322 - WJUG - Sławek Sobótka i Kuba Pilimon - LLM nie potrafi tego co Ty!
- 18:00 - 18:05 - przywitanie
- 18:05 - 19:05 - Sławek Sobótka - "Archetypy modelowania biznesowego - studium przypadku"
- 19:20 - 20:20 - Kuba Pilimon - "Archetypy - dlaczego warto je znać?"
- 20:20 - 21:00 - networking
Uwaga, uwaga! Sezon 2025 odpalamy z petardą! Przygotujcie swoje hipokampy na starcie z AI, bo hasło przewodnie brzmi: "Hipokamp vs AI – LLM nie potrafi tego, co Ty"!
Nasi mistrzowie ‘kodziku’, Sławek Sobótka i Kuba Pilimon, zabiorą Was w podróż po zakamarkach ludzkiego mózgu i sztucznej inteligencji. Będzie śmiech, będzie nauka, a może nawet kilka olśnień!
Sławek, niczym detektyw archetypów, odkryje przed Wami tajemnice modelowania biznesowego, które ułatwią Wam życie. A Kuba? Kuba spróbuje rozwikłać zagadkę wszech czasów: "Dlaczego warto?". Czy znajdzie odpowiedź? Przekonajcie się sami!
Czeka Was wieczór pełen inspiracji, porównań mózgu z AI i odpowiedzi na pytanie, czy LLM potrafi dorównać ludzkiemu geniuszowi. Nie przegapcie tej epickiej bitwy umysłów! Do zobaczenia!
A to wszystko odbędzie się w siedzibie naszego Partnera - firmy Paramount!
Abstrakty:
Sławek Sobótka - "Archetypy modelowania biznesowego - studium przypadku"
W trakcie prezentacji zobaczysz dwa systemy realizujące te same wymagania.
Przyjrzymy im się z punktu widzenia: modularyzacji, kodu warstwy aplikacyjnej i kodu warstwy bogatego modelu dziedzinowego.
Architektura pierwszego będzie oparta o naiwną analizę, pospieszną modularyzację i krótkowzroczną integrację.
Architektura drugiego będzie oparta o kilka rozdziałów z wydanych pół wieku temu książek, będących biblioteką rozwiązań typowych problemów biznesowych - archetypów.
W trakcie prezentacji dowiesz się czym się kierować podczas wyszukiwania archetypów, które na pierwszy rzut oka nie są podobne do "specyficznych systemów" nad którymi pracujesz na co dzień.
A przy okazji zobaczymy jakie są konsekwencje posługiwania się sprawdzonymi rozwiązaniami w porównaniu do rozwiązań wynikających z tak zwanej intuicji.
Kuba Pilimon - "QA 2.0 Enhancing Testing with AI"
Wiele problemów, nad którymi pracujemy, zostało już dawno temu rozwiązanych.
Wystarczy „jedynie” zbudować model problemu oparty na odpowiedniej strukturze danych i algorytmie.
Łatwo powiedzieć... ale jak w gąszczu pojęć domenowych zauważyć analogię do… grafu, kolejki priorytetowej, algorytmu plecakowego?
W środku swojej czaszki masz strukturę mózgu, która zajmuje się generalizowaniem i przenoszeniem znaczeń – jest to hipokamp.
W trakcie prezentacji pokażemy konkretne techniki wnioskowania, które pozwolą wyłuskać sedno problemu i oddzielić je od specyficznych dla biznesu pobocznych modeli.
Sieć neuronowa hipokampa działa na zupełnie innej zasadzie niż sieć LLM.
O prelegentach:
Sławek Sobótka, od 16 lat jestem właścicielem firmy szkoleniowo doradczej Bottega IT Minds zrzeszającej 70 ekspertów technicznych.
Równolegle współpracuję jako inwestor i CTO z kilkoma startupami:
- Cortivision - obrazowanie pracy mózgu w bliskiej podczerwieni i badanie układu nerwowego w stanie nieważkości na międzynarodowej stacji kosmicznej
- Augmented Neural Systems - sceny VR wspomagające system hormonalno-odpornościowy w walce z rakiem
- Augmented Reality Training Systems - rzeczywistość dopełniona w treningach strzeleckich
- Devskiller - automatyzacja rekrutacji i zarządzanie kompetencjami w organizacjach IT
W ciągu 22 lat pracy w branży IT pełniłem role programisty, architekta, lidera zespołu, mentora i trenera.
W codziennej pracy integruję: Domain Driven Design, wzorce, style architektoniczne, zwinne procesy wytwórcze i zdrowy rozsądek.
Stosuję nadrzędną zasadę: rozpoznać klasę problemu z jaką mamy do czynienia i dobrać do niej odpowiednią klasę narzędzia.
Hobbystycznie interesuję się psychologią pozytywną i kognitywistyką.
Kuba Pilimon, konsultant/trener, ale przede wszystkim: programista