Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

DDD WAW - Archetypy modeli domenowych

Wydarzenie:
DDD WAW - Archetypy modeli domenowych
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
DDD
Data:
28.09.2021 (wtorek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Prelegenci:
Opis:

Po dłuższej przerwie wracamy ze spotkaniami offline. Tym razem zapraszamy Was do biura firmy BEC, która będzie sponsorem tego spotkania :)


UWAGA! Aktualny termin spotkania to wtorek 28 września!


Zaczynamy prezentacją Marcina o archetypach modeli biznesowych.


Zapisy startują w piątek 24 września o 19:00.


Oczywiście z uwagi na sytuację pandemiczną i ewentualne pojawienie się obostrzeń, możliwe jest odwołanie meetupu.


Agenda

W oprogramowaniu biznesowym przysłowiowe "rocket science" zdarza się relatywnie rzadko, natomiast znacznie częściej w kolejnych projektach można zauważyć powtarzalne koncepcje i problemy. Skoro tworzenie takich systemów to nic specjalnie odkrywczego, to czemu tak często kończymy z trudnym do utrzymania Big Ball of Mud? Dlaczego tak trudno jest zrobić dobre modele domenowe mimo, że na finalnie rzeczywistość okazuje się mniej skomplikowana?


W rozwiązaniu tego problemu mogą nam pomóc archetypy modeli domenowych, czyli gotowe rozwiązania problemów biznesowych. Archetypy te pozwalają odseparować powtarzalne i generyczne konstrukcje od konkretnych przypadków, dość mocno zaciemnionych specyfiką domeny organizacji. Ich znajomość może znacznie ułatwić znalezienie tych trywialnych modeli, które tak nietrywialnie jest zrobić za pierwszym (i nie tylko) razem.


Czy odtąd modelowanie będzie już więc dziecinnie proste? Raczej nie, archetyp może być czasem konkretnym rozwiązaniem, a czasem jedynie wskazówką do uzyskania modelu lepiej oddającego rzeczywistość... Na Marsa wprawdzie nie polecimy, ale i tak powinno być ciekawie, a z pomocą archetypów może nieco częściej będziemy dobijać do brzegu zamiast rozbijać się o rafy gdzieś pośrodku niczego.

Poziom zaawansowany


O prowadzącym:

Marcin Markowski - Deweloper, lider techniczny, zwolennik podejścia Software Craftsmanship i ścisłej współpracy z biznesem. Specjalizuje się w modelowaniu, implementacji Domain Driven Design i projektowaniu architektury systemów.


Zaczynał od consultingu biznesowego, później przeszedł do IT. Pracował zarówno nad systemami „enterprise”, jak i tworzył od podstaw rozwiązania dla małych firm. Próbował wejść w świat startupów z własnym produktem. Ostatecznie został jednak w IT, gdzie działa jako konsultant i trener.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia