Żywa Biblioteka

W niedzielę, 15 grudnia, odbędzie się Żywa Biblioteka organizowana przez Fundację RUBIN w Akademii Pedagogiki Specjalnej przy ul. Szczęśliwickiej 40 w Warszawie (bud. D, aula 4061 - duża).
Katalog Żywych Książek będziemy na bieżąco aktualizować, swoją obecność dotychczas potwierdziły:
- Dorosłe dziecko rozwiedzionych rodziców
- Drag Queen
- Feministka
- Kobieta w spektrum autyzmu i z chorobą dwubiegunową
- Lesbijka, osoba w spektrum autyzmu
- Mama dziecka transpłciowego
- Mężczyzna niedosłyszący, gej
- Mężczyzna w spektrum autyzmu i z ADHD
- Mężczyzna z niepełnosprawnością
- Mężczyzna z zespołem Tourette'a
- Muzułmanka
- Osoba transpłciowa
- Osoba z borderline
- Osoba z ChAD
- Osoba z dysforią
- Osoba z HIV
- Osoba z niepełnosprawnością intelektualną
- Pracownica socjalna
- Rosjanka
- Transpłciowa aktywistka lokatorska
- Trzeźwiejąca alkoholiczka
- Ukrainiec
Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik /Czytelniczka może przyjść w dniu, kiedy wydarzenie jest organizowane i wybrać interesującą pozycję z katalogu, a następnie wypożyczyć ją na określony czas. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są w pełni akceptowane, często spotykają się z uprzedzeniami i marginalizacją.
Czytelnik /Czytelniczka wypożyczając Żywą Książkę wchodzi z nią w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość aby skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością, mogą przekonać się jak naprawdę wygląda rzeczywistość z perspektywy człowieka narażonego na dyskryminację i wykluczenie.
Żywa Biblioteka to nasycone emocjami spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa twarzą w twarz, prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie mamy szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi