64. spotkanie Toruń JUG - "Frameworki testowe" + 3 lighning-talks

Cześć!
Zapraszamy Was na 64. spotkanie naszego Community! Już 31 maja w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18) w sali S9 spotykamy się z Wami oraz naszymi Prelegentami. Tym razem jeden long + 3 shorty w postaci lighning talków.
Dla przypomnienia - jak zwykle wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana. UWAGA: ze względów formalnych musieliśmy ograniczyć liczbę osób, więc jeżeli będziecie wiedzieć, że nie przyjdziecie a się zapisaliście to zwolnijcie miejsce dla innej osoby! Druga rzecz - w celu poprawnej identyfikacji prosimy w miarę możliwości o podanie imienia i nazwiska w profilu meetupowym.
I jeszcze trochę ogólnego info...
Dzięki Simplito będziecie mogli zobaczyć nagrania z tego spotkania na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG), a oprócz tego fanty dla Was przygotowali:
JetBrains -> 2 vouchery na oprogramowanie,
Allegro -> 3 książki
Helion -> 2 książki
Soonly -> 3 książki + firmowe gadżety
Jak zwykle, już po wszystkim, zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Deer Bear Pub ;)
A teraz trochę o naszych Prelegentach i ich prelekcjach:
***
"Spock vs Kotest"
Porównajmy frameworki testowe: Spock, Kotest i JUnit 5 na Kotlinie. Przedstawione zostaną przykłady testów napisanych w tych frameworkach takie jak: testy podstawowe, testy parametryzowane, wykorzystanie mocków i inne. Ocenimy je w oparciu o kryteria, na podstawie których Spock i JUnit 4 były wcześniej porównywane. Następnie porównamy te kryteria z JUnit 5 w połączeniu z Kotlinem. Dzięki tym informacjom będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy Spock jest niekwestionowanym liderem w świecie testów w języku Java, czy może Kotest zdobył nową pozycję króla, a może to właśnie JUnit 5 z Kotlinem dostarcza najlepsze narzędzia do testowania.
O prelegencie:
Andrii Plotnikov - Jest architektem i liderem zespołu developerskiego w firmę Soonly Finance z dużym doświadczeniem w IT. Odpowiedzialny za stworzenie architektonicznej wizji, poszukiwanie i wprowadzanie innowacji. W pracy skupia się na tworzeniu czystych, rozszerzalnych i testowalnych rozwiązaniach, które spełniają potrzeby klientów.
Uwielbia dzielić się wiedzą i ciągłe poszerzać swoje kompetencje. Wielki fan Domain-Driven Design oraz Test-Driven Development. Jest Certyfikowanym AWS Solution Architektem i Certyfikowanym Architektem Rozwiązań Reaktywnych.
* * *
"O tym jak zacząłem trzymać JSON'y w bazie"
Krótka historia o tym jak 50MB JSONy wylądowały w Relacyjnej Bazie Danych i o tym jak za pomocą Javy pobieram je w 80ms.
O prelegencie:
Patryk Bojańczyk - wieczny Junior, ale już taki mocniejszy ostatnio. Wielbi się w pisaniu CRUDów i spełnianiu wymagań biznesu. Od kilku lat walczy z przekonaniem, że RAM i CPU są tańsze niż programista. W wielkim świecie korporacyjnym stara się przywrócić kulturę pisania oprogramowania.
* * *
"Definiowanie oczekiwań wobec Staff Engineer’ów"
Uzgodnienie wspólnej wizji w dużej grupie nie nie lada wyzwaniem. Wymaga sporo cierpliwości, wyrozumiałości i skupienia na sednie sprawy. A teraz wyobraź sobie, że ustalasz swój zakres obowiązków z kolegami, ze swoim Managerem oraz pionem zarządzającym - ale to jest wyzwanie!Podczas prezentacji opowiem Tobie o mojej przygodzie z definiowaniem oczekiwań wobec pozycji Staff Engineer’a w MongoDB. Opowiem Tobie o ciekawych dyskusjach, jakie prowadziłem, o uporczywym dążeniu do konsensusu, a także, o archetypach i niezbadanym terytorium mojej pracy.
O prelegencie:
Sebastian Łaskawiec - Staff Engineer zajmujący się budowaniem produktów opartych o Kubernetesa w MongoDB. Niepoprawny optymista wierzący, że wszystkie klastry są stabilne, a opóźnienie sieciowe równe zero.
* * *
"Multitask like a pro!"
W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań i natłoku informacji często wymaga się od nas wielu interakcji naraz, oczekując od nas wspomnianego mutlitaskingu. W krótkim lightningu wspólnie się zastanowimy jak to robić dobrze i czy istnieje Mr. & Mrs Perfect multitasker.
O prelegencie:
Tomasz Michałek-Czerepak - doświadczony menedżer IT z wieloletnim doświadczeniem w zwinnym zarządzaniu zespołami oraz rozwoju oprogramowania. Rozpoczął swoją karierę jako programista, a następnie awansował na stanowisko Chief Architekta. Kilka lat temu przeszedł na ścieżkę managerską, w której stale doskonali swoje umiejętności. Tomasz ma pasję do zwinnego zarządzania zespołami oraz udokumentowane osiągnięcia w zwinnym prowadzeniu zespołów w kilku dużych instytucjach finansowych. W wolnym czasie Tomasz skupia się na rozwijaniu Lean Architecture Framework (LAF) i dzieleniu się swoją wiedzą na ten temat z innymi. LAF jest sposobem na kompleksowe zarządzanie architekturą, który umożliwia organizacjom dostosowanie się do zmieniających się wymagań biznesowych.