Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

fp-wroc #21

Wydarzenie:
fp-wroc #21
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
03.10.2018 (środa)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
0
Opis:

Efekty algebraiczne i ich handlery


Często wymienianą zaletą programowania funkcyjnego jest to, że czyste obliczenia (czyli takie, w których nie plączą się pod nogami efekty takie jak mutowalny stan, wyjątki, wejście/wyjście, wielowątkowość itp.) zapewniają kod bardziej modularny, z mniejszą liczbą błędów, łatwiejszy do testowania i wielokrotnego użycia. Ale nie oszukujmy się: w prawdziwym kodzie musimy i chcemy używać efektów. A skoro tak, to róbmy to z głową. Liczni mądrzy ludzie od wielu dekad próbują zaproponować nam różne sposoby panowania nad efektami tak, by mieć swobodę wyrazu nie tracąc zalet programowania funkcyjnego, np. niesławne monady w Haskellu.


Ta prezentacja będzie o nowym pomyśle: efektach algebraicznych.

Pozwalają one swobodnie definiować własne efekty, w naturalny sposób

programować z wieloma efektami jednocześnie (bez potrzeby niewygodnych i nieczytelnych transformatorów monad) i to wszystko w klasycznym ML-owym stylu (bez potrzeby pisania w imperatywnym "monadycznym" stylu). Nic dziwnego, że efekty algebraiczne są intensywnie badane i rozwijane na całym świecie, a i my na Uniwersytecie Wrocławskim mamy w tym swój skromny udział.


Prezentacja nie wymaga wcześniejszej wiedzy o efektach, a już na pewno nie trzeba wiedzieć nic o monadach, ani znać się na egzotycznych teoriach matematycznych.


Bio:

Maciej jest pracownikiem naukowym w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej pracował na Uniwersytecie w Leuven (Belgia), a jeszcze wcześniej na Uniwersytecie w Oksfordzie (Anglia). Jego ulubionym językiem programowania jest Haskell, ale z nadzieją (i pewną dozą zniecierpliwienia) czeka na nadejście kolejnej generacji funkcyjnych języków programowania.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia