Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

293. WJUG - trzech jeźdzców niskopoziomowej Javy

Wydarzenie:
293. WJUG - trzech jeźdzców niskopoziomowej Javy
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
30.08.2022 (wtorek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Mokotowska 19
Adres:
Mokotowska 19
Strona www:
Opis:

WJUG wraca po wakacjach i to z przytupem!


Mamy 4 niesamowite wiadomości dla Was:

  • 1 nowa miejscówka dzięki uprzejmości firmy Paramount - Mokotowska 19
  • 3 wspaniałych prelegentów zjednoczonych w szerzeniu wiedzy o Javie na jej najniższych poziomach; trzech jeźdźców niskopoziomowych tematów, których nieznajomość może doprowadzić do apokalipsy (raczej nie, ale czy warto ryzykować?)


Agenda:

szczegóły dotyczące kolejności wystąpień zostanie opublikowany w najbliższym czasie

Jarek Pałka: Bare Metal Java


Abstrakt:

Java, a tak naprawdę JVM, cieszy się zasłużoną sławą platformy nieprzyjaznej dla sprzętu, a co za tym idzie, nikt poważny (oprócz Apache Kafka, Elastic, Cassandra i Neo4j) nie będziebudował baz danych, kolejek i innych rozwiązań gdzie "mechanical sympathy" jest kluczowe.

Garbage collector, spekulujący JIT, brak kontroli nad "object layout", fatalne wsparcie (głównie przez brak abstrakcji) dla funkcji nowoczesnych procesorów i systemów operacyjnych. I do tego jeszcze JNI (kto tam był to wiem o czym mówię). (O implementacji IO nawet przez szacunek do samych siebie, nie wspominam)

Celem tej prezentacji jest odczarowanie tych mitów i pokazanie jak wiele wysiłku ostatnio idzie ostatnio w uczynienie JVM bardziej przyjaznego dla sprzętu.

Będzie o API, których są jeszcze w fazie inkubacji (choć niektóre jeszcze nie dojrzały do tego, a niektóre są już stabilne). API których, być może nigdy w życiu nie zobaczycie, a które będą w przyszłości stanowić fundament baz danych, czy kolejek.

Zaczniemy od Unsafe, by nadać rys historyczny. By potem pokazać, foreign memory access, czyli jak bezpiecznie pracować z pamięcią poza stertą oraz

foreign functions interface, czyli jak wywołać C z Java ( i w drugą stronę ).

Wszystko polane sosem niedziałających przykładów i przekłamanych micro benchmarków i OpenJDK skompilowanego na pięć minut przed prezentacją.


Krystian Zybała

Oto nadchodzi Loom, współbieżność już nigdy nie będzie taka sama

Abstrakt:

There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.

-- Phil Karlton

Prawda jest inna, jest tylko jedna rzecz trudna w naszej pracy, współbieżność.

W czasach gdy Herbt Sutter wszem i wobec ogłosił, że skończył się darmowy lunch (The Free Lunch Is Over: A Fundamental Turn Toward Concurrency in Software), współbieżność stała się naszą codziennością.W Javie nadchodzi wielka zmiana, projekt Loom a z nim takie nowe terminy jak "virtual thread", "continuations" i "structured concurrency". Jeśli zastanawiałeś się co zmienią w naszej codziennej pracy albo

czy warto przepisać swoją aplikacje z Tomcatem na super wydajne reaktywne Netty,czy może poczekać na projekt Loom? Ta prezentacja jest dla Ciebie.

Opowiem o projekcie Loom i o nowych możliwościach związanych z wirtualnymi watkami i "structured concurrency". Opowiem Ci jak to działa i co można osiągnąć i jaki ma to wpływ na wydajność.


Arek Sokołowski

Abstract

Java jest z nami już od ponad 25 lat. Niektórzy twierdzą, że jest już nieco przestarzała. Tymczasem Java znacząco zmieniła się przez te lata, a w niedalekiej przyszłości pojawi się jeszcze więcej modyfikacji i unowocześnień! W trakcie prezentacji porozmawiamy o jednej z największych i najważniejszych nadchodzących funkcjonalności.

Jednym z najbardziej istotnych problemów Javy jest zarządzanie pamięcią. Mamy “lekkie” typy proste, oraz “ciężkie” klasy i obiekty. Programiści mogą używać typów prostych, ale nie mogą tworzyć swoich. Z drugiej strony, programowanie generyczne jest możliwe w świecie klas, ale już nie typów prostych. Projekt Valhalla próbuje rozwiązać ten problem.

W jaki sposób? Co to właściwie znaczy dla programistów? Co to może znaczyć dla frameworków, takich jak Spring czy Junit? Co się zmieni “pod maską”? W trakcie prezentacji poruszymy wszystkie te zagadnienia!


Więcej informacji: https://www.meetup.com/warszawa-jug/events/287902278/

Profile pracodawców

Podobne wydarzenia