Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

IO, Resource i Ref w prawdziwych aplikacjach & Jak człowiek myśli o kodzie

Event:
IO, Resource i Ref w prawdziwych aplikacjach...
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
08.12.2022 (thursday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Targowa2
Address:
Targowa 2
Description:

Już w czwartek, 8. grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie grupy KSUG, tym razem na scenie wystąpią Michał Płachta i Szymon Rodziewicz.

Data: 08.12.2022, 18:00

Miejsce: Targowa2, Kraków


Agenda:

  • ’Jak używać IO, Resource i Ref w prawdziwych aplikacjach' - Michał Płachta

Niemutowalność staje się coraz popularniejsza w wielu językach programowania. Programiści używają niemutowalnych typów i wartości aby ich produkty były bardziej testowalne i utrzymywalne.

Prawdziwe aplikacje potrzebują jednak czegoś mutowalnego: potrzebują stanu, pobierania danych z zewnątrz, wielu wątków oraz tworzenia i zwalniania zasobów.

W tym talku pokażę jak wygląda aplikacja używająca niemutowalnych typów jak IO, Resource i Ref. Wspólnie napiszemy kod pobierający dane z bazy Wikidata, obrabiający te dane według reguł biznesowych i prezentujący je użytkownikowi.

  • ’Jak człowiek myśli o kodzie, i jak tę wiedzę wykorzystuje Scala Toolkit.’ - Szymon Rodziewicz

Język programowania jest narzędziem, które człowiek wykorzystuje do komunikacji z maszyną. Stosunkowo prosto jest opisać wydajność, czy wynik wykonania określonego kodu przez maszynę.

Jak jednak zmierzyć i określić to jak mózg operuje na tym kodzie? To pytanie staje się szczególnie ważne w kontekście coraz szybszego rozwoju narzędzi oraz paradygmatów w programowaniu.

Szczęśliwie, odkrycia w obszarze kognitywistyki oraz neurokognicji z ostatnich lat przybliżają nas do odpowiedzi. O tej perspektywie, wraz z jej wykorzystaniem w Scala Toolkit, opowiem podczas tej prelekcji.


Prelegenci:

  •  Michał Płachta

Programista z wieloletnim doświadczeniem w językach OOP i FP. Autor książki “Grokking Functional Programming”. Bloguje na michalplachta.com.

  •  Szymon Rodziewicz

Szymon zajmuje się rozwojem kompilatora Scali 3 oraz inicjatywami powiązanymi z ekosystemem języka. Obecnie, wraz ze Scala Center, prowadzi projekt Scala Toolkit.Profile of employers

Similar events