Logo Crossweb

UP #61: "Jak to jest być skrybą?" O sztuczkach w TypeScript i JavaScript

Wydarzenie:
UP #61: "Jak to jest być skrybą?" O sztuczkach w TypeScript i JavaScript
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
30.11.2022 (środa)
Godzina:
17:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
On-line
Adres:
On-line
Rejestracja:
Strona www:
Opis:

Jak pewnie zauważyliście – inspiracją dla naszego ostatniego w tym roku Uszanowanka był jeden z cytatów z filmu Asterix i Obelix: Misja Kleopatra. W listopadzie na uszanowankowy tapet bierzemy frontend i niczym Panoramix zadamy sobie pytanie “jak to jest być skrybą?” w… IT. Nasi starsi skrybowie/kodziarze – Wiktor Toporek i Olek Patschek opowiedzą o sztuczkach z wykorzystaniem TypeScript i JavaScript. Wiktor opowie o typowaniu nominalnym w TypeScript na kilku praktycznych przykładach, Olek natomiast skupi się na feature flags, jako ratunku w projektach JavaScriptowych. Wady, zalety, praktyczne wskazówki. A na koniec jak zwykle będziecie mogli zadawać prowadzącym swoje pytania. Widzimy się 30 listopada. Uszanowanko!


Darmowe zapisy: https://hubs.la/Q01rtgqj0.


Uwaga! Zaznaczenie swojej obecności na stronie MeetUp nie wystarczy, by otrzymać darmowy link do webinaru. Niezbędne jest skorzystanie ze wspomnianego formularza.


Wiktor Toporek (Senior Frontend Developer)

Typowanie nominalne w TypeScript

TypeScript na przestrzeni lat udowodnił że da się okiełznać dużą część problemów wynikających z dynamiczności języka JavaScript. Strukturalne typowanie które oferuje potrafi w miarę nieinwazyjnie pomóc w wykrywaniu pułapek, w które wpadlibyśmy, pisząc w czystym JS. Co jednak w przypadku gdy coś kwacze jak kaczka ale nią nie jest? Czy da się zabezpieczyć developera przed pomieszaniem dwóch różnych jednostek, które w historii doprowadziły do nie jednej katastrofy? Na prelekcji przejdziemy przez różne case study i zastanowimy się jak pomóc TypeScriptowi w ostrzeganiu nas przed pułapkami których nie zawsze da się uniknąć w pierwotnym typowaniu strukturalnym.


Aleksander Patschek (Senior Frontend Developer)

Feature flags na ratunek projektu w JavaScript

Piątek po południu. Wypuściłeś aktualizację na serwer z nową funkcjonalnością (mimo, że wszyscy ci odradzali). Ale był tam krytyczny fix buga. Nie miałeś innego wyjścia. 5 minut po deployu okazuje się, że system leży – nowa funkcjonalność coś popsuła. Chyba czeka cię długi piątek/weekend. Gdybyś miał Feature Flags w projekcie, to twój piątek wyglądałby zupełnie inaczej. Feature Flags (albo Feature Toggles) pozwalają ukryć funkcjonalność przed użytkownikiem końcowym i wyświetlić ją warunkowo. Dzięki temu można spokojnie merge’ować wszystko do głównej gałęzi. Albo wyłączyć funkcjonalność w ciągu kilku minut, jeśli jest wadliwa. Na prezentacji opowiem, dlaczego w swojej aplikacji JavaScript powinieneś rozważyć Feature Flags. Wady, zalety i praktyczne wskazówki jak sobie z tym radzić. I to wszystko z perspektywy osoby, która korzysta z tego od dłuższego czasu. Po wyjściu z prezentacji będziesz wiedzieć kiedy warto stosować flagi i jak utrzymać je pod kontrolą.


Brzmi dobrze, prawda? Dołączcie do nas! Wystarczy, że wypełnicie krótki formularz rejestracyjny na tej stronie: https://hubs.la/Q01rtgqj0.


Uwaga! Zaznaczenie swojej obecności na stronie MeetUp nie wystarczy, by otrzymać darmowy link do webinaru. Niezbędne jest skorzystanie ze wspomnianego formularza.

Zapraszajcie znajomych, zapisujcie się i wpadajcie licznie. Do zobaczenia! 


Widzisz błąd w wydarzeniu? Wydarzenie jest nieaktualne? Poinformuj nas o tym!

Podobne wydarzenia