meet.js Poznań #53

Mamy zaszczyt serdecznie Was zaprosić na kolejne spotkanie meet.js Poznań 53! To wydarzenie dedykowane pasjonatom JavaScript oraz wszystkim, którzy są otwarci na nowe technologie i chcieliby poszerzać swoją wiedzę oraz nawiązywać cenne kontakty w branży IT.
Nasze spotkanie będzie pełne inspirujących prezentacji, ciekawych dyskusji i możliwości nawiązania kontaktów z innymi osobami z branży. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się o najnowszych trendach w świecie JavaScript oraz podzielić się swoimi doświadczeniami.
Po prezentacjach zapraszamy do luźnej dyskusji i networkingowej części spotkania, gdzie będziecie mieli okazję wymienić się pomysłami i doświadczeniami.
Nie zapomnijcie zabrać ze sobą swojego entuzjazmu oraz gotowości do aktywnego udziału w spotkaniu.
It's evolving, just backwards? Zanurkujmy w React Server Components
W erze ciągłych innowacji w świecie technologii webowej, czasami warto zastanowić się, czy "nowe" zawsze oznacza "lepsze". Czy możliwe jest, żebyśmy ewoluowali... ale wstecz? W kontekście Reacta i Next.jsa, React Server Components (RSC) wprowadza podejście, które wielu może kojarzyć z wcześniejszymi metodami renderowania po stronie serwera. Jednak czy to naprawdę krok wstecz?
Do omówienia na prezentacji:
- Wprowadzenie do React Server Components (RSC)
- Praktyczne zastosowanie RSC i zrozumienie tego podejścia
- Zalety i wady RSC
- Porównanie z RSC z tradycyjnym SSR i CSR, oraz słowa dwa o SPA
Proxies i programowanie na typach przy tworzeniu ergonomicznych i tree shakable bibliotek
Rozważałem, czy można tworzyć biblioteki podobne do Zod, które pozwoliłyby użytkownikowi wybrać tylko te części API, które go interesują. Pozwoli to zmniejszyć rozmiar aplikacji.
Tak to wygląda w Zodzie:
import { z } from "zod"; // 12.8 kB
const LoginSchema = z.object({
email: z.string().email(),
password: z.string().min(8),
});
Nawet jeśli potrzebujemy tylko walidatorów do string, email i min, to i tak musimy zaimportować całość ważące 12.8 kB.
No i okazuje się, że wymyśliłem jak to zrobić i o tym chciałbym opowiedzieć. Zrobiłem proof-of-concept libkę, która używa tej techniki correttore:
import { email, minLength, object, initCorrettore, string } from "correttore"; // 0.54 kB
export const c = initCorrettore({
string,
email,
object,
minLength,
});
const LoginSchema = c.object({
email: c.string().email(),
password: c.string().minLength(8),
});
Przegląd narzędzi AI dla webdeveloperów (cz. 2)
Omówię szeroki wachlarz narzędzi AI do różnych zastosowań w programowaniu, tj. generowanie kodu, debugowanie, brainstorming, itp. Nie ominę również kwestii bezpieczeństwa i spodziewanych efektów długofalowych korzystania z AI. Celem mojego wystąpienia będzie nie tylko przedstawienie dostępnych narzędzi, ale także zrozumienie, jak mogą one wpłynąć na naszą branżę, przyspieszenie pracy, poprawę jakości kodu, rozwijanie nowych kompetencji w zespołach developerskich, itd.
Temat jest bardzo szeroki, trwa wyścig zbrojeń w temacie, co chwila wychodzą aktualizacje i pojawiają się nowe narzędzia, ludzie zwykle mają mnóstwo pytań i własnych spostrzeżeń, dlatego - jeśli nie zmieszczę się w wyznaczonym czasie na prelekcję, mogę zrobić z tego tematu cykl prezentacji.
Jak ktoś chce wygenerować plakat to polecam, np. https://ideogram.ai/