jSession #9

Nagrania z tego wydarzenia
Zapraszamy na kwietniowe spotkanie jSession. Będzie można zdobyć fajną wejściówkę.
Naszym pierwszym prelegentem będzie Rafał Kuć
Tytuł: Logi i metryki w aplikacji opartej o JVM - jak zacząć?
Opis:
Wszyscy piszemy aplikację, które nie generują błędów i działają bardzo wydajnie. Ale nie wszyscy są nami! Czasami trzeba przeszukać logi, czy spojrzeć co jest wąskim gardłem aplikacji, którą mamy przyjemność współtworzyć. Podczas prezentacji postaram się pokazać, jak w prosty sposób, przy pomocy ogólno dostępnych narzędzi możemy stworzyć sobie potężną platformę pozwalającą na korelację logów i metryk oraz w jaki sposób poradzić sobie z różnymi typami logów, jak typowe dla aplikacji opartych o JVM stack trace-y.
O sobie:
Autor, programista, trener i konsultant - broń do wszystkiego, skoncentrowana na zastosowaniach z obszaru Apache Lucene, Solr i Elasticsearch oraz wszystkich fajnych rzeczach, które wydarzyły się w IT w ostatnim czasie. Lubi dzielić się wiedzą w ramach różnych spotkań i konferencji mając nadzieję na przyciągnięcie świeżej krwi do środowiska.
Drugim prelegentem będzie Daniel Pokusa
Tytuł: Errors, errors everywhere!
Opis:
Pewnego razu grupa programistów zdecydowała się, że zgodnie z aktualnie panującymi na rynku trendami nie będą już pisać “monolitów”. Wybrali kilka popularnych wzorców architektury (takich jak CQRS, Microservices, EDA, Event Sourcing) i zastosowali je w swoim produkcie. Po wdrożeniu okazało się, że wraz ze wzrostem skalowalności, który bardzo ich cieszył wzrósł również diametralnie koszt infrastruktury, a obsługa błędów stała się koszmarem- serwisy padały w bliżej nieokreślonych momentach, połączenie sieciowe nie zawsze było stabilne, bazy danych traciły dane, a obsługa rozproszonej transakcji przyprawiała o ciężki ból głowy i pozbawiała weekendów.
Byłeś tam może?
Chciałbym opowiedzieć o praktykach obsługi błędów. Jak radzić sobie z problemami biznesowowymi w systemach asynchronicznych? Jak obsługiwać wyjątki nie tracąc danych klientów? Jak wiele razy można próbować ponowić konkretną operację? Na te pytania nie ma jednej dobrej odpowiedzi, warto zatem poznać więcej niż jedno potencjalne rozwiązanie. Historia o tym co może się nie udać w naszej wspanaiałej, skalowalnej, rozproszonej aplikacji.
O sobie:
Pragmatyk, zapalony zwolennik zwinnych metodyk prowadzenia projektów, automatyzacji i efektywności. Z jednej strony programista i architekt (nikt nie jest doskonały!), ściśle związany z rodziną języków JVM oraz kierownik projektów, z drugiej trener zajmujący się wsparciem w zakresie jakości projektów, organizacji zespołu, rekrutacji i rozwoju personalnego. Każdego dnia stara się obalić mit programisty we flanelowej koszuli nie posiadającego zdolności interpersonalnych, a jedynie wiedzę techniczną. Wierzy, że istotą wytwarzania dobrego oprogramowania jest komunikacja, współpraca i umiejętność dzielenia się wiedzą. Współtwórca konferencji SpreadIT oraz aktywny uczestnik wydarzeń ze światka IT. Bloguje na http://software-empathy.pl
Nasze spotkania nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych sponsorów: Software Hut, cronn Polska, intive, JetBrains, Scalac ej-technologies oraz HACKLAG. Dziękujemy!
Widzimy się 26 kwietnia w HACKLAG. Po spotkaniu zapraszamy na kontynuowanie dyskusji przy piwie.
Zapraszamy!