i Snowflake. Ostatnie lata chętnie uciekający w tematy związane z Architekturą, Platform Engineering oraz DevOps/DataOps. Poza pracą, mąż i ojciec dwójki dzieci walczący z chronicznym brakiem czasu i niedoborem snu.
Abstrakt sesji:
Sponsorem dzisiejszej sesji będzie literka "T" jak "Transform"! W ramach spotkania przedstawię narzędzie dbt - lekki framework open source, który pozwala nam na proste definiowanie oraz zarządzanie transformacjami danych w procesie ELT m.in. na platformie MS Fabric. W ramach sesji porozmawiamy o tym...
- ... czym jest Analytics Engineering
- ... czym ELT różni się od ETL i jak ma się to do pracy z MS Fabric (Lakehouses, Warehouses)
- ... czym jest dbt (Data Build Tool)
- ... czym w dbt są źródła, modele, makra i testy
- ... jak pracować z dbt i MS Fabric
- ... jak automatyzować i orkiestrować procesowanie dbt na MS Fabric
- ... ile to wszystko kosztuje.