#5 Spotkanie Gdańsk Embedded Meetup

18.00 Maciej Godek - "Dobre praktyki (których nie ma) na Embedded"
19.00 Przerwa na pizzÄ™
19.20 Karol Trzciński - "Jak się nie zgubić - lokalizacja wewnątrzbudynkowa"
Piątek spotkanie odbędzie się we wtorek 4 lutego o godzinie 18.00 w Inkubatorze STARTER, ul. Lęborska 3B. Po prawej stronie znajdziecie mapkę i instrukcję dojazdu. W porze meetupu będą darmowe miejsca parkingowe.
Partnerzy:
Apator Telemetria: https://www.facebook.com/apatortelemetria/
Solwit: https://solwit.com/
3mdeb: https://3mdeb.com/pl/
ST Microelectronics: https://www.st.com/
Fundacja CODE:ME: https://codeme.pl/
Hackerspace Trójmiasto: https://hs3.pl/
Jetbrains: https://www.jetbrains.com/
Na poczÄ…tek Maciej przedstawi swój (niezbyt pozytywny) poglÄ…d na jakość oprogramowania embedded. BÄ™dziecie mogli posÅ‚uchać miÄ™dzy innymi o problemach z bibliotekami do peryferiów, nazwach wprowadzajÄ…cych w błąd, a także jak powinny wyglÄ…dać testy jednostkowe i integracyjne.
Kwestie zwiÄ…zane z jakoÅ›ciÄ… kodu w embedded nurtujÄ… wielu z nas, co pokazaÅ‚y również ankiety po poprzednich edycjach. Dlatego ta prezentacja może być wstÄ™pem do ciekawej dyskusji, którÄ… możemy kontynuować również podczas przerwy na pizzÄ™.
Po przerwie gÅ‚os oddamy Karolowi, który od kilku lat zajmuje siÄ™ systemami do lokalizacji radiowej wewnÄ…trz budynków. Podczas prezentacji podzieli siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… w tym temacie, przedstawi różne podejÅ›cia do zagadnienia i rozwiÄ…zania typowych problemów.
Prezentacja 1:
- Temat: "Dobre praktyki (których nie ma) na Embedded"
Opis:
Branża Embedded wydaje siÄ™ dość specyficzna: podczas gdy rosnÄ…ca liczba programistów rozprawia o pisaniu testów automatycznych i metrykach pokrycia, można odnieść wrażenie, że osoby zajmujÄ…ce siÄ™ systemami wbudowanymi czÄ™sto zadowalaÅ‚y siÄ™ po prostu tym, że coÅ› im zadziaÅ‚aÅ‚o w testach manualnych, a coraz popularniejsze w embeddowym Å›wiatku generatory kodu pomaÅ‚u zdobywajÄ… ten ostatni bastion programistycznej wolnoÅ›ci, w którym twórca ma caÅ‚kowitÄ… kontrolÄ™ nad tworzonym przez siebie dzieÅ‚em, nieskażonym niechcianymi zależnoÅ›ciami i aktualizacjami pakietów.
W jaki sposób my, firmware'owcy, możemy - z jednej strony - czerpać dobre wzorce z projektów software'owych, a z drugiej - oprzeć siÄ™ natÅ‚okowi wygenerowanego kodu, który usilnie próbuje narzucić nam swojÄ… nie zawsze pożądanÄ… architekturÄ™ i wizjÄ™ rozwoju projektu?
O sobie:
Panicz Godek jest z wyksztaÅ‚cenia filozofem a z zawodu programistÄ… embedded. W wolnych chwilach próbuje tworzyć gry i ekscytuje siÄ™ programowaniem funkcyjnym. ChÄ™tnie też dzieli siÄ™ wiedzÄ… na meetupach i odpowiada na pytania w serwisie Quora.
Prezentacja 2:
- Temat: "Jak się nie zgubić - lokalizacja wewnątrzbudynkowa"
Opis:
System GPS każdy już zna, korzystał z niego wielokrotnie. Ale czy na pewno wiesz jak to się dzieję, że ta pinezka na mapie pojawia się w odpowiednim miejscu?
To może wewnÄ…trz budynków również wykorzystamy GPS? Czy to siÄ™ może udać?
Te i kilka innych pytaÅ„ rozważymy podczas prezentacji, zastanowimy siÄ™ skÄ…d wzięła siÄ™ potrzeba lokalizacji i jakie sÄ… sposoby, aby jÄ… zaspokoić, zależnie od panujÄ…cych warunków.
Po wybraniu obiecującego rozwiązania, powiemy sobie jak może wyglądać jego przyszłość.
O sobie:
Z wyksztaÅ‚cenia automaty, robotyk, od niedawna również oficjalnie inżynier od systemów komunikacji bezprzewodowej.
Na co dzieÅ„ programista systemów wbudowanych, od Å›wiÄ™ta projektant PCB i modelarz 3D.
Zafascynowany rozwiÄ…zaniami analogowymi z dziedziny RF, zawsze próbujÄ™ zrozumieć jak to siÄ™ dzieje, że te placki miedzi majÄ… konkretne funkcje.
Fan wykorzystywania różnych nudnych teoretycznych wzorów, gdy pomagajÄ… osiÄ…gnąć zauważalne rezultaty, tutaj moim pomocnikiem jest zazwyczaj projekt Jupyter z zaÅ‚adowanym pythonem.
Jak już siÄ™ znajdzie jakaÅ› wolna chwila, a za oknem jest ciepÅ‚o, to chÄ™tnie podróżujÄ™ kajakiem wzdÅ‚uż rzek, a zimÄ… odwiedzam lodowisko.
Od niedawna również ojciec Å›licznej córeczki.