Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Allegro Tech Live #33 - iOS od podszewki

Wydarzenie:
Allegro Tech Live #33 - iOS od podszewki
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
19.01.2023 (czwartek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
On-line
Adres:
On-line
Rejestracja:
Strona www:
Agenda:
  • 18:00 - 18:10 - Rozpoczęcie
  • 18:10 - 18:55 - Kamil Borzym - Stos jest sztos
  • 18:55 - 19:40 - Jakub Kornatowski - Czy VIPER to już przeszłość?
  • 19.40 - Zakończenie
Opis:

Allegro Tech Live to w 100% zdalna odsłona naszych stacjonarnych meetupów Allegro Tech Talks. Zazwyczaj spotykaliśmy się w naszych biurach, ale tym razem to my zagościmy u Was :) A więc usiądźcie wygodnie na kanapie, zaopatrzcie się w ulubiony napój i odpalcie nasz live stream.

Zapraszamy Was online na YouTubie i Facebooku Allegro Tech -> https://www.youtube.com/c/AllegroTechBlog/streams


Temat wydarzenia: iOS od podszewki

Data: 19.01 (czwartek)

Godz: 18:00 - 19:40


Miejsce: Live stream będzie dostępny w chwili rozpoczęcia na Facebooku i Youtube Allegro Tech

Opis spotkania: Według raportu przygotowanego przez StatCounter, system operacyjny iOS ma ponad 27% udziału w globalnym rynku. Nic dziwnego więc, że aplikacja na iOS, zaraz obok tej na Androida, to must-have dla każdego, kto chce wejść ze swoim produktem w świat mobilny. Dlatego też, w dzisiejszym odcinku Allegro Tech Live, odkryjemy to czego w iOS nie widać na pierwszy rzut oka, a co dla nas, inżynierów, jest obiektem szczególnego zainteresowania.

W pierwszej prezentacji Kamil Borzym przybliży nam jak działa stos w systemach Apple i jak można wykorzystać tą wiedzę w debugowaniu dziwnego crasha.

Następnie Jakub Kornatowski przedstawi nam architekturę tworzenia aplikacji VIPER. Przejdziemy od jej zalet, przypadków użycia aż po internale.


Opisy prezentacji:

  • Kamil Borzym - Stos jest sztos

Wiecie, że stos głównego wątku na iOS ma tylko 1MB? 1MB brzmi trywialnie, nie jak stos, ale raczej jak "stosik". Bez tego malutkiego stosiku nie byłoby możliwe programowanie jakie znamy teraz. Na początku chciałbym opowiedzieć jak działa stos wywołań metod w systemach Apple. Dowiemy się czy 1MB to mało czy dużo. Później chciałbym pokazać Wam bardzo dziwny crash. Crash, którego nie da się naprawić bez wiedzy o tym jak działa stos.

  • Jakub Kornatowski - Czy VIPER to już przeszłość?

W świecie iOSowego developmentu rzeczy szybko przychodzą i odchodzą. Jeszcze nie tak znowu dawno głowiliśmy się nad zarządzaniem pamięcią w ObjC, a dzisiaj tworzymy animacje 3D w 6 linijkach kodu w SwiftUI. Podobnie z podejściem do samego pisania kodu, czy jak kto woli - architektury. Czy w czasach, kiedy MVVM brzmi do granic boomersko a świat pełną parą wchodzi w TCA, VIPER dalej jest interesującym i sensownym podejściem? Podczas prezentacji pokażę moje podejście do VIPERa, opowiem jak napisałem abstrakcję, czy ma to w ogóle sens i jakie są korzyści. A na koniec, zajrzymy pod maskę tej bestii.


W spotkaniu udział wezmą:

Kamil Borzym - Kamil jest inżynierem w Allegro, pracuje przy aplikacjach mobilnych. Kamil jest bardzo ciekaw jak różne rzeczy działają od środka, dlatego lubi dekompilować różne aplikacje i frameworki.

Jakub Kornatowski - Rozwiązywacz problemów i twórca nowych. Na co dzień inżynier oprogramowania w Allegro. Głównie pomaga użytkownikom w komunikacji, rozwijając i utrzymując takie miejsca w aplikacji jak Centrum wiadomości czy chatbot Allina.

Spotkanie poprowadzi Kamil Sobolewski - Lider zespołu technicznego odpowiedzialnego za pozyskiwanie płatnego ruchu z wykorzystaniem narzędzi takich jak Google Ads czy Facebook Ads. W pracy (z różnym skutkiem) walczy z przekleństwem założeń. Prywatnie fan Formuły 1 i właściciel dwóch kotów - chociaż relacja właścicielstwa nie jest tutaj taka oczywista.


Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach na Youtube lub czacie na Facebooku!

Do zobaczenia! :)


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia