Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Nowoczesna instytucja kultury w internecie

Wydarzenie:
Nowoczesna instytucja kultury w internecie
Typ wydarzenia:
Warsztaty
Kategoria:
IT
Data:
12.10.2017 (czwartek)
Godzina:
10:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Sztuka Wyboru
Adres:
ul. J. Słowackiego 19, Gdańsk
Facebook:
Prelegenci:
Opis:
Dlaczego metadane są takie ważne dla instytucji dziedzictwa udostępniających swoje zbiory? Spotkanie w Sztuce Wyboru będzie okazją do poznania głównych tez publikacji oraz aktywnego i twórczego przepracowania wybranych problemów pokazanych w książce podczas krótkich warsztatów. Organizatorem spotkania jest Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej.

Marcin Wilkowski o książce: "Wydawać by się mogło, że nowoczesność w instytucjach kultury to projekt jasny i powszechnie akceptowany: digitalizacja, multimedia, większa dostępność zbiorów, dialog w mediach społecznościowych. W książce "Nowoczesna instytucja kultury w internecie" staram się pokazać, że niekoniecznie tak musi być, a instytucje kultury mogą być przestrzenią zawieszania zasad własności, sukcesu, zasięgu czy skuteczności, podważając tym samym podstawy współczesnego Internetu".

Publikacja jest dostępna online pod adresem: http://instytucje.wilkowski.org/. Spotkanie składa się z dwóch części: prezentacji oraz warsztatu. Temat warsztatu zostanie wybrany przez osoby, które zapiszą się na wydarzenie do 5 października. Wstęp wolny, wymagane zapisy.

Warsztat będzie okazją do aktywnego i twórczego przepracowania wybranych problemów pokazanych w książce. Poniżej dwie propozycje tematu warsztatu:

1) Metadane

Metadane to po prostu dane opisujące inne dane. Dlaczego są takie ważne dla instytucji dziedzictwa udostępniających swoje zbiory? Jakie możliwości daje praca z nimi? Jak dobrze przygotować swoje metadane do udostępnienia? Zapraszamy na warsztat wprowadzający do sprawnego konstruowania i posługiwania się metadanymi przy udostępnianiu i pracy z cyfrowymi zbiorami dziedzictwa. W trakcie warsztatu poznamy standard Dublin Core i jego wdrożenia w komunikacji między bibliotekami, archiwami i muzeami cyfrowymi (OAI-PMH) i poznamy możliwości standardu IIIF rewolucjonizującego udostępnianie materiałów wizualnych. Warsztat będzie też okazją do poznania metod pracy z metadanymi wykorzystywanych przez serwisy społecznościowe (Twittera i Facebooka), co może pomóc w skuteczniejszym publikowaniu tam własnych treści. Porozmawiamy też o budowaniu własnych słowników kontrolowanych oraz bezpiecznym i efektywnym udostępnianiu informacji o zbiorach w modelu otwartych danych.

2) Link: nieoczywisty interfejs

Warsztat poświęcony będzie adresom URI/URL. Wychodząc od standardów budowania użytecznych i dostępnych adresów poznamy metody "hackowania" adresów URl w ramach pracy z API wybranych instytucji dziedzictwa. Przejrzymy też metody gwarantowania stabilności adresów WWW i przeciwdziałania problemowi link rot. Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na znaczenie adresów WWW jako interfejsów do zasobów publikowanych przez instytucje kultury.

Marcin Wilkowski - pracuje w Laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW. W latach 2005-2016 redagował portal Historia i Media. Autor książek: Wprowadzenie do historii cyfrowej (Gdańsk, 2014) oraz Historia wynagradzania twórczości (Warszawa, 2015). Strona domowa: wilkowski.org.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1907359756250342

Profile pracodawców

Podobne wydarzenia