#5 Spotkanie Gdańsk Embedded Meetup

18.00 Maciej Godek - "Dobre praktyki (których nie ma) na Embedded"
19.00 Przerwa na pizzę
19.20 Karol Trzciński - "Jak się nie zgubić - lokalizacja wewnątrzbudynkowa"
Piątek spotkanie odbędzie się we wtorek 4 lutego o godzinie 18.00 w Inkubatorze STARTER, ul. Lęborska 3B. Po prawej stronie znajdziecie mapkę i instrukcję dojazdu. W porze meetupu będą darmowe miejsca parkingowe.
Partnerzy:
Apator Telemetria: https://www.facebook.com/apatortelemetria/
Solwit: https://solwit.com/
3mdeb: https://3mdeb.com/pl/
ST Microelectronics: https://www.st.com/
Fundacja CODE:ME: https://codeme.pl/
Hackerspace Trójmiasto: https://hs3.pl/
Jetbrains: https://www.jetbrains.com/
Na początek Maciej przedstawi swój (niezbyt pozytywny) pogląd na jakość oprogramowania embedded. Będziecie mogli posłuchać między innymi o problemach z bibliotekami do peryferiów, nazwach wprowadzających w błąd, a także jak powinny wyglądać testy jednostkowe i integracyjne.
Kwestie związane z jakością kodu w embedded nurtują wielu z nas, co pokazały również ankiety po poprzednich edycjach. Dlatego ta prezentacja może być wstępem do ciekawej dyskusji, którą możemy kontynuować również podczas przerwy na pizzę.
Po przerwie głos oddamy Karolowi, który od kilku lat zajmuje się systemami do lokalizacji radiowej wewnątrz budynków. Podczas prezentacji podzieli się swoją wiedzą w tym temacie, przedstawi różne podejścia do zagadnienia i rozwiązania typowych problemów.
Prezentacja 1:
- Temat: "Dobre praktyki (których nie ma) na Embedded"
Opis:
Branża Embedded wydaje się dość specyficzna: podczas gdy rosnąca liczba programistów rozprawia o pisaniu testów automatycznych i metrykach pokrycia, można odnieść wrażenie, że osoby zajmujące się systemami wbudowanymi często zadowalały się po prostu tym, że coś im zadziałało w testach manualnych, a coraz popularniejsze w embeddowym światku generatory kodu pomału zdobywają ten ostatni bastion programistycznej wolności, w którym twórca ma całkowitą kontrolę nad tworzonym przez siebie dziełem, nieskażonym niechcianymi zależnościami i aktualizacjami pakietów.
W jaki sposób my, firmware'owcy, możemy - z jednej strony - czerpać dobre wzorce z projektów software'owych, a z drugiej - oprzeć się natłokowi wygenerowanego kodu, który usilnie próbuje narzucić nam swoją nie zawsze pożądaną architekturę i wizję rozwoju projektu?
O sobie:
Panicz Godek jest z wykształcenia filozofem a z zawodu programistą embedded. W wolnych chwilach próbuje tworzyć gry i ekscytuje się programowaniem funkcyjnym. Chętnie też dzieli się wiedzą na meetupach i odpowiada na pytania w serwisie Quora.
Prezentacja 2:
- Temat: "Jak się nie zgubić - lokalizacja wewnątrzbudynkowa"
Opis:
System GPS każdy już zna, korzystał z niego wielokrotnie. Ale czy na pewno wiesz jak to się dzieję, że ta pinezka na mapie pojawia się w odpowiednim miejscu?
To może wewnątrz budynków również wykorzystamy GPS? Czy to się może udać?
Te i kilka innych pytań rozważymy podczas prezentacji, zastanowimy się skąd wzięła się potrzeba lokalizacji i jakie są sposoby, aby ją zaspokoić, zależnie od panujących warunków.
Po wybraniu obiecującego rozwiązania, powiemy sobie jak może wyglądać jego przyszłość.
O sobie:
Z wykształcenia automaty, robotyk, od niedawna również oficjalnie inżynier od systemów komunikacji bezprzewodowej.
Na co dzień programista systemów wbudowanych, od święta projektant PCB i modelarz 3D.
Zafascynowany rozwiązaniami analogowymi z dziedziny RF, zawsze próbuję zrozumieć jak to się dzieje, że te placki miedzi mają konkretne funkcje.
Fan wykorzystywania różnych nudnych teoretycznych wzorów, gdy pomagają osiągnąć zauważalne rezultaty, tutaj moim pomocnikiem jest zazwyczaj projekt Jupyter z załadowanym pythonem.
Jak już się znajdzie jakaś wolna chwila, a za oknem jest ciepło, to chętnie podróżuję kajakiem wzdłuż rzek, a zimą odwiedzam lodowisko.
Od niedawna również ojciec ślicznej córeczki.