Technostres w IT - fakty i mity o wypaleniu zawodowym

Nie samą technologią człowiek żyje, a że koniec roku to czas refleksji, dlatego porozmawiajmy o nasilającym się problemie wypalenia zawodowego w IT. Na dodatek Święta za pasem, więc w nowej lokalizacji nie zabraknie świątecznie zastawionego stołu (oczywiście pizzą ;))
Dlaczego taki temat?
Ponad 2/3 pracowników branży IT twierdzi, że widzi u siebie objawy wypalenia zawodowego. To wyniki badań portalu JustJoin.IT oraz platformy TwójPsycholog.pl. Technostres to określenie, które ostatnio coraz częściej pojawia się w dyskusji o powodach takiego katastrofalnego stanu rzeczy. I choć wypalenie zawodowe to problem, który może dotknąć każdego z nas, nadal spotykamy się z odmiennymi podejściami, kontrowersjami, a nawet pewnymi mitami dotyczącymi zjawiska wypalenia.
Warto odpowiedzieć sobie zatem na pytania:
- czy wypalenie zawodowe to choroba?
- czym jest i jak na mnie wpływa technostres?
- jak odróżnić wypalenie od stresu i chwilowego zmęczenia pracą?
- jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?
- no i najważniejsze - jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?
W drugiej części spotkania bardzo konkretnie zajmiemy się już tym, do kogo można się zwrócić w swojej organizacji, gdy czujemy symptomy wypalenia zawodowego. Na jakie wsparcie można liczyć i od kogo? Czy można iść na zwolnienie? Czy prawo pracy w ogóle rozpoznaje ten problem?